Pielęgniarki – w sejmie podziękowania dla „znakomicie wykształconych” pielęgniarek w liceach 5-letnich.

1 min czytania
Aktualności
Pielęgniarki – w sejmie podziękowania dla „znakomicie wykształconych” pielęgniarek w liceach 5-letnich.

Posłanka PiS mówi o „wielkim skoku płacowym”. Szkoda, że nie wspomniała o odszkodowaniach dla absolwentkach LM wynoszących po 100 tys. złotych za nierówne traktowanie w zatrudnieniu.

Posiedzenie plenarne sejmu w dniu 8 października 2025 roku.

Poseł Anna Kwiecień:

Warto, proszę państwa, przypomnieć, co Prawo i Sprawiedliwość zrobiło, aby zasypać lukę pokoleniową, która niestety powstawała przez wiele lat w naszym państwie i doprowadziła do tego, że pojawiły się wielkie niedobory pielęgniarek i położnych, a w związku z tym pracodawcy zaczęli borykać się z dużymi problemami kadrowymi. Otóż, szanowni państwo, warto przypomnieć, że w roku 2015, kiedy przejmowaliśmy władzę, tylko 77 uczelni kształciło na kierunku pielęgniarskim, natomiast w roku 2023, kiedy oddawaliśmy władzę, już prawie 130 uczelni przygotowywało młode kadry w zakresie pielęgniarstwa, do wykonywania tego zawodu. Kolejną bardzo istotną rzeczą, jakiej dokonaliśmy jako Prawo i Sprawiedliwość, było podniesienie wynagrodzeń.

Warto przypomnieć, że w roku 2015 średnia wynagrodzenia dla pań pielęgniarek ze specjalizacją wynosiła 3800 brutto z groszami, a dla pań pielęgniarek bez specjalizacji – 3400 zł brutto, natomiast w roku 2023 minimalna, nie średnia, proszę państwa, minimalna dla magistra pielęgniarstwa wynosiła już 8186 zł, jeśli chodzi o podstawowe, zasadnicze wynagrodzenie, dla
magistra bez specjalizacji – 6400 zł, a dla pielęgniarki po licencjacie – 5900 zł. Mało tego, Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji wskazuje, że w roku 2023, kiedy oddawaliśmy władzę, średnia płacy pielęgniarskiej dla pani magister ze specjalizacją to już 12 000 zł, oczywiście mówimy o kwocie brutto, dla magister bez specjalizacji – 9000 zł, a dla pielęgniarki po licencjacie – 8000 zł brutto. Czyli widać ewidentnie, że dokonaliśmy wielkiego skoku płacowego, po to żeby zatrzymać polską świetnie wykształconą kadrę pielęgniarską.

Przypomnę jeszcze jeden fakt. Proszę państwa, jak weszliśmy do Unii Europejskiej, Unia wskazała
nam taki kierunek, abyśmy zlikwidowali znakomite szkoły pielęgniarskie. Z tego miejsca chciałam podziękować wszystkim paniom pielęgniarkom, które kształciły się w szkołach pielęgniarskich, w liceach 5-letnich. To tak naprawdę znakomicie wykształcony, przygotowany od strony merytorycznej i praktycznej personel (Dzwonek), który do dnia dzisiejszego świadczy znakomicie usługi pielęgniarskie.

źródło: sejm.gov.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4 / 5. Ilość głosów: 84

Bądź pierwszym, który oceni wpis

9401 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa ustawa o zawodach pielęgniarki i położnej

Ministerstwo powtarza jak mantrę frazesy o dwuzawodowości.

3 min czytania
Nowa ustawa o zawodach pielęgniarki i położnej – zapowiedź kolejnego spotkania w ministerstwie. Sprawa nowej ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej autorstwa…
Aktualności

Pewność siebie przez całą dobę: wsparcie rodzicielskie w dzień i w nocy.

5 min czytania
Rodzicielstwo to nieustający proces, który trwa przez pierwsze lata życia dziecka i rzadko jest przewidywalny. Dni zmieniają się w noce, wypełnione karmieniem,…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki mgr skarża szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Podwyżki pielęgniarek od 1 lipca a szpital każe podpisać porozumienie.

2 min czytania
Pielęgniarki, które nie podpiszą „porozumienia” mają dostać wypowiedzenie z pracy.  Z redakcyjnej poczty: Informuję co się dzieje w naszym szpitalu. Otóż wszystkie…
Komentarze