Pielęgniarki – staż pracy w siatce płac.

1 min czytania
AktualnościNowa siatka płac
Pielęgniarki – staż pracy w siatce płac.

Oświadczenie senatorskie w sprawie pielęgniarek

Oświadczenie złożone przez senator Alicję Chybicką na 41. posiedzeniu Senatu w dniu 28 kwietnia 2022 r.

Oświadczenie skierowane do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego

Pielęgniarki zwróciły się do mnie w następującej sprawie. Aktualnie, również w „Przylądku”, którym przez wiele lat kierowałam, mamy do czynienia z pielęgniarkami, które ukończyły studia wyższe, i z takimi, które studiów wyższych nie ukończyły.

Kiedyś tego nie było. Ta grupa pielęgniarek, które nie ukończyły szkoły wyższej, to są najczęściej pielęgniarki najbardziej doświadczone, to są dziewczyny naprawdę fantastyczne w tej pracy. A z czym one się zwracają?

Problem polega na tym, że w świetle aktualnych przepisów one są o wiele gorzej opłacane aniżeli pielęgniarki, które są po studiach wyższych. To powoduje, że one pracują na wielu etatach lub z tej pracy chcą zrezygnować. Wydaje mi się, że w takim okresie, w którym mamy ogromne kłopoty z personelem pielęgniarskim, należy docenić i wziąć pod uwagę staż pracy pielęgniarek i nie krzywdzić tych pielęgniarek.

Jak praktycznie to wygląda? Otóż przychodzą młode dziewczyny po studiach i te starsze pielęgniarki wdrażają je do pracy i uczą, ale to te młode dostają dużo większe pieniądze. To jest absolutnie nieprawidłowe.

Tak że proszę o to, żeby się temu przyglądnąć i uzależnić płace pielęgniarskie – nie tylko sam dodatek, ale także podstawę – również od stażu pracy, bo ta sytuacja jest patologiczna, można powiedzieć. Nie może być tak, że nauczyciel dostaje mniejsze pieniądze aniżeli student, a taki tu powstaje układ.

Alicja Chybicka
Sanator RP
źródło: senat.gov.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.4 / 5. Ilość głosów: 108

Bądź pierwszym, który oceni wpis

306 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPielęgniarki Liceum Medyczne

Pielęgniarki wspominają pochody majowe. Zobacz zdjęcia.

2 min czytania
Wspomnienia pielęgniarek z Liceum Medycznego Jak w piosence Varius Manx “I wtedy przyszedł maj…”, a wraz z nim dla wielu pielęgniarek i…
Aktualności

"Przyszłe Położne" proszą o pomoc położne i pielęgniarki.

1 min czytania
Wpływ pandemii na pracowników ochrony zdrowia Szanowni Państwo, Studenci SKN Przyszłe Położne oraz pracownicy Zakładu Pielęgniarstwa Położniczo – Ginekologicznego wraz Zakładem Badań…
AktualnościNowa siatka płac

Minister docenił pielęgniarki. Zarobią mniej niż panie w administracji.

2 min czytania
Pielęgniarki i położne w nowej siatce płac Minister zdrowia w szczególny sposób podziękował Radzie Ministrów za przyjęcie projektu ustawy o minimalnych wynagrodzeniach…
Komentarze
×
AktualnościPaństwowy egzamin pielęgniarek i położnych.Szkolenia pielęgniarek i położnych

Najmniej pielęgniarek z tym tytułem specjalisty.