Pielęgniarki usłyszały – losy ustawy pani Ptok zależą od sytuacji budżetowej.

2 min czytania
AktualnościOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleUprawnienia pielęgniarekWynagrodzenia pielęgniarek
Pielęgniarki usłyszały – losy ustawy pani Ptok zależą od sytuacji budżetowej.

Koalicja Obywatelska o ustawie związku pielęgniarek

Na 29 listopada 2023 roku marszałek sejmu Szymon Hołownia zapowiedział pierwsze czytanie ustawy autorstwa związku pielęgniarek, którego twarzą jest pani przewodnicząca Krystyna Ptok.

W tym dniu o godz. 9 rozpocznie się w sali plenarnej sejmu spektakl pt. Pielęgniarki w szponach polityki.

Pokrótce… Będzie to kilkuetapowe przedstawienie opowiadające historię, że gdy dana grupa polityków jest w opozycji żąda dania pieniędzy dla pielęgniarek, natomiast gdy jest u władzy nagle ogarnia ją odpowiedzialność za państwo i warunkuje realizację postulatów OZZPiP sytuacją… budżetową.

Ten spektakl rozpoczął się 13 lipca 2023 roku. W sejmie padły znamienne słowa: „wszyscy wam lukrują i będą jeszcze bardziej lukrować, bo wybory blisko i w związku z tym wszyscy radzi by się przedstawić jako przychylający nieba stanowi pielęgniarskiemu”.

Wszak nadchodzą wybory… I nawet przedstawiciele ugrupowań, które przed PiS-em były u władzy i miały możliwość realizacji postulatów pielęgniarek, niestety ich nie zrealizowały i wykazują się dzisiaj obłudą i hipokryzją.

Jeden z posłów wypowiedział słowa, które odzwierciedlają przebieg dyskusji w tym dniu w sejmie: Chciałbym zacząć od konkretnej deklaracji. Nasz klub będzie zawsze stawać po stronie pracowników ochrony zdrowia, zwłaszcza w przypadku tak rażących niesprawiedliwości, jakie dotknęły pielęgniarek i położnych w całej Polsce.

Podsumujmy: opozycja krytykuje PiS za postawę wobec ustawy pani Krystyny Ptok i zapewnia po stokroć o poparciu dla ustawy związku pielęgniarek.

Mija kilka miesięcy. Opozycja wygrywa wybory. Pan marszałek Szymon Hołownia wygłasza na konferencji prasowej w sejmie mowę, która jest wyrazem pełnego poparcia dla zapisów ustawy pani Ptok. Pozwala sobie nawet odnieść się szczegółowo do zapisów ustawy i wygłosić opinię, która jest banialukiem. Szczegóły opisaliśmy w artykule pt. O płacach pielęgniarek opowiada banialuki marszałek sejmu.

Natomiast w dniu 22 listopada pan poseł Władysław Kosiniak-Kamysz, udzielił wywiadu dla portalu cowzdrowiu.pl.

Przyszły wicepremier podkreślił, że projekt ustawy pani Krystyny Ptok „popieramy, bowiem on doprecyzowuje sprawy z interpretacją grup zaszeregowania (…) projekt ten mówi o wykształceniu pielęgniarek i o określonych zarobkach, z którymi powinien się wiązać”. Swoją wypowiedź zakończył słowami:

Jestem za tym projektem.

Władysław Kosiniak-Kamysz, przyszły wicepremier

Przyszły wicepremier dodał jeszcze, że „nie mamy pełnej wiedzy o sytuacji budżetowej i to jest rzecz, która na pewno ogranicza nową większość parlamentarną”.

Okazuje się, że pomiędzy poparciem projektu związku OZZPIP a przeznaczeniem na jego realizację środków finansowych jest zasadnicza różnica.

Teraz była opozycja będzie musiała zjeść tę żabę… pytanie w jakim stylu…

Prosimy o ocenę powyższego komentarza redakcyjnego pielegniarki.info.pl poprzez gwiazdki (od 1 do 5) zamieszczone w sekcji „oceń artykuł”. Dziękujemy.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.1 / 5. Ilość głosów: 223

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8115 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Zaskoczone pielęgniarki usłyszały w sejmie: stawka lekarza to 60 zł/godz.

3 min czytania
Stanowisko lekarzy wobec projektu ustawy autorstwa związku pielęgniarek Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych w kilku ostatnich artykułach redakcyjnych przekazuje czytelnikom portalu…
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Na kurs specjalistyczny dla pielęgniarek zapisało się ponad 700 osób.

1 min czytania
Kurs specjalistyczny dla pielęgniarek Według danych prezentowanych na stronie internetowej Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych w Warszawie dowiadujemy się, że kurs specjalistyczny, któremu…
Aktualności

Podwieszki do podnośnika pacjenta: Jak wybrać najlepsze dla komfortu i bezpieczeństwa?

5 min czytania
Bezpieczeństwo i komfort pacjenta są priorytetem przy wyborze “podwieszki do podnośnika pacjenta”. W tym artykule wyjaśnimy, na co zwracać uwagę, by wybrać…
Komentarze
×
AktualnościOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleUprawnienia pielęgniarekWynagrodzenia pielęgniarek

O płacach pielęgniarek opowiada banialuki marszałek sejmu.