Pielęgniarki – pismo do izby pielęgniarek w sprawie zamienników leków.

2 min czytania
AktualnościPielęgniarka a zamienniki lekówPraktyka zawodowa
Pielęgniarki – pismo do izby pielęgniarek w sprawie zamienników leków.

Izba pielęgniarek opublikowała stanowisko

Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych zwróciła się do izby pielęgniarek z pytaniami dotyczącymi kwestii zamienników leków w kontekście wykonywania praktyki pielęgniarskiej.

Przyczynkiem do poruszonego zagadnienia stało się stanowisko naczelnej izby. Szczegółowe informacje dotyczące poruszonego zagadnienia zamieszczamy w dziel aktualności pt. Pielęgniarki a zamienniki leków.

Jedna z pielęgniarek napisała: No brawo… apteka szpitalna co najmniej dwa razy w tygodniu wydaje leki, wśród których są zamienniki. Nie podam Paracetamolu we wlewie kroplowym dopóki lekarz nie wpisze w zlecenia Perfalgan (bo taki aktualnie jest). Lekarz poszedł właśnie na konsultację. Pacjent cierpi, a ja…”proszę poczekać, bo lekarz musi zmienić zlecenie”. Rodzina pacjenta…”no ile można czekać, mamusię boli, a ta zamiast podać pasjanse w komputerze układa”… Piękne czasy nastały. Opinia opinią, ale pacjentką nie chciałabym być kiedy boli jest mi wszystko jedno czy paracetamol, czy APAP czy Perfalgan – ma mnie przestać boleć.

Ogólnopolski Portal Pielęgniarek i Położnych zadaje 3 pytania izbie pielęgniarskiej

Środa Wielkopolska, 10 października 2023 roku

Pani
Mariola Łodzińska
Prezes Naczelna Rada
Pielęgniarek i Położnych

W dniu 5 października 2023 roku Pan dr n. med. Andrzej Tytuła Wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych podpisał stanowisko w sprawie podawania zamienników leków samodzielnie przez pielęgniarki i położne w warunkach lecznictwa stacjonarnego
w świetle obowiązujących przepisów prawa.

W związku z treścią powyższego stanowiska proszę o udzielenie odpowiedzi na poniższe pytania.

1. Jak ma postąpić pielęgniarka realizująca zlecenie lekarskie dotyczące podania pacjentowi drogą doustną APAP 500 mg, w sytuacji kiedy ma do dyspozycji tylko Paracetamol Aurovitas?

2. Jak ma postąpić pielęgniarka realizująca zlecenie lekarskie, w którym zlecono podanie Bisoprololu. Czy pielęgniarka w tym przypadku ma obowiązek uzyskać od lekarza informację, jaki konkretnie lek może podać realizując przedmiotowe zlecenie?

3. Lekarz zleca pielęgniarce podanie we wlewie ciągłym w pompie infuzyjnej 25 mg Tachybenu. Pielęgniarka bez konsultacji z lekarzem podaje pacjentowi we wlewie ciągłym w pompie infuzyjnej 25 mg Ebrantilu. W związku z powyższym postępowaniem pielęgniarki proszę o skonkretyzowanie zakresu „ewentualnej odpowiedzialności”, o której mowa w stanowisku Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych.

Proszę o wyjaśnienia w przedmiotowej sprawie.

Redaktor Naczelny
pielegniarki.info.pl
Mariusz Mielcarek

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.7 / 5. Ilość głosów: 6

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8296 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - zmiany w wynagrodzeniach w 2025 i 2026 roku.

2 min czytania
Bierność koalicji rządowej w sprawie nierównego traktowania pielęgniarek z grupy 5 i 6 Nowa koalicja rządowa nie zrobiła nic do tej pory…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Pracodawca zapewnia "konkurencyjne i atrakcyjne wynagrodzenie pakietowe".

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Nowatorska Klinika Medycyny Estetycznej premium, działającą w dziedzinie transplantacji włosów i trychologii, medycyny estetycznej, a także kosmetologii, chirurgii…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - wynagrodzenie zasadnicze od 1 stycznia 2025 r.

1 min czytania
Wynagrodzenia pielęgniarek – propozycja ministerstwa W poniższym artykule, który pochodzi z lipcowego wydania Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych zajmiemy się tematem związanym…
Komentarze
×
AktualnościPielęgniarki w liczbachSzkolenia pielęgniarek i położnych

Liczba pielęgniarek operacyjnych ze specjalizacją.