Pielęgniarki – trzy najbardziej popularne specjalizacje.

2 min czytania
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych
Pielęgniarki – trzy najbardziej popularne specjalizacje.

Najchętniej wybierane specjalizacje przez pielęgniarki

Za trzy tygodnie ruszy jesienna sesja państwowych egzaminów pielęgniarek i położnych. Przed osobami chcącymi podnieść swoje kwalifikacje zawodowe 17 egzaminów z różnych dziedzin pielęgniarstwa. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej specjalizacjom, które od lat są najchętniej wybierane przez pielęgniarki.

Pielęgniarstwo anestezjologiczne i intensywnej opieki

Nikogo nie zdziwi fakt, że pierwsze miejsce w przedmiotowym rankingu należy do „królowej specjalizacji”, a mianowicie Pielęgniarstwo anestezjologiczne i intensywnej opieki. Od 2002 roku tytuł specjalisty w tej dziedzinie zdobyło 16 761 pielęgniarek. Z danych przedstawionych na stronie internetowej Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych, dowiadujemy się, że uwzględniając tytuł zawodowy, 15 491 osób to pielęgniarki, natomiast 1 269 to pielęgniarze.

Pielęgniarka po ukończeniu szkolenia specjalizacyjnego w tej dziedzinie obejmuje specjalistyczną opieką pacjentów w okresie okołooperacyjnym, na wszystkich etapach znieczulenia i w bezpośrednim okresie poznieczuleniowym oraz prowadzi specjalistyczną opiekę nad ciężko chorymi pacjentami w oddziale intensywnej terapii.

Pielęgniarstwo chirurgiczne

Drugie miejsce zajmuje specjalizacja w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego. W ciągu 21 lat niewiele mniej pielęgniarek uzyskało tytuł specjalisty w tym zakresie, bo aż 14 071. Zapoznając się z informacjami dostępnymi na stronie CKPPiP, widzimy, że najwięcej pielęgniarek uzyskujących tytuł specjalisty w tej dziedzinie zamieszkuje regiony Mazowsza, Śląska, a także Dolnego Śląska.

Specjalizacja przygotowuje pielęgniarki do samodzielnego wykonywania specjalistycznych świadczeń zdrowotnych w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego, pełnienia roli lidera i wdrażania do praktyki pielęgniarskiej zmian potwierdzonych dowodami naukowymi a także do oceny rozwoju własnego i członków zespołu pielęgniarskiego oraz uczestniczenia w projektowaniu i prowadzeniu kształcenia zawodowego oraz podyplomowego pielęgniarek i przedstawicieli innych zawodów medycznych.

Pielęgniarstwo internistyczne

Na trzecim miejscu w naszym rankingu znajduje się specjalizacja w dziedzinie pielęgniarstwa internistycznego. W tych samych latach, z wynikiem pozytywnym ukończyło ją 8 355 pielęgniarek.

Celem kształcenia pielęgniarek w tej dziedzinie jest aktualizowanie wiedzy i umiejętności dotyczących pielęgniarstwa internistycznego. Uzyskanie tytułu specjalisty popartego uzyskaniem przez pielęgniarkę specjalistycznych kwalifikacji w dziedzinie pielęgniarstwa internistycznego oraz nabyciem umiejętności uprawniających do samodzielnego podejmowania świadczeń przewidzianych dla pielęgniarki po uzyskaniu tytułu specjalisty z pielęgniarstwa internistycznego.

W tegorocznej wiosennej sesji egzaminacyjnej sprawdzian wiedzy w tej dziedzinie zdało ponad 660 pielęgniarek, co w porównaniu z „królową specjalizacji” nie jest o wiele gorszym wynikiem – po sesji wiosennej przybyło 883 specjalistów w dziedzinie pielęgniarstwo anestezjologiczne i intensywnej opieki.

Egzaminy w sesji jesiennej, z wszystkich powyższych specjalizacji odbędą się kolejno: 21 września, 22 września i 28 października. Szczegółowe wyniki egzaminów będziemy publikować na Portalu w dziale Państwowy egzamin pielęgniarek i położnych.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 2.8 / 5. Ilość głosów: 8

Bądź pierwszym, który oceni wpis

1080 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Pielęgniarki zgłosiły się do biura poselskiego.

3 min czytania
Posłanka pisze do ministra zdrowia po spotkaniu z pielęgniarkami w biurze poselskim… Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie nieuznawania przy ustalaniu minimalnego…
Aktualności

Młodzi pasjonaci medycyny i nauk biologicznych - co oferuje CosinusYoung przyszłym lekarzom?

2 min czytania
Wybór liceum to ważny krok w kierunku przyszłej kariery zawodowej. Rozwój zainteresowań w szkole ponadpodstawowej z pewnością zaprocentuje w przyszłości i ułatwi…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i Położnych

Starsze pielęgniarki zarabiają gorzej od młodych pielęgniarek, ponosząc odpowiedzialność za wdrażanie absolwentek do zawodu.

1 min czytania
Dyskusja w Senacie Na stronie internetowej Senatu poinformowano, że w dniu 1 marca br. z inicjatywy wicemarszałka Senatu Michała Kamińskiego w Senacie…
Komentarze
×
AktualnościPaństwowy egzamin pielęgniarek i położnych.Szkolenia pielęgniarek i położnych

Tysiące pielęgniarek szykuje się do egzaminów specjalizacyjnych.