Pielęgniarki – trzy najbardziej popularne specjalizacje.

2 min czytania
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych
Pielęgniarki – trzy najbardziej popularne specjalizacje.

Najchętniej wybierane specjalizacje przez pielęgniarki

Za trzy tygodnie ruszy jesienna sesja państwowych egzaminów pielęgniarek i położnych. Przed osobami chcącymi podnieść swoje kwalifikacje zawodowe 17 egzaminów z różnych dziedzin pielęgniarstwa. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej specjalizacjom, które od lat są najchętniej wybierane przez pielęgniarki.

Pielęgniarstwo anestezjologiczne i intensywnej opieki

Nikogo nie zdziwi fakt, że pierwsze miejsce w przedmiotowym rankingu należy do „królowej specjalizacji”, a mianowicie Pielęgniarstwo anestezjologiczne i intensywnej opieki. Od 2002 roku tytuł specjalisty w tej dziedzinie zdobyło 16 761 pielęgniarek. Z danych przedstawionych na stronie internetowej Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych, dowiadujemy się, że uwzględniając tytuł zawodowy, 15 491 osób to pielęgniarki, natomiast 1 269 to pielęgniarze.

Pielęgniarka po ukończeniu szkolenia specjalizacyjnego w tej dziedzinie obejmuje specjalistyczną opieką pacjentów w okresie okołooperacyjnym, na wszystkich etapach znieczulenia i w bezpośrednim okresie poznieczuleniowym oraz prowadzi specjalistyczną opiekę nad ciężko chorymi pacjentami w oddziale intensywnej terapii.

Pielęgniarstwo chirurgiczne

Drugie miejsce zajmuje specjalizacja w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego. W ciągu 21 lat niewiele mniej pielęgniarek uzyskało tytuł specjalisty w tym zakresie, bo aż 14 071. Zapoznając się z informacjami dostępnymi na stronie CKPPiP, widzimy, że najwięcej pielęgniarek uzyskujących tytuł specjalisty w tej dziedzinie zamieszkuje regiony Mazowsza, Śląska, a także Dolnego Śląska.

Specjalizacja przygotowuje pielęgniarki do samodzielnego wykonywania specjalistycznych świadczeń zdrowotnych w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego, pełnienia roli lidera i wdrażania do praktyki pielęgniarskiej zmian potwierdzonych dowodami naukowymi a także do oceny rozwoju własnego i członków zespołu pielęgniarskiego oraz uczestniczenia w projektowaniu i prowadzeniu kształcenia zawodowego oraz podyplomowego pielęgniarek i przedstawicieli innych zawodów medycznych.

Pielęgniarstwo internistyczne

Na trzecim miejscu w naszym rankingu znajduje się specjalizacja w dziedzinie pielęgniarstwa internistycznego. W tych samych latach, z wynikiem pozytywnym ukończyło ją 8 355 pielęgniarek.

Celem kształcenia pielęgniarek w tej dziedzinie jest aktualizowanie wiedzy i umiejętności dotyczących pielęgniarstwa internistycznego. Uzyskanie tytułu specjalisty popartego uzyskaniem przez pielęgniarkę specjalistycznych kwalifikacji w dziedzinie pielęgniarstwa internistycznego oraz nabyciem umiejętności uprawniających do samodzielnego podejmowania świadczeń przewidzianych dla pielęgniarki po uzyskaniu tytułu specjalisty z pielęgniarstwa internistycznego.

W tegorocznej wiosennej sesji egzaminacyjnej sprawdzian wiedzy w tej dziedzinie zdało ponad 660 pielęgniarek, co w porównaniu z „królową specjalizacji” nie jest o wiele gorszym wynikiem – po sesji wiosennej przybyło 883 specjalistów w dziedzinie pielęgniarstwo anestezjologiczne i intensywnej opieki.

Egzaminy w sesji jesiennej, z wszystkich powyższych specjalizacji odbędą się kolejno: 21 września, 22 września i 28 października. Szczegółowe wyniki egzaminów będziemy publikować na Portalu w dziale Państwowy egzamin pielęgniarek i położnych.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 2.8 / 5. Ilość głosów: 5

Bądź pierwszym, który oceni wpis

829 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Podwyżki pielęgniarek – liczba skarg znikoma.

2 min czytania
Posiedzenie zespołu omawiającego podwyżki w podmiotach leczniczych 29 sierpnia odbyło się posiedzenie Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia. Poświęcono je głównie kwestiom finansowym,…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Możliwość wyboru kilku dyżurów.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarki Poszukiwana pielęgniarka do stałej współpracy na oddział chirurgii ogólnej w Łodzi. Wynagrodzenie: 70 PLN brutto/godzinę Umowa: umowa zlecenie lub…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Podwyżki dla pielęgniarek – minister w sejmie nic nie powie, ale napisze.

2 min czytania
Sejm o ustawie o najniższych wynagrodzeniach zasadniczych w podmiotach leczniczych Sejmowa Komisja Finansów Publicznych w dniu 30 sierpnia 2023 roku. Poseł Krystyna…
Komentarze
×
AktualnościPaństwowy egzamin pielęgniarek i położnych.Szkolenia pielęgniarek i położnych

Tysiące pielęgniarek szykuje się do egzaminów specjalizacyjnych.