Pielęgniarki – Senat poprawił siatkę płac.

4 min czytania
AktualnościNowa siatka płac
Pielęgniarki – Senat poprawił siatkę płac.

Senat o wynagrodzeniach pielęgniarek

Poniżej publikujemy fragmenty dyskusji na plenarnym posiedzeniu senatu w dniu 9 czerwca 2022 roku. Na końcu artykułu zamieszczamy siatkę płac, która zawiera poprawki wprowadzone przez senat. Ustawa wraca do sejmu, który na posiedzeniu w dniu 22-23 czerwca uchwali ostateczny kształt ustawy o wynagrodzeniach w podmiotach leczniczych.

Inflacja zżera podwyżki

Senator Beata Małecka-Libera:

Ja po prostu nie mogę uwierzyć, że państwo robicie z tej ustawy o minimalnych wynagrodzeniach taki sztandar, taką istotną ustawę, która ma z jednej strony poprawić cały system ochrony zdrowia, docenić kompetencje, ale przede wszystkim nazywacie ją inwestycją w kapitał ludzki.

To jest tylko i wyłącznie ustawa o minimalnych wynagrodzeniach, o ich wzroście, o tym, co zostało ustalone i przedyskutowane pół roku temu w zupełnie innej rzeczywistości. Teraz inflacja zżera to wszystko, co zostało w listopadzie ubiegłego roku wynegocjowane. A więc czy rzeczywiście może być to podstawa do tego, aby mówić, że jest to ustawa, która poprawi system opieki zdrowotnej, która zagwarantuje zatrzymanie kadr medycznych, która zachęci do tego, aby studenci chcieli tu studiować, ale przede wszystkim aby chcieli tu pozostać?

19 poprawek do ustawy o wynagrodzeniach

Senator Sprawozdawca Alicja Chybicka:

(…) Senacka Komisja Zdrowia proponuje 19 poprawek. Poprawki te dotyczą różnych spraw. Po posiedzeniu Sejmu zwróciły się do nas praktycznie wszystkie środowiska medyczne – związek lekarzy, związek pielęgniarek, związek pracowników niemedycznych, związek diagnostów i związek farmaceutów. I stąd wzięło się tych 19 poprawek.

W mojej opinii wszystkie są bardzo ważne i bardzo potrzebne, ale najważniejsza jest poprawka, która podnosi poziom wynagrodzenia, jaki uzgodniono w ramach prac tego trójstronnego zespołu, podnosi równo i wszystkim – przy założeniu, że inflacja i wzrost stóp procentowych wpłynęły tak samo na wszystkie grupy zawodowe. No, najbardziej ucierpią te, które zarabiają najmniej.

Te poprawki polegają na tym, że w przypadku każdej z grup opisanych w załączniku, który jest do tej ustawy – to jest jedyny załącznik, ustawa nie jest długa – dodaje się współczynnik 0,25. To daje nam dosyć duży wzrost. I tak np. w punkcie 1, dotyczącym lekarzy, to będzie wzrost z 1,45 do 1,7. Państwo mają ten załącznik w swoich dokumentach. (…)

(…) Pani senator Gorgoń-Komor zaczęła mówić o pewnej sprawie, jednak chyba z grzeczności nie skończyła. Ale ja może powiem, bo myślę podobnie – nie dlatego, że jestem lekarzem, w tej chwili jestem emerytem, więc nie mówię o sobie. Najważniejszym elementem opieki zdrowotnej jest lekarz i pielęgniarka, a tak naprawdę lekarz, bo to w jego głowie jest plan leczenia pacjenta, jest projekt diagnostyki, jest plan, co z tym zrobić. To są umiejętności będące efektem wielu lat, stąd bardzo cenną grupą są lekarze i pielęgniarki wykształcone, które posiadają specjalizację, pielęgniarki, które dorobiły sobie studia, i lekarze, którzy są doświadczeni, wykształceni, często bardzo uznawani w krajach Unii Europejskiej, ale tak naprawdę na całym świecie. (…)

„Pan minister żyje w jakimś innym świecie”

Senator Wojciech Konieczny:

(…) Pensje lekarzy specjalistów są poniżej półtorej średniej krajowej, a pielęgniarek – poniżej średniej krajowej. To jest proponowane. Pan minister w trakcie obrad komisji użył takich sformułowań: doceniamy, inwestujemy w kapitał ludzki, pokazujemy perspektywę dla chcących studiować. Panie Ministrze, studiować medycynę przez 6 lat, potem odbywać staż, potem odbyć przynajmniej 5 lat specjalizacji – często więcej, bo trudno jest się dostać na wymarzoną specjalizację – i w końcu zarabiać półtorej średniej krajowej, to jest ta wymarzona perspektywa, która przyciągnie tylu ludzi do tego zawodu?

Pan minister żyje w jakimś innym świecie. Również młode dziewczyny, które mają studiować pielęgniarstwo i wybierać ten trudny zawód, który oznacza rozłąkę z rodziną, który oznacza nocne dyżury, ciągłą obecność przy pacjencie, obserwowanie cierpienia ludzkiego itd., itd… I tam jest trochę ponad średnią. To jest ta perspektywa, to jest to docenianie, inwestowanie w ludzi? W innych krajach patrzą na to inaczej, Panie Ministrze, inaczej na to patrzą i radziłbym też tak spojrzeć. (…)

„Stwarzamy dobre warunki finansowe dla pielęgniarek”

Senator Stanisław Karczewski:

(…) Stwarzamy dobre warunki finansowe dla pielęgniarek. I obserwuje się – porozmawiajcie państwo ze środowiskiem pielęgniarskim, ja ten dialog i rozmowy prowadzę ciągle – że coraz więcej pań wraca do swojego zawodu i coraz więcej pań podejmuje pracę po zakończeniu studiów, po zakończeniu nauki, co też bardzo nas cieszy. Jest kryzys, jeśli chodzi o pielęgniarki… Na pewno jest związany z dużą liczbą pań, które odchodzą na emeryturę, ale cieszy mnie, że ogólnie jest ich coraz więcej. (…)

źródło: senat.gov.pl

Siatka płac pielęgniarek i położnych z poprawkami senatu

Lp.Grupy zawodowe według kwalifikacji wymaganych na
zajmowanym stanowisku
Współczynnik
pracy
1Lekarz albo lekarz dentysta ze specjalizacją1,7
2Farmaceuta, fizjoterapeuta, diagnosta laboratoryjny, psycholog
kliniczny, inny pracownik wykonujący zawód medyczny inny niż
określony w lp. 1, 3 i 4 z wymaganym wyższym wykształceniem
na poziomie magisterskim i specjalizacją, pielęgniarka z tytułem
zawodowym magister pielęgniarstwa albo położna z tytułem magister
położnictwa z wymaganą specjalizacją w dziedzinie pielęgniarstwa lub
w dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia
1,54
3Lekarz albo lekarz dentysta, bez specjalizacji1,44
4Stażysta1,2
5Farmaceuta, fizjoterapeuta, diagnosta laboratoryjny, pielęgniarka,
położna, technik elektroradiolog, psycholog, inny pracownik
wykonujący zawód medyczny inny niż określony w lp. 14
z wymaganym wyższym wykształceniem na poziomie magisterskim;
pielęgniarka, położna z wymaganym wyższym wykształceniem (studia
I stopnia) i specjalizacją, albo pielęgniarka, położna ze średnim
wykształceniem i specjalizacją
1,27
6Fizjoterapeuta, pielęgniarka, położna, ratownik medyczny, technik
elektroradiolog, inny pracownik wykonujący zawód medyczny inny niż
określony w lp. 1–5 z wymaganym wyższym wykształceniem
na poziomie studiów I stopnia; fizjoterapeuta, ratownik medyczny,
technik analityki medycznej z wymaganym średnim wykształceniem
albo pielęgniarka albo położna z wymaganym średnim
wykształceniem, która nie posiada tytułu specjalisty w dziedzinie
pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie
zdrowia
1,19
7Technik elektroradiolog albo inny pracownik wykonujący zawód
medyczny inny niż określony w lp. 1-6 z wymaganym średnim
wykształceniem oraz opiekun medyczny
1,11
8Pracownik działalności podstawowej, inny niż pracownik wykonujący
zawód medyczny z wymaganym wykształceniem wyższym
1,25
9Pracownik działalności podstawowej, inny niż pracownik wykonujący
zawód medyczny z wymaganym wykształceniem średnim
1,03
10Pracownik działalności podstawowej, inny niż pracownik wykonujący
zawód medyczny z wymaganym wykształceniem poniżej średniego
0,9
Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.4 / 5. Ilość głosów: 94

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7597 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Czy Niedzielski zwróci godność zawodową pielęgniarkom z grupy 6?

2 min czytania
Minister zdrowia po 6 latach dostrzegł, że siatka płac pielęgniarek ma wady… Można powiedzieć, że dzień 27 stycznia 2023 roku to taki…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Jaka wysokość odszkodowania dla pielęgniarek i położnych.

2 min czytania
Analiza wysokości odszkodowania dla dyskryminowanych pielęgniarek i położnych z grupy 6 Sprawa dyskryminującej siatki płac nabiera w ostatnich dniach znacznego przyspieszenia. Wbrew…
AktualnościSklep Pielęgniarek i Położnych

Top 3 torby pierwszej pomocy dla pielęgniarek.

1 min czytania
Torby pierwszej pomocy dla pielęgniarek. Torba medyczna powinna być podstawowym wyposażeniem każdej pielęgniarki, aby pomieścić wszystkie niezbędne materiały potrzebne do udzielenia pomocy…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płac

Siatka płac pielęgniarek – poprawka senatu - nowe współczynniki pracy.