Wiceminister zdrowia: „uważamy, że ta propozycja nie jest oczywiście zadowalająca panie pielęgniarki”…
Ogólnopolski Portal Pielęgniarek i Położnych przedstawia pierwszy fragment dyskusji podczas posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia w dniu 2 kwietnia 2025 roku. Przytoczony fragment stenogramu z posiedzenia komisji ukazuje sposób w jaki są traktowane pielęgniarki przez ministerstwo zdrowia. Warto zwrócić uwagę, że biadolenie wiceministra zdrowia na brak środków finansowych zbiega się z uchwaleniem przez sejm ustawy obniżającej składkę zdrowotną.
Przewodnicząca poseł Marta Golbik (KO):
Dziękuję. Rozumiem, że z ze strony pań [pielęgniarek] to wszyscy. Tak, już udzielę głosu. Mam tylko prośbę, czy możemy się dowiedzieć, za ile będzie pan minister, panie dyrektorze. Chyba że pan dyrektor…
Dyrektor Departamentu Lecznictwa w Ministerstwie Zdrowia Maciej Karaszewski:
Tak, właśnie przed chwilą dostałem informację od pana ministra, że bardzo serdecznie przeprasza, ale jest cały czas na spotkaniu i że raczej nie dotrze.
Przewodnicząca poseł Marta Golbik (KO):
Dziękujemy.
Poseł Józefa Szczurek-Żelazko (PiS):
Ja właśnie w tej sprawie, ponieważ naprawdę bardzo ważne kwestie są tutaj dzisiaj poruszane. Posiedzenie Komisji odbywa się na wniosek strony społecznej i dotyka wielu pacjentów, którzy są w dramatycznej sytuacji. Wiele rodzin, które nie mają opieki, zostanie bez opieki, bez pomocy. Ja rozumiem, że pani przewodnicząca odpowiednio wcześnie powiadomiła pana ministra…
Przewodnicząca poseł Marta Golbik (KO):
Tak. Pani poseł, chwileczkę…
Poseł Józefa Szczurek-Żelazko (PiS):
…i nie wyobrażam sobie, że w tej chwili strona społeczna…
Przewodnicząca poseł Marta Golbik (KO):
Dobrze. Dobrze. Pani poseł…
Poseł Józefa Szczurek-Żelazko (PiS):
No, do kogo państwo będą mówić? Nie ma osoby decyzyjnej, więc czekamy na pana ministra.
Przewodnicząca poseł Marta Golbik (KO):
Pani poseł, ja bym nie czekała. To znaczy, jeśli dostaliśmy informację, że pana ministra nie będzie, to zakończymy dzisiaj to posiedzenie.
Poseł Józefa Szczurek-Żelazko (PiS):
To w takim razie składam wniosek formalny o przerwanie posiedzenia Komisji.
Przewodnicząca poseł Marta Golbik (KO):
Pani poseł, przed chwilą powiedziałam, że zakończymy to posiedzenie. Nie słucha mnie pani. Właśnie o to mi chodziło.
Poseł Marcelina Zawisza (Razem):
Pani przewodnicząca, ale to też nie jest tak, że strona społeczna jest z Warszawy i może przyjść w każdej chwili.
Przewodnicząca poseł Marta Golbik (KO):
Ale nie mamy ministra, więc nie bardzo sobie wyobrażam, że bez obecności pana ministra, który… Czy mogę prosić o ciszę? Nie mam informacji na temat tego, kiedy pan minister mógłby dotrzeć. Chwileczkę, uporządkujmy. Rozumiem, że zwołanie tego posiedzenia z ministerstwem w innym terminie dla pań byłoby nienajlepszym rozwiązaniem. Czy tak?
Przewodnicząca Zespołu ds. opieki długoterminowej przy OIPiP w Katowicach Joanna Kurkiewicz:
Pani przewodnicząca, my jesteśmy tak zdeterminowane, że na pewno się dostosujemy, chociaż każda z nas jest z innej strony Polski. Dla nas to jest bardzo istotna sprawa. Jeśli dzisiaj nie ma takiego rozwiązania, na pewno przyjedziemy ponownie.
Przewodnicząca poseł Marta Golbik (KO):
To myślę, że zrobimy tak. Teraz ogłoszę 3 minuty przerwy, żeby się zorientować, czy pan minister w ogóle ma szansę dotrzeć i jeśli nie, to zamkniemy to posiedzenie i zwołamy w innym terminie. Dobrze?
Poseł Józefa Szczurek-Żelazko (PiS):
Pani przewodnicząca, to proszę się zorientować, czy prezes NFZ-u też może przyjechać, bo to jest kwestia NFZ-u finansowanie nadwykonań.
Przewodnicząca poseł Marta Golbik (KO):
Pani poseł, bardzo dziękujemy za te uwagi.
Poseł Józefa Szczurek-Żelazko (PiS):
Bardzo proszę.
Przewodnicząca poseł Marta Golbik (KO):
Szanowni państwo, pan minister może być za 15 minut, jak się okazuje. Zrobimy więc 15 minut przerwy i o 15.40 ponownie się spotkamy. Dziękuję.
[Po przerwie]
Przewodnicząca poseł Marta Golbik (KO):
Witamy panie ministrze. Może na początku oddam panu głos, a potem… Mamy też pana dyrektora. Czy mamy przedstawiciela NFZ? Mamy. Dobrze. To panie ministrze, bardzo proszę.
Podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Jerzy Szafranowicz:
Pani przewodnicząca, szanowni państwo, chciałbym przeprosić za tę dzisiejszą niedyspozycję czasową, ale wierzcie mi państwo, że to nie wynika ani z braku szacunku, ani z niechęci do pracy, tylko naprawdę z natłoku obowiązków.
Dla przykładu, chcę powiedzieć państwu, że na jutro mam zaplanowane na 11.30 posiedzenie Komisji Praw Dziecka, gdzie będziemy omawiać dostęp rodziców do OIOM-ów. Jestem przygotowany merytorycznie z całym zespołem.
Niestety, parę godzin temu dostałem dyspozycję, że muszę być na posiedzeniu SKRM-u, gdzie będziemy przedstawiać wszystkie nasze projekty ustaw. No nie da się być w tych… Jeszcze raz szacunek dla pań, dla państwa. Jestem tutaj i konkretnie chcę odpowiedzieć.
Dowiedziałem się już o państwa o pewnych prośbach, bo pan dyrektor mi je przekazał. Odniosę się najpierw do kwestii zapłaty 50% za nadwykonania, bo to jest temat, sądzę, bardzo ważny.
Proszę państwa, musimy sobie zdać sprawę z sytuacji finansowej Narodowego Funduszu Zdrowia. Budżet funduszu jest do tej pory niepodpisany przez pana ministra finansów.
Jest tematem ciągłych spotkań i rozmów z panią minister Izabelą Leszczyną, ale jest niepodpisany. Wiemy wszyscy, że w tym funduszu brakuje kwoty kilkunastu miliardów złotych. Wiemy również, z jakich powodów tak jest. Z powodów wielu, ale między innymi decyzji przeniesienia pewnych świadczeń, które były finansowane z budżetu państwa, czy to programów lekowych, czy ratownictwa, do funduszu zdrowia bez zapewnienia finansowania.
Mówimy również o ustawie podwyżkowej, która jest bardzo potrzebna. Nie neguję ważności, ale fundusz, według stanu na dzisiaj, nie posiada takich środków, żeby na wszystkie wydatki mógł mieć pieniądze.
Z tego wniosek jest taki. My siedzieliśmy w składzie: prezesi Narodowego Funduszu Zdrowia, pan prezes Filip Nowak, pan Jakub Szulc, pan dyrektor Jarnutowski, pani minister Leszczyna, oczywiście i ja, i mówiliśmy na tematy finansowe.
Wierzcie mi państwo, że zdobycie pieniędzy na nadlimity było dla nas olbrzymim problemem finansowym. Znaleźliśmy tyle, ile mamy możliwości dzisiaj wydać. Wierzcie mi państwo, że 50%, które jest dla państwa zaproponowane w całej Polsce – taka sama kwota i procentowość – jest naprawdę naszą maksymalną możliwością finansową, wydatkową. Nie wynika to ani z niechęci, ani z szukania jakichś kwestii politycznych. Nie mamy dzisiaj więcej.
Uważamy, że ta propozycja nie jest oczywiście zadowalająca panie, wszystkie osoby pracujące w opiece długoterminowej, ale na stan dzisiejszy to jest górna granica naszych możliwości finansowych. Byłoby nieodpowiedzialnością, gdybyśmy proponowali 100% wiedząc, że nie mamy zaplecza finansowego. Dziękuję.
Dyrektor departamentu w MZ Maciej Karaszewski:
Mówimy o świadczeniu – pielęgniarska opieka długoterminowa. Generalnie wartość kontraktów, szanowna pani, to prawie 800 mln zł w zeszłym roku. Nadwykonania stanowią z tego 5% wartości umów. Narodowy Fundusz Zdrowia stwierdził, że zapłaci 2,5%, czyli trzeba 30 mln zł w skali Polski.
Poseł Marcelina Zawisza (Razem):
Naprawdę mówimy o 60 mln. W kontekście prawie 5 mld, które chcecie państwo zabrać NFZ-owi w piątek [ustawa o obniżeniu składki zdrowotnej], to jest kropla. Zatem bardzo bym chciała, żeby ministerstwo zadeklarowało, że znajdzie te pieniądze. (…)
Poseł Marek Bogucki (PiS):
(…) Ja byłem pierwszym zastępcą ministra Jurgiela. Odpowiadałem za kontakty z parlamentem i nigdy nie zdarzyło się, żeby nie był ktoś z kierownictwa na posiedzeniu. To była moja głowa, żeby ktoś z kolegów czy koleżanek mnie zastąpił, jeśli mi wypadły rzeczy bardzo pilne. Zatem proponuję, żeby jednak wrócić do dobrej praktyki, żeby był jeden zastępca za to odpowiedzialny, który zorganizuje, stanie na głowie, gdy trzeba. Zdarzyło mi się, akurat nie w parlamencie, ale w reprezentacji Polski za granicą, lecieć prosto z Kanady do Chin i w 18 godzin z Chin wrócić, tak więc to da się zrobić. To taka rada, bo nie chcielibyśmy podejrzewać, że to jest niepoważne traktowanie Komisji, ale to tylko na marginesie. (…)
Podsekretarz stanu w MZ Jerzy Szafranowicz:
(…) Przyjmuję krytykę pana posła bo rzeczywiście moje dzisiejsze spóźnienie nie powinno się tutaj zdarzyć. (…)
źródło: sejm.gov.pl
Do sprawy powrócimy wkrótce na pielegniarki.info.pl.