Pielęgniarki – rożne wskaźniki pracy – czy to sprawiedliwe?

3 min czytania
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek
Pielęgniarki – rożne wskaźniki pracy – czy to sprawiedliwe?


Ten sam zakres kompetencji pielęgniarek a różne wynagrodzenie 

Sprawa współczynników pracy wzbudza ogromne kontrowersjie wśród użytkowników Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych. Pielęgniarki i położne posiadające ten sam zakres obowiązków i uprawnień maja znaczne różnice w wysokości wynagrodzenia. Post na facebooku w tej sprawie spotkał się z ponad 300 komentarzami oraz został wyswietlony ponad 80 tysięcy razy. Ponżej publikujemy jeden z wątków pod postem, dotyczący kwesti wynagradzania pielęgniarek i położnych. 

– Jeżeli jest praca na tym samym stanowisku i w tym samym oddziale powinno się dostawać taką samą płacę za taką samą pracę. Jestem przed emeryturą zrobiłam studia przed 50 nigdy nie pracowalam na drugim etacie bo zdrowie mi nie pozwalało. Na moim oddziale pracują pielęgniarki starsze i młodsze na tych samych warunkach nie ma taryfy ulgowej….

– Wynagrodzenie powinno być za wykonywaną pracę a nie za posiadanie papierka.

– A ja chociaż pracuje w zawodzie i mam 45 lat studiuję dla siebie, rozwijam się bo czuję taką potrzebę. Mam dorosłe dzieci ale wciąż chce mieć sprawny mózg i być na ile się tylko da profesjonalna. To bardzo przykre, że większość stawia na pierwszym miejscu kasę.

– Jest Pani bardzo młodą osobą. Mam dwadzieścia lat więcej, studiuję i myślę o powrocie do zawodu położnej. 30 lat to oświata, 20 lat to służba zdrowia. Ten rok poświęcę na studia podyplomowe, które pozwolą mi na poszerzenie wiedzy z zakresu dwóch medycznych kierunków. Dla oświaty studiowałam podyplomowo 10 razy.

– Podziwiam panią z takich osób trzeba brać przykład i o takich ludzi dbać. Pozdrawiam serdecznie i życzę jeszcze wielu lat w tej świetnej formie.

– Jeszcze dodam że wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarki powinna być jak w innych cywilizowanych rozwiniętych krajach taka sama we wszystkich szpitalach publicznych taka sama bo wszystkie/cy jesteśmy pielęgniarzami / pielęgniarkami i wykonujemy ta sama prace i oto powinniśmy walczyć. Podstawa taka sama i dodatki za staż i dodatkowe specjalizacje tak jak jest za granica gdzie nasz zawód jest prestiżowy. Pozdrawiam.

– Wiedza jest bardzo ważna, ale doświadczenie bezcenne.

– Uważam, że jedli wykonujemy tą samą pracę, mamy ten sam zakres obowiązków, to powinniśmy tak samo zarabiać.

– Nie wypominajmy sobie wyższych stawek tylko walczymy o godne pensje mamy ku temu najlepszy czas jest nas coraz mniej i nikt nie chce pracować w tak nisko dochodowym zawodzie a tak ważnym przecież wiecie o tym.

– Przede wszystkim płaca godziwa za odpowiedzialna prace oczywiście za mgr dodatek ja też skończyłam liceum a potem ukończyłam studia mgr i podyplomowe także każdy może się dokształcać i powinien w naszym zawodzie pozdrawiam koleżanki i kolegów po fachu.

– Wszystkie pielęgniarki powinny zarabiać godziwe pieniądze, bo wykonują kawał dobrej roboty, a za licencjat czy magisterium powinny mieć jeszcze dodatki, bo wykształcenie też powinno być docenione.

– Zakres pracy w żadnym stopniu się nie zmienia chyba że przechodzimy obejmujemy stanowiska kierownicze.

– Przecież starsze koleżanki, wasza praca się różni dodatkiem stażowym, to może trzeba to znieść i dopiero wyrównać płace. Niewiem o co tyle hałasu.

– Dodatek stażowy to nasze ponad trzydzieści lat ciężkiej pracy, zmagań i wysiłku. Doświadczenia nie zdobędziesz w żadnej uczelni. Zawsze zarabialiśmy mało, więc ten procent stażowego to kropla w morzu.

– Pracuję 35 lat już prawie, jestem po LM, jakoś przez tyle lat mogłam zrobić wszystko, specjalizację, studia, wiele kursów, nie narzekam że mam za mało w tym momencie. Bo sobie na to zapracowałam. Oczywiście mając rodzinę i przez pewien, nie długi okres drugą pracę. Można? Można. Pozdrawiam wszystkie koleżanki w zawodzie.

– Na szczęście ja już jestem na emeryturze, ale uważam, że pielęgniarki z wyższym wykształceniem powinny więcej zarabiać, nagroda za naukę należy się bez dwóch zdań, problem jest być może w tym, że co niektóre panie z magistrem mają się za coś lepszego co w praktyce wcale się nie sprawdza, starsze pielęgniarki mają dużo więcej doświadczenia i praktyki, ale pretensję mogę mieć tylko do siebie, że nie edukowały się wyżej.

– Nie może być między nami takich różnic w zarobkach. Jesteśmy cały czas personelem, który wykonuje taką samą pracę pomimo skończonych różnych szkół.

Zobacz więcej komentarzy na facebooku

Zachowano oryginalne brzmienie komentarzy.

Wybrał: Mariusz Mielcarek


Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 1

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8228 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościSklep Pielęgniarek i Położnych

Najwygodniejsze obuwie medyczne dla medyków.

1 min czytania
Chodaki dla personelu medycznego W Sklepie Pielęgniarek i Położnych można znaleźć obuwie medyczne męskie oraz damskie stworzone z myślą o pracownikach szpitali,…
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarka na kolonii przeżyła horror.

7 min czytania
Pielęgniarka została zatrudniona na koloniach… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych przytacza fragmenty wyroku sądowego, który zapadł w Sądzie Okręgowym. Kolejny fragment…
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - 99% głosujących uważa, że jest to naruszenie zasad współżycia społecznego.

1 min czytania
Pielęgniarki o wynagrodzeniach w izbie pielęgniarek… Głośnym echem w środowisku personelu pielęgniarskiego odbiła się informacja przekazana przez Redakcję Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i…
Komentarze