Pielęgniarki – wprowadzenie systemu III zmianowego, polepszyłoby opiekę nad pacjentami.

1 min czytania
AktualnościPraktyka zawodowa
Pielęgniarki – wprowadzenie systemu III zmianowego, polepszyłoby opiekę nad pacjentami.

System pracy pielęgniarek

Poniżej publikujemy fragmenty protokołu kontroli Domu Pomocy Społecznej.

Dom Pomocy Społecznej w dniach kontroli zamieszkiwało 114 osób, z tego: 3 osoby przebywały na leczeniu w szpitalu. Wśród mieszkańców 3 osoby zostały umieszczone na mocy postanowienia Sądu. Ogólnie w Domu przebywa 5 osób ubezwłasnowolnionych, w tym 2 osoby całkowicie oraz 3 częściowo. Opiekunami prawnymi dla tych osób w trzech przypadkach jest rodzina, a w 2 pracownicy domu.

Na dzień kontroli w DPS przebywało 42 mieszkańców przyjętych na tzw. „starych zasadach” oraz 72 na tzw. „nowych zasadach”. Średni miesięczny koszt utrzymania w omawianym DPS wynosi 2.703,21 zł.

W ciągu doby średnio na każdym oddziale bezpośrednią opiekę nad mieszkańcami sprawują:

Oddział I: 67 mieszkańców – I zmiana: od 7.00 do 19.00 – 2 pielęgniarki, od 6.30 do 14.30 – 2 opiekunki, od 6.30 do 14.30 – 2 pokojowe II zmiana : od 19.00 do 7.00 – 1 pielęgniarka, od 14.30 do 22.30 – 1 opiekun, III zmiana: od 22.30 do 6.30 – 1 pokojowa.

Oddział II: 47 mieszkańców – I zmiana: od 7.00 do 19.00 – 1 lub 2 pielęgniarki, od 6.30 do 14.30 – 2 opiekunki, od 6.30 do 14.30 – 3 lub 4 pokojowe II zmiana : od 19.00 do 7.00 – 1 pielęgniarka, od 14.30 do 22.30 – 1 opiekun, III zmiana: str. 2 od 22.30 do 6.30 – 1 pokojowa.

Pielęgniarki i opiekunki pracują w systemie 2- zmianowym, natomiast pokojowe w systemie 3- zmianowym. Na zmianie nocnej nie pracują opiekunki. Z informacji uzyskanej od mieszkańców wynikało, iż system II zmianowy pielęgniarek nie jest właściwy, ponieważ większość obowiązków jakie wykonują pielęgniarki wobec mieszkańców DPS wykonywana jest w ciągu dnia co sprawia, iż zachodzi potrzeba większej liczby personelu.

W związku z powyższy, zasadnym wydaje się wprowadzenie systemu III zmianowego (ośmiogodzinnego) dla pielęgniarek, co polepszyłoby opiekę nad mieszkańcami w ciągu dnia i w znacznym stopniu odciążyło pielęgniarki obarczone 12 godzinną (głównie dzienną) opieką nad mieszkańcami.

źródło: bip.kielce.uw.gov.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 1

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8015 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościSklep Pielęgniarek i Położnych

Propozycje prezentów dla pielęgniarek i położnych do 100 zł i więcej.

1 min czytania
Prezenty dla personelu medycznego Wybór odpowiedniego prezentu to zawsze trudne zadanie. Jeśli szukasz podarunku dla bliskiej Ci pielęgniarki lub położnej to trafiłaś/eś…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Dyrektor do pielęgniarek: nie wyrażałem zgody na podwyższanie kwalifikacji. To za nie nie zapłacę.

5 min czytania
Obraz chaosu płacowego w podmiotach leczniczych na przykładzie Szpitala Wielospecjalistycznego Do Powiatowego Urzędu Pracy w Nysie wpłynęło zawiadomienie dotyczące zwolnień grupowych, które…
AktualnościOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Pielęgniarki - rosną długi szpitali wobec pielęgniarek. Kto je sfinansuje?

3 min czytania
Lawinowo rosną zobowiązania finansowe podmiotów leczniczych wobec pielęgniarek i położnych Sprawy sądowe dotyczące zasad wynagradzania pielęgniarek i położnych zaczynają mieć wpływ na…
Komentarze
×
Aktualności

Konferencja ManageMED już w listopadzie!