Pielęgniarki – prawo do oficjalnej drzemki na dyżurze.

3 min czytania
Aktualności
Pielęgniarki – prawo do oficjalnej drzemki na dyżurze.

Prawo do oficjalnej drzemki powinien mieć nie tylko lekarz. Także pielęgniarka

Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych zamieściła w dniu 11 grudnia 2022 roku poniższy post. Zamieszczono pod nim wiele komentarzy. Także krytycznych, wobec poruszenia przedmiotowego zagadnienia przez redakcję portalu. Dlaczego w Polsce nie została oficjalnie uregulowana kwestia drzemki pielęgniarek na dyżurach nocnych? Dlaczego pielęgniarki są za to karane przez pracodawców?

Przytaczamy kilka wybranych komentarzy oraz przypominamy sprawę ukaranych przez pracodawcę pielęgniarek za drzemkę w pracy.

Pracuję w szpitalu w Wielkiej Brytanii. Idąc na przerwę przekazuje moich pacjentów innej koleżance i przez godzinę mogę spać, jeść, tańczyć… przerwę kończę wcześniej tylko z powodu tzw. emergency, nagłego przypadku. Na nocnym dyżurze zaleca się pielęgniarkom drzemkę na przerwie w celu regeneracji. W tzw. staff room mamy rozkładane sofy i materace. Jeżeli komuś brakuje prywatności nasza szefowa zaleca spanie w jej biurze. Szanujmy się panie pielegniarki.

Pracuje w jednej z prestiżowych Klinik Uniwersyteckich w Europie i nie do pomyślenia jest spanie na dyżurze przez pielęgniarkę..nie uważam, że w Polsce jest średniowiecze wręcz przeciwnie .Pozdrawiam wszystkie Panie i Panów!

Pielęgniarka powinna mieć zagwarantowana przerwę. Nawet dla bezpieczeństwa swego i pacjenta.

Miałam szczęście pracować z ordynatorem który nakazał przenieść kanapę do naszej dyżurki. Uważał że mamy prawo wyprostować nogi na dyżurze. Zawsze wiedział że pacjent jest dopilnowany i jesteśmy na każdy dzwonek.

Też miałam zaszczyt i przyjemność pracować z takim ordynatorem. Miał do swoich pielęgniarek pełne zaufanie i wiedział, że nawet gdyby w ciągu całej nocy nie było dzwonka, pielęgniarka i tak zrobi obchód, w zależności od stanu pacjentów, jakich ma pod swoją opieką.

Zachowano oryginalne brzmienie komentarzy.

Komentarz redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych

Prawo do oficjalnej drzemki powinien mieć nie tylko lekarz. Także pielęgniarka. Dlaczego kiedy w pracy na dyżurze drzemią pielęgniarki są karane przez pracodawców?

Dyrektor szpitala – pielęgniarki nie mogą spać w nocy bo mają dodatek za pracę w porze nocnej

Poniżej fragment oświadczenia jednego z dyrektorów szpitala:

(….) Nie może ulegać żadnej wątpliwości, że obowiązkiem pracownika zatrudnionego w porze nocnej  jest wykonywanie pracy w taki sam sposób jak w czasie dnia. Zagrożenia i uciążliwości, jakie wiążą się z pracą w nocy, zostały  zrekompensowane przez ustawodawcę w formie dodatku za pracę w nocy, który w odniesieniu do pracowników medycznych wynosi 65 % stawki godzinowej wynagrodzenia zasadniczego.

Jest on więc wyższy niż 20 % -wy wynikający z Kodeksu Pracy, a dotyczący  pozostałych pracowników. Konsekwencją obowiązku wykonywania pracy przez pracowników jest  uprawnienie pracodawcy do kontroli wykorzystania przez nich czasu pracy.

Tymczasem Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych odmawia pracodawcy prawa do kontroli wykorzystania czasu pracy pielęgniarek. Ponadto, twierdzi, że ustawowa przerwa w pracy może być wykorzystywana na spanie.

Stanowisko Związku jest nie tylko absurdalne, ale także niezgodne z prawem. Przysługująca pracownikowi przerwa w pracy nie może być wykorzystywana na spanie, a o takim zamiarze ukaranych pielęgniarek dobitnie świadczą fakty. (…)

Sąd po stronie ukaranych pielęgniarek – pielęgniarki nie spały tylko drzemały

Portal politykazdrowotna.com informował, że sąd uznał, że pracowniczki szpitala nie spały podczas dyżuru. One korzystały z przerwy w pracy. Nie można ograniczać pracownikowi 15-minutowej przerwy w pracy jedynie do spożywania posiłku, jest  to niezgodne z kodeksem pracy i  obowiązującą dyrektywą dyrektywą nr 2003/88/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 4 listopada 2003 r. dotycząca niektórych aspektów organizacji czasu pracy – mówi Karolina Szewas, adwokat reprezentująca pielęgniarki.

Jak relacjonuje, sąd uznał, że owszem, pielęgniarki mogą zamknąć oczy w trakcie przerwy w pracy, położyć się, ale nie spać, bo muszą pozostawać w stanie czuwania. – W ustnych motywach wyroku wybrzmiało to, że osoba drzemiąc pozostaje w stanie czuwania, który jest potrzebny w czasie pracy w szpitalu, a głębszy sen wymaga wybudzania i zaburza czujność personelu medycznego – wskazuje Karolina Szewas.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.2 / 5. Ilość głosów: 21

Bądź pierwszym, który oceni wpis

650 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Ponad 1000 pielęgniarek zaprotestowało.

2 min czytania
Pielęgniarki przeciwne zapisom ustawy opracowanej przez związek pielęgniarek 20 marca 2023 roku to 9 dzień zbierania podpisów pod petycją do pani Krystyny…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Od 4 988 PLN. Liczne bonusy.

2 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarki Miejsce pracy: Czerwony Bór Zakres obowiązków: Świadczenie opieki medycznej osadzonym w Zakładzie Karnym. Rodzaj umowy: Mianowanie Warunki świadczenia…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Informator dla pielęgniarek - Jak uzyskać odszkodowanie za nierówne traktowanie w zatrudnieniu.

1 min czytania
Odszkodowania dla pielęgniarek za nierówne traktowanie w zatrudnieniu Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych w związku z bardzo dużym zainteresowaniem w sprawie…
Komentarze
×
AktualnościOferty pracy

Szpital zatrudni pielęgniarki. Stawka godzinowa 70-80 PLN.