Pielęgniarki pytają: czemu ma służyć wydłużenie specjalizacji?

3 min czytania
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych
Pielęgniarki pytają: czemu ma służyć wydłużenie specjalizacji?

MZ – wydłużymy specjalizację pielęgniarek do 5 lat

Posiedzenie sejmowej komisji zdrowia w dniu 1 października 2021 roku.

Dyrektor Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych Beata Guzak:

„Chcemy też wydłużyć specjalizacje z trzech do pięciu lat, ale też chcemy wprowadzić tę dowolność, bo właśnie wchodzą w to moment macierzyństwa, moment różnych urlopów, momenty zdrowotne, więc pielęgniarka będzie miała… Teraz jest system taki klasowy. Zapisuje się grupa 25 osób, przychodzi do klasy na zajęcia teoretyczne, potem hurtem idą na praktyki i to realizują. Chcemy to bardziej zindywidualizować, żeby na przykład ten staż był też w placówkach, gdzie pielęgniarka będzie mogła naprawdę przećwiczyć te elementy, które będzie mogła potem realizować w podmiocie leczniczym, do którego wróci”.

Więcej w tej sprawie czytaj w artykule w poniższym linku.

Powyższe stwierdzenia wygłoszone w sejmie, stały się przyczynkiem do wielu komentarzy i opinii pielęgniarek i położnych. Poniżej przedstawiamy niektóre z nich, zachowując oryginalne brzmienie. Podkreślamy, że nie wszystkie poniżej wybrane opinie odzwierciedlają stanowisko redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych w przedmiotowej sprawie.

Pielęgniarka: najpierw opisać stanowiska pracy, uprawnienia

Tylko do czego ma przygotować? Najpierw niech zostaną opisane stanowiska pracy i potem pod te stanowiska powinna być specjalizacja. Konkretne czynności. Inne uprawnienia. Jeśli tego nie będzie to będą wyrzucone pieniądze w błoto.

A jak nie umieją się do tego zabrać to niech zwrócą się o pomoc do koleżanek z Europy czy USA. Tam wszystko działa od wielu lat! Pielęgniarka specjalistka zarabia tak, jak na to zasługuje.

Niejasność przepisów spowodowała, że podczas spotkań u nas, w centrum, i dyskusji na temat nowych programów specjalizacyjnych wyszliśmy z takiego założenia, że przede wszystkim trzeba określić kompetencje pielęgniarki specjalistki w danej dziedzinie.

Dyrektor CKPPiP Beata Guzak

Zarobki przyjdą jeśli opisze się szczegółowo stanowiska. W dobie braku kadry pielęgniarek nie warto marnować ich czasu na czynności, które nie wymagają tak specjalistycznego przygotowania.

W tym państwie to nie miałabym takiej pewność, że pieniądze przyjdą. A jak przyjdą to mogą być niewielkie różnice. Zgadzam się, że pielęgniarka czy położna powinna być przy pacjencie a nie przy kompie czy ciągle w dokumentacji. I zajmować się wytwarzaniem niepotrzebnych treści. Tylko rzeczywiście skonkretyzować dokumentacje a większość czasu poświęcić pacjentowi.

Rozumiem, że będzie to specjalizacja ministerialna z etatem, gwarantowanym wynagrodzeniem i stażami w ramach pracy.

Zastanawiam się po co te studia i dyplom? Bo i tak idąc do pracy trzeba mieć 100 papierków, że możesz to czy inne wykonywać. Może lepiej prosto z ulicy i tylko kursy kończyć?

Pielęgniarka: magister, specjalista i absolwent LM czy SM robią to samo tylko za inną kwotę

Ciekawe co ma dawać ta specjalizacja? Zajmiemy ordynatorskie gabinety! Takie będziemy wykształcone! A długość szkolenia to już rarytas, a jak bym chciała doktorat zrobić to chyba przed samą emeryturą, bo będzie tak obwarowane. Żenada.

Podwyższyli pensje specjalistkom to teraz wydłużyli specjalizację. Jakoś dziwnym trafem akurat teraz to planują jak weszły zmiany w siatkach płac. Za dużo specjalistek się wyszkoliło? Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze.

Specka 5 lat, a licencjat zaoczny i to online. Polska logika.

Pielęgniarki kończą studia magisterskie z pielęgniarstwa, kończą specjalizacje i znowu, żeby wykonać coś prostego, to muszą robić kurs. Żeby zdjąć szwy, one muszą kurs zrobić. Jest to często podwójne, niepotrzebne inwestowanie środków.

Poseł Elżbieta Gelert

Specjalizacja ma za zadanie poszerzenie dotychczasowej wiedzy. Tylko co za tym idzie oprócz własnej satysfakcji bo nie zawsze apanaże nadążają za kwalifikacjami. W zdecydowanej większości pielęgniarki i pielęgniarze wykonują te same czynności wobec pacjentów. Tak na chłopski rozum mgr specjalista i absolwentka LM czy SM robią to samo tylko za inną kwotę. A może by tak spróbować na przykładzie wojskowych stopni, funkcji i czasu służby zhierarchizować zawód pielęgniarki. Z niecierpliwością czekam na komentarze szczególnie te krytyczne. Pozdrawiam.

Śmieszne, robić coś tyle lat i dalej być na zasadzie: przynieś, wynieś, pozamiataj.

Pielęgniarka: W testach na egzamin ze specjalizacji chirurgicznej wiele pytań do specjalizacji chirurgicznej dla lekarzy

Trzeba stworzyć stopnie w pielęgniarstwie, a im przyporządkować zakres uprawnień.

Licencjat z mgr ( całe ogólne pielęgniarstwo ) pięć lat i specjalizacja pięć lat , kto to wymyślił? Łącznie 10 lat nauki, to lekarz zrobi specjalizację z doktoratem w tym czasie.

W moim przypadku to byłoby : LM 5 lat, Licencjat 1 rok, Mgr 2 lata i specka 5 lat = 13 lat.

Ciągle wyciągają od nas kasę. Czy studia, czy specjalizacja, co za różnica? I tak zakres obowiązków się nie zmienia.

W testach na egzamin z chirurgicznej wiele pytań i odpowiedzi z książki do specjalizacji chirurgicznej dla lekarzy. Przynajmniej tak było jeszcze w 2016 r. Pielęgniarki układają pytania i testy. Teraz chcą 5 lat specki? Chcą się wykazać? Zapraszamy na oddziały. Dlaczego nie walczą o normalne podwyżki i pozwalają na takie cyrki. ŻENADA.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.4 / 5. Ilość głosów: 37

Bądź pierwszym, który oceni wpis

625 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Pielęgniarka Józefa Szczurek-Żelazko w poszukiwaniu świadomości o płacach pielęgniarek.

2 min czytania
Pielęgniarka Józefa Szczurek-Żelazko autorką skandalicznych zapisów siatki płac pielęgniarek i położnych Najpierw ta pani coś wymyśliła, potem autorytatywnie wprowadziła w życie. Była…
Aktualności

Pielęgniarki pracujące za granicą o 24-godzinnych dyżurach.

2 min czytania
Pielęgniarki o pracy dobowej za granicą Praca pielęgniarek w systemie 24-godzinnym ma swoich zwolenników oraz rzesze osób, które zwracają uwagę na bezpieczeństwo…
Aktualności

Wiedza pielęgniarek na temat lewokomorowej niewydolności serca.

1 min czytania
Badania ankietowe wśród pielęgniarek i położnych Do redakcji pielegniarki.info.pl bardzo często zgłaszają się studenci pielęgniarstwa i położnictwa z prośbą o publikację kwestionariuszy…
Komentarze
×
AktualnościOferty pracy

Szpital zatrudni 30 pielęgniarek. Zobacz widełki płacowe.