Pielęgniarki – sąd o wynagrodzeniu pielęgniarek z tytułem specjalisty.

1 min czytania
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychSzkolenia pielęgniarek i położnych
Pielęgniarki – sąd o wynagrodzeniu pielęgniarek z tytułem specjalisty.

Sąd Okręgowy o aspektach wynagradzania pielęgniarek posiadających tytuł specjalisty…

W sierpniowym numerze Ogólnopolskiej Gazety branżowej pielęgniarek i Położnych, redakcja publikuje fragment wyroku Sądu Najwyższego. Sprawa jest bardzo na czasie w kontekście zmian w siatce płac zapowiedzianych przez ministerstwo zdrowia, dlatego poniżej przytaczamy fragment tej publikacji.

(…) Przenosząc powyższe na grunt sprawy przedmiotowej, uznać należy, zdaniem Sądu Okręgowego, iż akceptowalny jest pogląd wyrażony w apelacji, że dla uzyskania uprawnień płacowych jako dodatku za podniesienie kwalifikacji zawodowych, a przewidzianych w Regulaminie wynagradzania, winny pielęgniarki – powódki, co najmniej współpracować z pracodawcą na etapie podejmowania decyzji o rodzaju szkolenia, jakie podejmują „…w celu ustalenia, czy planowany zakres szkolenia odpowiada potrzebom Szpitala”, i że „…arbitralne decyzje poszczególnych pracowników nie powinny mieć wpływu na kształtowanie polityki zarówno kadrowej, jak i płacowej pracodawcy”.

Dopiero uznanie przez pracodawcę, że charakter i tematyka podejmowanych przez powódki kursów są niezbędne dla potrzeb Szpitala, którym zarządza, zrodziłoby po jego stronie obowiązek zapłaty rzeczonych dodatków.

W dostępnym sądowi z urzędu, przykładowym regulaminie wynagradzania, a obowiązującym w innej placówce służby zdrowia, dominującą w tej materii rolę pracodawcy wyrażono w sposób dobitniejszy. Wskazano w nim, że pracownikowi, który w trakcie zatrudnienia podwyższył swoje kwalifikacje przez ukończenie określonego etapu nauki (ukończenie specjalizacji podyplomowej), której profil jest zgodny z wykonywaną pracą, a pracodawca uzna, że uzyskane kwalifikacje są potrzebne do wykonywania czynności określonych na danym stanowisku, przysługuje wzrost wynagrodzenia zasadniczego o 5%, począwszy od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło udokumentowanie nabytych kwalifikacji. (…)

źródło: sn.pl

Prenumerata Gazety Pielęgniarek i Położnych

Prenumeratę Gazety może zamówić każdy, kto chciałby otrzymywać ją co miesiąc w wersji papierowej pod wskazany adres, np. domowy lub do pracy. Istnieje możliwość wystawienia faktury. Zamówienie można złożyć klikając w poniższy link.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.1 / 5. Ilość głosów: 15

Bądź pierwszym, który oceni wpis

1177 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Komentarze