Pielęgniarki przytłacza biurokracja.

1 min czytania
Aktualności
Pielęgniarki przytłacza biurokracja.

Obowiązki administracyjne pielęgniarek

Posiedzenie senackiej komisji zdrowia w dniu 6 kwietnia 2022 roku.

Przewodnicząca Beata Małecka-Libera:

Myślę, że nikt nie ma wątpliwości co do tego, jak ważna jest jakość kształcenia. I to jest jeden z tych elementów, który bardzo byśmy wszyscy chcieli utrzymać.

Pod dyskusję zapewne będzie poddana tutaj kwestia biurokracji, nadmiaru obowiązków administracyjnych, czy powinien to być asystent lekarza, czy pomocnik, czy, tak jak tutaj już padło, felczer, który w tej chwili też może wypełniać pewne zadania. Ja chciałabym tylko przypomnieć, jakie jest stanowisko i wniosek kontroli NIK, która jednoznacznie podkreśla, że ilość obowiązków administracyjnych, która jest scedowana na lekarzy i na pielęgniarki, jest zbyt duża i nakłada obowiązek na Ministerstwo Zdrowia weryfikacji tychże zadań i odciążenia personelu medycznego od zadań administracyjnych.

(…) I to, o czym pani senator powiedziała, że chodzi o biurokrację, o różne tego typu zadania, które w tej chwili lekarz czy pielęgniarka wypełniają… Rzeczywiście tutaj powinno być wsparcie. Ale lekarz w dalszym ciągu musi wypełniać swoje kompetencje, wykorzystywać swoje umiejętności i swoją wiedzę zgodnie ze swoją sztuką.

Biurokracja przytłacza pielęgniarki

(…) Otóż chciałabym bardzo prosić, żeby panowie ministrowie zabrali głos też w kwestii tych obowiązków administracyjnych, które są w tej chwili nałożone na personel medyczny. A ponieważ jasne jest w tej sprawie stanowisko NIK, aby zmniejszyć tę ilość obowiązków, pytanie moje jest konkretne: czy państwo podjęliście jakieś działania, aby personel medyczny nie był obciążany tymi zadaniami administracyjnymi? Ja pamiętam, że proces związany z odbiurokratyzowaniem zawodu medycznego trwa już od kilku lat i od kilku lat jest powtarzana taka obietnica, że tak będzie, ale tak naprawdę to niewiele się przez te ostatnie lata wydarzyło.

(…) Nowe zawody medyczne. To jest duże wyzwanie. Bardzo jestem ciekawa, jak będą wyglądały rozporządzenia do proponowanej ustawy, bo wydaje nam się, że w nowych zawodach jest siła i wsparcie dla obecnie już pracujących lekarzy, pielęgniarek, fizjoterapeutów czy ratowników, i jest to absolutnie niezbędne. Łączy się z tym oczywiście odbiurokratyzowanie, czyli zmniejszenie kompetencji administracyjnych.

źródło: senat.gov.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.9 / 5. Ilość głosów: 7

Bądź pierwszym, który oceni wpis

651 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Zarobki pielęgniarek - czy siatka płac jest bezwzględnie obowiązująca?

4 min czytania
Poseł pyta ministra zdrowia o siatkę płac pielęgniarek i położnych Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie sposobu ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych…
Aktualności

5 najlepszych kremów do twarzy na trądzik – ranking 2023

6 min czytania
Krem do twarzy to kosmetyk, bez którego trudno wyobrazić sobie codzienną pielęgnację. Wybór tego rodzaju preparatu nie jest jednak łatwym zadaniem i…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Związek pielęgniarek – 2 tys. PLN różnicy jest kompromisem.

4 min czytania
Związek pielęgniarek wyjaśnia cel ustawy autorstwa OZZPiP w sprawie siatki płac pielęgniarek Na konferencji prasowej w dniu 21 marca 2023 roku zorganizowanej…
Komentarze
×
AktualnościOferty pracy

Oferta pracy dla pielęgniarki i położnej. Do 5 400 PLN.