Pielęgniarki – to rozwiązanie ułatwi nam pracę.

2 min czytania
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychPraktyka zawodowa
Pielęgniarki – to rozwiązanie ułatwi nam pracę.

Cyfryzacja w pielęgniarstwie

W grudniowym numerze ogólnopolskiego miesięcznika pielęgniarek i położnych, za Radiem Zielona Góra podajemy informację opatrzoną przez redakcję radia tytułem: „Elektroniczne pielęgniarki” w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze już działają!

Poniżej publikujemy fragment wypowiedzi między innymi pielęgniarek z zielonogórskiego szpitala.

Redaktor: Tak jak Pani powiedziała, te urządzenia już są w Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, ale wiem, że w planach macie zakup kolejnych urządzeń.

Weronika Rozenberger, pielęgniarka naczelna zielonogórskiego szpitala: Będzie na wszystkich oddziałach, a jeśli będzie potrzeba więcej, będziemy robić wszystko, żeby było, bo z doświadczenia wiemy, że już jak zamówiliśmy te urządzenia, to niektóre oddziały dzwoniły: my byśmy chcieli trzy. Więc jesteśmy otwarci. Bo są też takie miejsca, gdzie my pewnie je zaplanowaliśmy, a pacjentów jest może za mało. To też jest fajne urządzenie w oddziałach dziennego pobytu, gdzie
nie znamy pacjentów, więc ten pomiar jest bardzo ważny i on jest dokładny i bardzo szybki, to też jest ważne.

Ten sprzęt stał się popularny, dlatego że jest to jeden z nielicznych sprzętów, który bezpośrednio pomaga w pracy pielęgniarce z pacjentem. Natomiast producent tego urządzenia żartobliwie nazwał go „elektroniczną pielęgniarką”. Ta nazwa się przyjęła, chociaż my wolimy „automatyczne urządzenie monitorujące”. Jest to nic innego, jak urządzenie, które pozwala notować
obserwacje i pomiary pielęgniarki bezpośrednio przy pacjencie, a co najważniejsze – że te pomiary zapisuje i przekazuje do systemu. Pacjent jest na bieżąco monitorowany. No i nie ma karteczek, na pewno ułatwia to zapamiętywanie. Poza tym to urządzenie, jeśli jest prawidłowo zaprogramowane, to potrafi też analizować te dane i ostrzegać, że coś się z pacjentem dzieje. Oczywiście musi to zrobić człowiek, natomiast urządzenie na pewno pomaga w tej analizie i zapisywaniu.

To urządzenie, jeśli już będziemy mieć cały system wprowadzony, pozwala także na zapisywanie obserwacji. Do tego urządzenia są dwa tablety, nazwijmy to – elektronicznej pielęgniarki, które pozwalają pomieścić dane o pacjentach, wszystkich leżących na oddziale. Czyli lekarz czy pielęgniarka, idąc do pacjenta, może te dane na bieżąco, przy pacjencie, sobie analizować i sczytywać, więc to jest na pewno coś, co nam pomoże.

Redaktor: Powiedziała Pani, że to jest duża pomoc dla pielęgniarek. Czy sami pacjenci odczują też zmiany, dla nich to też będzie poprawa komfortu przebywania w szpitalu?

Weronika Rozenberger: Aparat musi założyć pielęgniarka, urządzenie jest bardzo dokładne, musi założyć pulsoksymetr, musi wziąć termometr, natomiast myślę, że pacjent będzie czuł się zaopiekowany, bo będzie coś, co jeszcze dodatkowo wyświetla, miga i zapisuje jego dane, więc takie poczucie bezpieczeństwa z tego powodu, że to urządzenie jest przy nim.

Przeczytaj całą rozmowę z pielęgniarkami z zielonogórskiego szpitala w grudniowym wydaniu Gazety na stronie 9.

Informujemy o możliwości zamówienia prenumeraty Gazety na 2024 rok, w wersji papierowej. Jeśli chcesz otrzymywać informacje istotne dla pielęgniarek i położnych każdego miesiąca do końca roku, kliknij w poniższy link.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 7

Bądź pierwszym, który oceni wpis

1102 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Izba pielęgniarek organizuje całodzienny pobyt nad morzem dla pielęgniarek.

1 min czytania
Całodzienny pobyt nad morzem dla pielęgniarek i położnych… UWAGA!!! Są jeszcze wolne miejsca na wyjazd w dniu 27.07.2024 r.Przyjmujemy również zapisy na…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Specjalizacje pielęgniarek - czy każda specjalizacja powinna zostać uznana na każdym oddziale?

1 min czytania
Specjalizacje a wynagrodzenia Sprawa, która cytujemy za lipcowym wydaniem Gazety Pielęgniarek i Położnych dotyczy pielęgniarek posiadających tytuł magistra pielęgniarstwa oraz specjalisty w…
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – siatka płac zostanie zastąpiona "nowym rozwiązaniem prawnym".

10 min czytania
Doradca ministra zdrowia zapowiada zmiany polegające na zastąpieniu siatki płac pielęgniarek i położnych „nowym rozwiązaniem prawnym”… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych…
Komentarze
×
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Liczba pielęgniarek, które w 2023 roku uzyskały tytuł specjalisty jest imponująca.