Pielęgniarki – to jest największe kłamstwo w siatce płac podmiotów leczniczych.

3 min czytania
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek
Pielęgniarki – to jest największe kłamstwo w siatce płac podmiotów leczniczych.

Absurdalne założenia siatki płac w podmiotach leczniczych, deprecjonują zawody pielęgniarki i położnej…

W 2016 roku organizacja zrzeszająca 9 ogólnokrajowych związków zawodowych, skupiająca wszystkie zawody medyczne, opracowała tzw. obywatelski projekt ustawy o wynagrodzeniach zasadniczych w podmiotach leczniczych. Organizacja ta zwała się – o zgrozo – porozumieniem zawodów medycznych.

Założenia tej ustawy opierały się na totalnym kłamstwie, że przedstawiciele wszystkich zawodów medycznych wykonują pracę tej samej wartości, ponoszą taką samą odpowiedzialność zawodową a ich praca jest tak samo obciążająca psychofizycznie.

Pomijając fakt, że Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych dał się kompletnie zmanipulować przez inne zawody medyczne, to zapisy w tzw. siatce płac były najmniej korzystne dla grupy zawodowej pielęgniarek i położnych.

Kłamliwe założenie tej ustawy polegało nie na zaszeregowaniu zawodów medycznych według hierarchii odzwierciedlającej wartość i odpowiedzialność oraz obciążenie psychofizyczne, tylko ze względu na… poziom wykształcenia.

Taki sposób myślenia, autorów tej radosnej legislacji, doprowadził do absurdalnych zapisów w siatce płac, wedle których praca pielęgniarki z wykształceniem średnim oraz kursem kwalifikacyjnym jest mniej wartościowa od pracy fizjoterapeuty, który posiada tytuł magistra!

Przecież to jawna deprecjacja zawodu pielęgniarki i położnej! Gwałt na realiach organizacji pracy w podmiotach leczniczych. Obniżenie znaczenia i roli zawodu pielęgniarki i położnej.

Natomiast rząd w 2017 roku skierował do sejmu projekt ustawy o wynagrodzeniach w podmiotach leczniczych przyjmując… powyżej opisane założenia do skonstruowania siatki płac. Taka jest anatomia patologicznej polityki płacowej wpisanej w siatkę płac podmiotów leczniczych.

Oczywistą oczywistością jest fakt, że siatka płac powinna odzwierciedlać pozycję zawodów medycznych w procesie terapetycznym. Dlatego w tabeli zaszeregowania pozycję pierwszą i drugą powinny zajmować dwa zawody: lekarza i pielęgniarki. Następnie inne zawody medyczne.

Niestety związek OZZPiP nie wyciąga wniosków z powyższej sytuacji (przez 8 lat!) i w roku 2023 wysyła do sejmu projekt ustawy dokładnie zawierający te same kłamliwe założenia z roku 2017. Natomiast izba pielęgniarek popiera taki stan rzeczy. NIEWIARYGODNE! Poniżej stanowisko izby z dnia 13 lutego 2024 roku, do którego treści wkrótce odniesie się redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych.

Stanowisko nr 2
Prezydium Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych
w sprawie poparcia nowelizacji obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych

Prezydium Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych popiera propozycje zapisów zawartych w projekcie ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, który został złożony przez Komitet Inicjatywy Ustawodawczej w Sejmie RP.

W opinii Prezydium Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych obywatelski projekt jest pożądaną i konieczną nowelizacją ww. ustawy, ze względu na sukcesywne i ostateczne zniwelowane różnic i dysproporcji w zakresie poziomu wynagrodzeń pielęgniarek i położnych w podmiotach leczniczych. Ostatnia nowelizacja ustawy wprowadziła krzywdzące zasady wynagrodzeń, szczególnie wśród grupy pielęgniarek i położnych, które charakteryzują się bardzo dużym doświadczeniem zawodowym.

Zdaniem Prezydium Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych zawody pielęgniarki i położnej są szczególnymi zawodami, ze względu na specyficzne warunki pracy, dbanie o bezpieczeństwo zdrowotne pacjenta podczas realizowania świadczeń zdrowotnych, dlatego organizacja i funkcjonowanie tych zawodów wymaga ujednolicenia rozwiązań systemowych, poprzez wprowadzenie motywacyjnego poziomu wynagrodzeń i zapobieganiu nierównościom w poszczególnych grupach wynagrodzeń.

Prezydium Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych zwraca szczególną uwagę na właściwy przepis w projekcie ustawy, gdyż kryterium faktycznie posiadanych kwalifikacji na zajmowanym stanowisku, będą podstawą do ustalenia współczynników pracy dla danej grupy zawodowej. Niezwykle ważnym elementem będzie wniesienie przepisu gwarantującego przekazywanie środków finansowych na pokrycie wzrostu minimalnego wynagrodzenia wprowadzone przedmiotową ustawą, a także stworzenie mechanizmu podnoszenia wynagrodzeń zasadniczych pracowników w sposób ciągły, przez cały rok kalendarzowy.

Wiceprezes NRPiP
Andrzej Tytuła
Prezes NRPiP
Mariola Łodzińska

źródło: nipip.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.2 / 5. Ilość głosów: 181

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8167 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

MZ wskazało winnego braku realizacji obietnicy wyborczej względem pielęgniarek z grupy 5 i 6.

2 min czytania
Ministerstwo zdrowia wskazało winnego braku realizacji obietnic wyborczych wobec środowiska pielęgniarek Ministerstwo zdrowia ustami wiceministra pana Marka Kos oznajmiło, że „zwłoki nie…
AktualnościPaństwowy egzamin pielęgniarek i położnych.Szkolenia pielęgniarek i położnych

Kolejne pielęgniarki zdały pozytywnie egzamin specjalizacyjny.

2 min czytania
Szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie pielęgniarstwa neonatologicznego Szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie pielęgniarstwa neonatologicznego ma na celu przygotowanie pielęgniarki, położnej do podejmowania działań promujących…
Aktualności

Praca w punkcie pobrań krwi - blaski i cienie

3 min czytania
W poszukiwaniu zawodu, który łączy w sobie pasję z możliwością realnego wpływu na życie innych, warto zwrócić uwagę na profesję, która może…
Komentarze
×
Aktualności

Druki medyczne - skąd zamawiać druki dla placówek medycznych?