Pielęgniarki studiujące w sieradzkiej filii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi boją się, że zapuka do nich komornik.

2 min czytania
Aktualności

Przychodzą do nas upomnienia, a większości z nas nie stać teraz na wyłożenie 4 tys. zł. Niektóre z nas musiały pożyczyć pieniądze – mówią pielęgniarki.

W lipcu ubiegłego roku wicemarszałek województwa łódzkiego Stanisław Olas i kanclerz Uniwersytetu Medycznego Edward Gabryś zachęcali pielęgniarki z okolic Łodzi do podjęcia studiów pomostowych. Wicemarszałek obiecał zapłacić za pierwszy rok studiów. Pieniądze miały pochodzić z funduszy unijnych.

Sprawa dotyczy pielęgniarek m.in z Łasku, Zduńskiej Woli, Sieradza. Kiedy dowiedziały się od przełożonych, że urząd marszałkowski pokryje część kosztów, złożyły papiery i od października rozpoczęły naukę w Zamiejscowym Ośrodku Dydaktycznym w Sieradzu. Koszt jednego semestru to 2 tys. zł. Studia pomostowe trwają dwa i pół roku. Podczas inauguracji roku akademickiego wicemarszałek ponawiał obietnice. – Dowiedziałyśmy się, że urząd marszałkowski nie wycofał się ze swoich zapowiedzi, ale pieniędzy nie ma. A do nas przychodzą do nas upomnienia z UM, straszy się nas firmą windykacyjną. Nie skreślono nas z listy studentów, ale w marcu nie podpisano nam legitymacji. Gdybyśmy wiedziały, że mamy zapłacić z własnej kieszeni, to wiele osób wybrałoby tańsze studia np. na WSHE. Kiedy dostawaliśmy pierwsze upomnienia, wicemarszałek Olas uspokajał nas i zapewniał, że wszystko będzie uregulowane.

– Mam czteroosobową rodzinę. Nigdy nie zainwestowałabym w siebie tyle pieniędzy. Wolałbym je wydać na kształcenie dzieci. To oszustwo w białych rękawiczkach – mówi jedna z pielęgniarek z Łasku. Jej koleżanka zapłaciła już 2 tys. zł. – Czekam na zwrot pieniędzy. Gdybym wiedziała, że będzie to tyle kosztować, nie podjęłabym studiów – mówi. Wiedzą, że ponieważ to one podpisywały formalności związane z podjęciem studiów, odpowiedzialność prawna spoczywa wyłącznie na nich.

Urząd marszałkowski nie wypiera się swoich obietnic: – Sprawa jest dalej prowadzona. Marszałek zajmuje się tym osobiście. W przyszłym tygodniu wróci z Ukrainy – mówi Marcin Nowicki, rzecznik prasowy urzędu marszałkowskiego. Kanclerz UM Edward Gabryś przyznaje, że pielęgniarkom obiecano pokryć koszt pierwszego roku nauki. – Jestem żywo zainteresowany tym problemem. Z tego co wiem, urząd marszałkowski do 20 kwietnia zajmie się tą sprawą – wyjaśnia.

Sprawy będziemy pilnować i do tematu wrócimy pod koniec kwietnia.

źródło informacji: Bogdan Bukowiecki www.gazeta.pl

Zobacz także:

Pielęgniarki czują się oszukane. Samorząd wojewódzki obiecał refundację kosztów kształcenia na studiach pomostowych. Jeden semestr kosztuje 2 tys. zł; żeby uzyskać licencjat, muszą zaliczyć pięć semestrów i zapłacić 10 tys. zł.

Studia pomostowe

Studia pomostowe za darmo z Funduszu ZPORR

Studia – wysokość czesnego


 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8014 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Pielęgniarki - rosną długi szpitali wobec pielęgniarek. Kto je sfinansuje?

3 min czytania
Lawinowo rosną zobowiązania finansowe podmiotów leczniczych wobec pielęgniarek i położnych Sprawy sądowe dotyczące zasad wynagradzania pielęgniarek i położnych zaczynają mieć wpływ na…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki i położnej. 50-80 PLN/godz.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarki i położnej Dynamiczne centrum profilaktyki zdrowia we Wrocławiu, specjalizującym się w terapiach holistycznych poszukuje kompetentnej pielęgniarki lub położnej,…
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – w sejmie podano wysokość ich zarobków. Wzrosły bardziej niż wynagrodzenia lekarzy.

2 min czytania
W sejmie o wysokości wynagrodzeń pielęgniarek na tle innych zawodów medycznych W debacie sejmowej w dniu 29 listopada 2023 roku nad ustawą…
Komentarze