Pielęgniarki – obecne wynagrodzenie brutto brutto pielęgniarek z grupy 6. Dane OZZPiP.

2 min czytania
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płac
Pielęgniarki – obecne wynagrodzenie brutto brutto pielęgniarek z grupy 6. Dane OZZPiP.

Pani Krystyna Ptok podaje wysokość obecnych zarobków pielęgniarek i położnych z grupy 6

Związek pielęgniarek przesłał do sejmu własny projekt ustawy regulującej wynagrodzenia personelu pielęgniarskiego. Lansuje ten projekt jako kompromis. Wiele pielęgniarek uważa jednak, że to żaden kompromis lecz kompromitacja. Kompromitacja instytucji związków zawodowych, które przesyłają projekt ustawy do parlamentu sprzeczny z zasadami Kodeksu pracy.

Już prawie 2 tys. pielęgniarek i położnych podpisało petycję do związku pielęgniarek w sprawie sprzeciwu wobec regulacji zawartych w projekcie ustawy autorstwa pani Krystyny Ptok. W przedmiotowym projekcie nie przewidziano żadnych gratyfikacji za posiadane doświadczenia zawodowe.

Związek gratyfikacje płacowe przewiduje tylko za posiadane wykształcenie. Tytuł magistra, specjalisty. Natomiast nie przewiduje wyższego wynagrodzenia zasadniczego za inne formy podnoszenia kwalifikacji zawodowych np. kursy kwalifikacyjne.

Także całkowicie niezrozumiała jest idea związku – forsowania kominów płacowych pomiędzy grupami pielęgniarek i położnych sięgająca 2 tys. PLN. Pomiędzy osobami wykonującymi ten sam zakres obowiązków i posiadającymi taką samą odpowiedzialność zawodową.

Dlatego zachęcamy do podpisywania petycji.

Jaka jest treść petycji oraz w jaki sposób ją skutecznie podpisać (także anonimowo) piszemy w artykule, który jest dostępny po kliknięciu w poniższą grafikę.

Związek pielęgniarek o obecnych wynagrodzeniach osób z grupy 6

Pani Krystyna Ptok przesyłając projekt ustawy do sejmu musiała podać w uzasadnieniu dane dotyczące kosztów wprowadzenia rozwiązań płacowych zawartych w projekcie ustawy.

W przedmiotowym uzasadnieniu napisano:

„W opublikowanym w dniu 13 lipca 2022 r. znak WT.5403.19.2022 przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji szczegółowym „Raporcie w sprawie zmiany sposobu lub poziomu finansowania świadczeń opieki zdrowotnej w związku ze wzrostem najniższego wynagrodzenia wprowadzanym ustawą z dnia 26 maja 2022 r. o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Z 2022 r. poz. 1352)” na stronach 11-13 wskazano szczegółowe wyliczenia kosztów wynagrodzenia pracowników w poszczególnych grupach zawodowych z uwzględnieniem podanych przez świadczeniodawców kosztów pozostałych składników wynagrodzenia naliczanego i wypłacanego wraz z wynagrodzeniem zasadniczym, w tym. m.in. dodatki stażowe, funkcyjne, premie, nadgodziny, dyżury oraz składki na ubezpieczenie społeczne, a także pozostałe narzuty na etat, w tym, m.in. koszt wynagrodzenia brutto wypłacany przez świadczeniodawców”.

W kontekście powyższych założeń OZZPiP informuje, że w grupie 6 siatki płac koszt pełny miesięcznego wynagrodzenia brutto brutto pracownika wynosi 180,15% wynagrodzenia zasadniczego.

Z powyższego można wnioskować, że związek pielęgniarek podaje dane z których wynika, że obecne średnie wynagrodzenia pielęgniarek i położnych zaszeregowanych w grupie 6 wynosi brutto brutto 10 700 PLN.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4 / 5. Ilość głosów: 147

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8263 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Pielęgniarki zgłosiły się do biura poselskiego.

3 min czytania
Posłanka pisze do ministra zdrowia po spotkaniu z pielęgniarkami w biurze poselskim… Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie nieuznawania przy ustalaniu minimalnego…
Aktualności

Młodzi pasjonaci medycyny i nauk biologicznych - co oferuje CosinusYoung przyszłym lekarzom?

2 min czytania
Wybór liceum to ważny krok w kierunku przyszłej kariery zawodowej. Rozwój zainteresowań w szkole ponadpodstawowej z pewnością zaprocentuje w przyszłości i ułatwi…
Nowa siatka płacPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Pielęgniarka oddziałowa bez uznanego tytułu magistra i specjalisty.

3 min czytania
Kuriozalne skutki interpretacji zapisów siatki płac pielęgniarek Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy…
Komentarze
×
Aktualności

Kosmetyczne i niekosmetyczne sposoby na wypadanie włosów - jak je wzmacniać od środka?