Pielęgniarki – obecne wynagrodzenie brutto brutto pielęgniarek z grupy 6. Dane OZZPiP.

2 min czytania
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płac
Pielęgniarki – obecne wynagrodzenie brutto brutto pielęgniarek z grupy 6. Dane OZZPiP.

Pani Krystyna Ptok podaje wysokość obecnych zarobków pielęgniarek i położnych z grupy 6

Związek pielęgniarek przesłał do sejmu własny projekt ustawy regulującej wynagrodzenia personelu pielęgniarskiego. Lansuje ten projekt jako kompromis. Wiele pielęgniarek uważa jednak, że to żaden kompromis lecz kompromitacja. Kompromitacja instytucji związków zawodowych, które przesyłają projekt ustawy do parlamentu sprzeczny z zasadami Kodeksu pracy.

Już prawie 2 tys. pielęgniarek i położnych podpisało petycję do związku pielęgniarek w sprawie sprzeciwu wobec regulacji zawartych w projekcie ustawy autorstwa pani Krystyny Ptok. W przedmiotowym projekcie nie przewidziano żadnych gratyfikacji za posiadane doświadczenia zawodowe.

Związek gratyfikacje płacowe przewiduje tylko za posiadane wykształcenie. Tytuł magistra, specjalisty. Natomiast nie przewiduje wyższego wynagrodzenia zasadniczego za inne formy podnoszenia kwalifikacji zawodowych np. kursy kwalifikacyjne.

Także całkowicie niezrozumiała jest idea związku – forsowania kominów płacowych pomiędzy grupami pielęgniarek i położnych sięgająca 2 tys. PLN. Pomiędzy osobami wykonującymi ten sam zakres obowiązków i posiadającymi taką samą odpowiedzialność zawodową.

Dlatego zachęcamy do podpisywania petycji.

Jaka jest treść petycji oraz w jaki sposób ją skutecznie podpisać (także anonimowo) piszemy w artykule, który jest dostępny po kliknięciu w poniższą grafikę.

Związek pielęgniarek o obecnych wynagrodzeniach osób z grupy 6

Pani Krystyna Ptok przesyłając projekt ustawy do sejmu musiała podać w uzasadnieniu dane dotyczące kosztów wprowadzenia rozwiązań płacowych zawartych w projekcie ustawy.

W przedmiotowym uzasadnieniu napisano:

„W opublikowanym w dniu 13 lipca 2022 r. znak WT.5403.19.2022 przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji szczegółowym „Raporcie w sprawie zmiany sposobu lub poziomu finansowania świadczeń opieki zdrowotnej w związku ze wzrostem najniższego wynagrodzenia wprowadzanym ustawą z dnia 26 maja 2022 r. o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Z 2022 r. poz. 1352)” na stronach 11-13 wskazano szczegółowe wyliczenia kosztów wynagrodzenia pracowników w poszczególnych grupach zawodowych z uwzględnieniem podanych przez świadczeniodawców kosztów pozostałych składników wynagrodzenia naliczanego i wypłacanego wraz z wynagrodzeniem zasadniczym, w tym. m.in. dodatki stażowe, funkcyjne, premie, nadgodziny, dyżury oraz składki na ubezpieczenie społeczne, a także pozostałe narzuty na etat, w tym, m.in. koszt wynagrodzenia brutto wypłacany przez świadczeniodawców”.

W kontekście powyższych założeń OZZPiP informuje, że w grupie 6 siatki płac koszt pełny miesięcznego wynagrodzenia brutto brutto pracownika wynosi 180,15% wynagrodzenia zasadniczego.

Z powyższego można wnioskować, że związek pielęgniarek podaje dane z których wynika, że obecne średnie wynagrodzenia pielęgniarek i położnych zaszeregowanych w grupie 6 wynosi brutto brutto 10 700 PLN.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4 / 5. Ilość głosów: 145

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7794 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOdzież medycznaSklep Pielęgniarek i Położnych

Bluzy medyczne dla pielęgniarek i położnych idealne na lato.

1 min czytania
Bluzy medyczne dla pielęgniarek Bluza medyczna BD4 z dzianiny, dostępna w Sklepie Pielęgniarek i Położnych, będzie idealnym wyborem do pracy dla pielęgniarek…
AktualnościMiesięcznik branżowy Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i PołożnychOrzecznictwo sądowe

Szpital skierował pielęgniarki z kardiologii do pracy na neurochirurgii.

2 min czytania
Narodowy Fundusz Zdrowia o organizacji pracy personelu pielęgniarskiego W majowym wydaniu Gazety Pielęgniarek i Położnych, na stronie 5 publikujemy uzasadnienie do wyroku…
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Ponad 3 tys. pielęgniarek zapisało się na ten kurs specjalistyczny.

5 min czytania
Kurs specjalistyczny dla pielęgniarek Według danych podawanych przez Centrum kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych w Warszawie kurs specjalistyczny, który jest przedmiotem poniższego…
Komentarze
×
Aktualności

Kosmetyczne i niekosmetyczne sposoby na wypadanie włosów - jak je wzmacniać od środka?