Pielęgniarki – Sąd: ukończenie studiów wyższych nie dawało uprawnień.

Uprawnienia pielęgniarek z wyższym wykształceniem

Wyrok Sądu Okręgowego w sprawie o odszkodowanie dla pielęgniarki za nierówne traktowanie w zatrudnieniu to kopalnia wiedzy o stanie polskiego pielęgniarstwa.

Prezes izby pielęgniarek i przewodnicząca związku OZZPiP każdy dzień powinny rozpoczynać od lektury przedmiotowego wyroku. Być może uniknęły by bardzo niefrasobliwych wypowiedzi dla mediów. Ich wypowiedzi w zakresie sposobu wdrażania zapisów siatki płac w poszczególnych podmiotach leczniczych zawierają tezy krzywdzące dla rzeszy pielęgniarek i położnych.

Ten wyrok, to takie odbicie w lustrze, kiedy możemy mieć wgląd w stan polskiego pielęgniarstwa. Niestety po lekturze tego wyroku wniosek jest jeden. Stan pielęgniarstwa jest fatalny. Nie chce się wierzyć, że izba pielęgniarek istnieje ponad 30 lat. Natomiast związek pielęgniarek pod wodzą pani Krystyny Ptok to jakieś totalne nieporozumienie. Działanie związku cechuje brak konsekwencji, umizgiwanie się do decydentów oraz brak pozytywnych efektów.

Na potwierdzenie powyższych tez cytujemy fragment uzasadnienia do wyroku Sądu Okręgowego. Sąd dokonał analizy uprawnień zawodowych osób z wyższym wykształceniem. Na konkretnym stanowisku pracy. I doszedł do wniosków, które od lat głosi redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych.

Sąd o uprawnieniach zawodowych pielęgniarek z tytułem magistra

Oddajmy głos sądowi, cytując fragment uzasadnienia wyroku Sądu Okręgowego:

(…) Zgodnie z art. 7 ustawy z dnia 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 551; dalej: u.z.p.p.) zawód pielęgniarki i położnej może wykonywać osoba posiadająca prawo wykonywania zawodu stwierdzone albo przyznane przez właściwą okręgową radę pielęgniarek i położnych. Prawo do wykonywania zawodu jest zatem właściwością minimalną, jaką winien cechować się pracownik zatrudniony na stanowisku pielęgniarki lub położnej.

Powódka nabyła prawo do wykonywania zawodu po zdaniu egzaminu zawodowego i ukończeniu 5-letniego liceum medycznego. W chwili obecnej jedyną drogą do nabycia tego prawa jest ukończenie 3-letnich studiów wyższych i uzyskanie tytułu licencjata.

Warto podkreślić, że pozostałe pielęgniarki zatrudnione z powódką na bloku operacyjnym również wywodziły swe prawo do wykonywania zawodu z ukończenia liceum medycznego. Uzyskanie przez nie wykształcenia wyższego miało charakter następczy – w trakcie pracy w charakterze instrumentariuszek. Z ukończeniem przez nie studiów wyższych nie wiązało się zatem nabycie uprawnień do pracy na stanowisku tożsamym ze stanowiskiem powódki.

Koniec cytatu…

Święte słowa Sądu… Pielęgniarki i położne posiadające tytuł zawodowy magistra mogą mieć uzasadnione pretensje do izby pip, że przez ponad 30 lat swojego istnienia nie doprowadziła do określenia kompetencji zawodowych tych osób.

Wypowiadanie w mediach tezy jakoby pielęgniarki z wyższym wykształceniem miały większe kompetencje zawodowe jest fałszem

Pani prezes i przewodnicząca powinny po tysiąc razy za karę napisać – „ukończenie studiów wyższych przez pielęgniarki nie wiąże się z nabyciem uprawnień do pracy na stanowisku pielęgniarki w szpitalu”.

Dlatego wypowiadanie w mediach tezy jakoby pielęgniarki z wyższym wykształceniem miały większe kompetencje zawodowe jest fałszem. Ta „oczywista oczywistość” jest oczywista dla pielęgniarek, które znają realia wykonywania praktyki zawodowej pielęgniarki „od podszewki”.

Takich „smaczków” w uzasadnieniu do powyższego wyroku jest wiele.

Warto zatem przygotowując pozew o odszkodowanie zapoznać się z jego całą treścią. Gdzie można mieć wgląd w to orzeczenie? W najnowszym wydaniu Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych – pielegniarki.info.pl.

Ten branżowy miesięcznik pielęgniarek i położnych jest wydawany w formie papierowej oraz elektronicznej. Wydanie papierowe jest dostępne w formie prenumeraty oraz jako pojedyncze numery. Natomiast wydanie elektroniczne jest bezpłatne. Poniżej linki do tych dwóch wersji wydawnictwa…

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4 / 5. Ilość głosów: 254

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7701 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Izba pielęgniarek robi to tak doskonale i tak idealne, że brakuje słów.

2 min czytania
Izba pielęgniarek ocenia własną działalność Obecnie w okręgowych izbach pielęgniarek i położnych odbywają się wybory na nową kadencję. Podczas zjazdów okręgowych ustępujące…
Aktualności

Skuteczne sposoby na blizny

2 min czytania
Blizny to bardzo nieestetyczne defekty kosmetyczne, których czasami bardzo trudno się pozbyć. Powstają na skutek urazów mechanicznych bądź oparzenia skóry. Niosą ze…
Aktualności

Pielęgniarka zaobserwowała na kardiomonitorze liczne zakłócenia. To był początek tragedii.

2 min czytania
Dramat w jednym ze szpitali Portal igryfino.pl zamieścił w dniu 26 marca 2023 roku poniższą informację. Zdarzenie miało miejsce 23 marca 2023…
Komentarze
×
AktualnościKomentarze pielęgniarek i położnych

Pielęgniarki o zmianie treści hymnu pielęgniarskiego.