Pielęgniarki – takie kominy płacowe proponuje OZZPiP.

2 min czytania
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płac
Pielęgniarki – takie kominy płacowe proponuje OZZPiP.

Związek zawodowy pielęgniarek łamie Kodeks pracy

Jest zadziwiające w jaki sposób związek pielęgniarek pragnie przekonać pielęgniarki do podpisania projektu ustawy swojego autorstwa.

Na konferencji prasowej w dniu  21 marca 2023 roku – OZZPiP Region Lubelski w sprawie zbiórki podpisów pod obywatelską inicjatywą Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych  w sprawie najniższych wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia – prowadząca konferencję stwierdziła:

W tej sposób zbliżą się do siebie te wynagrodzenia, nie będzie aż takiej różnicy płacowej. Będzie to kwota rzędu – już między tymi poszczególnymi grupami – w granicach 600 zł, myślimy, że to już jest taki poziom wynagrodzenia, że na dzień dzisiejszy jest to do zaakceptowania.

Różnica według związku pielęgniarek to 600 PLN. Jaka jest naprawdę…

Powyższe stwierdzenie jest zadziwiające. Różnica w wynagrodzeniach pomiędzy grupą 6 a drugą wyniesie ponad 2 tys. PLN. Wspomniane powyżej 600 PLN, w rzeczywistości – 634 PLN, dotyczy tylko wynagrodzenia zasadniczego pomiędzy sąsiadującymi grupami pielęgniarek w siatce płac. Natomiast różnica w wynagrodzeniu zasadniczym pomiędzy grupą 6 a grupą 2 wyniesie 1 269 PLN.

Natomiast wraz z pochodnymi za 7 dyżurów w porze nocnej, 48 godzin w niedziele i wolne dni oraz 20% dodatek za wysługę lat różnica faktycznie wyniesie ponad 2 tys. PLN.

I to związek nazywa kompromisem? „Myślimy, że to już jest taki poziom wynagrodzenia, że na dzień dzisiejszy jest to do zaakceptowania” – twierdzi osoba prowadząca konferencję. Związkowiec! Przekonujący, że 2 tys. różnicy w wynagrodzeniu osób wykonujących taką samą pracę – tej samej wartości – jest ok. Szok. Żenada.

Pielęgniarki protestują przeciwko projektowi związku pielęgniarek

Należy nadmienić, że już prawie 2 tys. pielęgniarek i położnych wyraziło swój sprzeciw na poczynania związku pielęgniarek. Nie ma zgody na dalszą dyskryminację i degradację grupy 5 i 6 siatki płac. Kompromis, o którym mowa poniżej jest nie do przyjęcia. Dlaczego osoby wykonujące te same czynności zawodowe i pracę tej samej wartości mają mieć wynagrodzenie niższe o 2 tys. PLN? Dlaczego związek dokonał podziału na grupy skoro osoby zaszeregowane do poszczególnych grup wykonują ten sam zakres obowiązków? Dlaczego związek nie podał nadal na jakich przesłankach oparł skandaliczny podział pielęgniarek.

Dlatego do pani Krystyny Ptok została skierowana petycja w sprawie sprzeciwu wobec rozwiązań płacowych zaproponowanych przez OZZPiP.

Jaka jest treść petycji oraz w jaki sposób ją skutecznie podpisać piszemy w artykule, który jest dostępny po kliknięciu w poniższą grafikę.

Kompromis nie może prowadzić do dalszej dyskryminacji pielęgniarek

To nie jest żaden „dobry kompromis”! To dalsza dyskryminacja i degradacja pielęgniarek z grupy 5 i 6. I to przez związek pielęgniarek– OZZPiP. To kontynuacja polityki płacowej prowadzonej przez ministra zdrowia od 2017 roku – odzierania z godności zawodowej pielęgniarek z wieloletnim doświadczeniem zawodowym.

Obecna dyskryminacja pielęgniarek jest tak ewidentna, że sądy przyznają pielęgniarkom odszkodowania. W Ogólnopolskiej Gazecie Pielęgniarek i Położnych nr 1/2023 opublikowaliśmy całą treść wyroku sądowego, przyznającego odszkodowanie pielęgniarce za nierówne traktowanie w zatrudnieniu. To wydanie gazety dostępne tutaj.

Natomiast kilka dni temu oddaliśmy do rąk czytelników wydanie specjalne gazety 3/2023. W nim zamieściliśmy informator opracowany przez Kancelarię Adwokacką. Informator dostępny po kliknięciu w poniższa grafikę.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.2 / 5. Ilość głosów: 141

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8257 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Obuwie medyczne dla pielęgniarek: na co zwrócić uwagę przy zakupie?

2 min czytania
Jeśli jesteś pielęgniarką, z pewnością wiesz, jak wielogodzinne dyżury potrafią dać się we znaki kręgosłupowi i nogom. Aby zapewnić sobie komfort nawet…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Pielęgniarki: wzór pozwu o odszkodowanie.

2 min czytania
Pielęgniarka pozywająca pracodawcę o odszkodowanie za nierówne traktowanie w zatrudnieniu w pozwie musi uwzględnić jeszcze jedną ważną sprawę… W związku z licznymi…
Aktualności

Izby pielęgniarek – wynagrodzenia działaczy w maju 2024 roku.

1 min czytania
Wysokość zarobków w izbach pielęgniarek szokuje środowisko pielęgniarskie… Personel pielęgniarski jest zbulwersowany wysokością zarobków osób pełniących funkcje w izbach pielęgniarek. W artykule…
Komentarze