Pielęgniarki – poseł opozycji znalazł pieniądze na podwyżki. Gdy był w rządzie „był ślepy”?

1 min czytania
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychWynagrodzenia pielęgniarek
Pielęgniarki – poseł opozycji znalazł pieniądze na podwyżki. Gdy był w rządzie „był ślepy”?

Są pieniądze, czy ich nie ma?

Poniższy artykuł jest fragmentem publikacji z majowego wydania Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych. Przedstawiamy w nim dalszy ciąg wypowiedzi na posiedzeniu specjalnej sejmowej podkomisji, która odnosi się do propozycji wzrostu wynagrodzeń zasadniczych pielęgniarek i położnych zaszeregowanych do grupy 5 i 6 dopiero po dniu 1 stycznia 2025 roku – pierwszy etap oraz po dniu 1 lipca 2026 roku – drugi etap.

Warto podkreślić, że wdrożenie w całości ustawy autorstwa pani Ptok od 1 lipca 2024 roku to koszt około 4,4 miliarda złotych w 2024 roku (takie wyliczenia podał wiceminister Marek Kos). Jednak pamiętajmy, że projekt związkowy przewiduje, że grupa 5 miałaby współczynnik pracy 1,19, natomiast grupa 6 – 1,09. Co proponuje minister zdrowia? Wzrost wynagrodzeń zasadniczych w grupie 5 i 6 od 1 stycznia 2025 roku, ale nie do współczynników pracy zapisanych w ustawie OZZPiP, lecz znacznie niższych: 1,1 oraz 1,02.

Wobec powyższego koszt wzrostu współczynników pracy dla grupy 5 i 6 zaproponowany przez ministra zdrowia, gdyby przeprowadzić je jednak od 1 lipca 2024 roku – w II półroczu 2024 roku wyniósłby znacznie poniżej 4,4 miliarda. Przy założeniu, że propozycja resortu zdrowia w zakresie
wzrostu współczynników pracy dla grupy 5 i 6 jest o 50% mniejsza niż przewiduje związkowy projekt ustawy, to na wdrożenie propozycji ministerialnej od 1 lipca 2024 roku wystarczy około 2 miliardów.

W powyższym kontekście sporego znaczenia nabiera przebieg dyskusji w Sejmie w dniu 11 kwietnia 2024 roku. Czy w takim razie głoszenie tezy przez minister Leszczynę, że nie ma i nie będzie pieniędzy na wzrost współczynników pracy w 2024 roku, ma potwierdzenie w sytuacji finansowej NFZ?

Poseł Janusz Cieszyński:

Szanowni Państwo, dziękuję bardzo za przedstawienie tej propozycji. Raz jeszcze chciałbym zgłosić taką propozycję, żeby zorganizować spotkanie robocze. Nie w tej formule, na komisji w Sejmie, co – jak zauważyliśmy sami – nie sprzyja temu, żeby rozmawiać o liczbach, o danych. Tak, żeby Państwo mogli nam przedstawić, jak konkretnie te zmiany wpłyną na konkretne kwoty, jak to się ma do sytuacji finansowej Narodowego Funduszu Zdrowia. (…)

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.6 / 5. Ilość głosów: 24

Bądź pierwszym, który oceni wpis

1075 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Pozwy pielęgniarek – koszty procesu.

2 min czytania
Koszty procesu w sprawach o nierówne traktowanie w zatrudnieniu pielęgniarek… W dniu dzisiejszym redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych podnosi kwestię opłat…
Aktualności

Pielęgniarki - pomoc psychologiczna z urzędu.

1 min czytania
Pomoc dla pielęgniarek Zapytaliśmy czytelników pielegniarki.info.pl czy pielęgniarkom i położnym powinna przysługiwać pomoc psychologiczna z urzędu. Temat wzbudził duże poruszenie. Większość odpowiedzi…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychOrzecznictwo sądowe

Pacjent ocenił pracę pielęgniarek. Zarzuty przedstawił w sądzie.

2 min czytania
Pacjentka w sądzie: wzywane pielęgniarki nie przychodziły. Opiekował się mną mąż. W jednym z uzasadnień do wyroków sądów w 2023 roku, które…
Komentarze
×
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki - wynagrodzenie: 80–100 zł/godz. brutto.