Pielęgniarki: wprowadzono teleporady. I jednocześnie drakońskie kary za nieumyślny błąd medyczny.

3 min czytania
AktualnościKara więzienia dla pielęgniarek.
Pielęgniarki: wprowadzono teleporady. I jednocześnie drakońskie kary za nieumyślny błąd medyczny.


Pielęgniarka – kara więzienia za nieumyślny błąd medyczny

Posiedzenie senatu w dniu 11sierpnia 2020 roku.

Senator Wojciech Konieczny:

(…) Pan minister stawia na teleporady. Oczywiście teleporady są jakimś rozwiązaniem, tylko nie rozumiem, dlaczego jednocześnie wprowadza się tak drakońskie kary dla lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, jak w niesławnym art. 37a. Jak pan minister sobie to wyobraża? Jeżeli pacjent zwróci się telefonicznie i powie lekarzowi rodzinnemu, że ma gorączkę, boli go głowa, ma kaszel, łamie go w kościach, to jak ten lekarz mu pomoże telefonicznie? Przecież ten lekarz go skieruje do SOR, jeżeli nie będzie mógł wykonać badania w swoim POZ, lub na izbę przyjęć, lub do sanepidu, skieruje go tam, gdzie będzie już straszny tłok, gdzie będą ludzie ze wszystkimi schorzeniami. A jeśli go nie skieruje, a okaże się, że jednak jest to koronawirus, no to będzie odpowiadał z art. 37a za nieumyślne spowodowanie uszczerbku na zdrowiu, za błąd medyczny, i pójdzie siedzieć do więzienia. Ten paragraf, ten artykuł trzeba jak najszybciej wyrzucić z polskiego prawodawstwa. Temu służyła poprawka, nad którą obradowano podczas posiedzenia Komisji Zdrowia. Trzeba jak najszybciej zadziałać, ponieważ nie mamy czasu, nie mamy czasu, sezon jesienno-zimowy się zbliża i naprawdę długotrwałe obradowanie nad tym jest niewskazane. Mam nadzieję, że pan minister zastanowi się nad tym i być może rząd wniesie poprawkę usuwającą art. 37a z kodeksu karnego, gdyż karanie lekarzy w dobie epidemii koronawirusa, kiedy podejmują tak trudne decyzje i nie mają możliwości przyjęcia tylu pacjentów, ilu będzie tego wymagało… To jest kwadratura koła. Tego nie da się rozwiązać. Trzeba się zastanowić – albo jedno, albo drugie. Jeżeli teleporady, to nie art. 37a. Niestety, trzeba do tego podejść odpowiedzialnie, a nie tak, że każde ministerstwo realizuje jakieś swoje wyobrażenia o tym, jak należy leczyć ludzi, jak należy odpowiadać za błędy itd., itd. Jeśli nie uda się nam na tym posiedzeniu wnieść takiej poprawki, to naprawdę proponuję, aby tym jak najszybciej się zająć, ponieważ teleporady obarczone tak dużym ryzykiem błędu nie będą skuteczne. To się nie uda, obojętnie, co eksperci będą mówili i jakie będą na ten temat wydawane przez nich decyzje. (…)

Senator Sprawozdawca Ewa Matecka:

(…) Podczas dyskusji na posiedzeniu komisji w dniu 10 sierpnia dużo uwagi poświęcono art. 37a kodeksu karnego. Była złożona przez senatorów Lewicy poprawka mająca na celu usunąć z kodeksu karnego przepis, który nakazuje karać pielęgniarki, ratowników medycznych i lekarzy karą więzienia za nieumyślny błąd medyczny. Przypomnę Wysokiej Izbie, że w trakcie procedowania Tarczy 4 my tę zmianę wykreśliliśmy z zapisów, ale została ona ponownie wprowadzona w ramach obrad Sejmu. Jednak podczas prac komisji uznaliśmy, że poprawka taka byłaby poprawką niekonstytucyjną. I zgodnie z opinią prawników, którzy również podzielali tę opinię, że poprawka wychodzi poza przedmiot omawianej ustawy, nie mogliśmy tej poprawki przyjąć. Niemniej jednak pragnę państwa poinformować, że rozpoczynają się już wkrótce prace nad inicjatywą legislacyjną mającą na celu uporządkowanie tej sprawy i wykreślenie art. 37a z kodeksu karnego, co, jak mam nadzieję, wszyscy państwo obecni na… Mam nadzieję, że wszyscy państwo senatorowie podzielają opinię, że jest to zmiana niezwykle oczekiwana i konieczna, zmiana wychodząca naprzeciw oczekiwaniom środowisk medycznych i nie tyko. (…)

Senator Agnieszka Gorgoń-Komor:

(…) To, co się dzieje z kodeksem karnym, z art. 37a, także nie zatrzyma w Polsce kadry medycznej. Będziemy się bać wykonywać swój zawód. I pielęgniarki, i ratownicy medyczni, i lekarze będą tak bardzo ograniczeni tym zapisem, że w niedalekiej przyszłości studia medyczne nie będą już atrakcyjne dla młodych ludzi. To może nie jest odpowiednie miejsce, żeby ten temat poruszać. My jako senatorowie demokratycznej większości na pewno zajmiemy się tym w osobnym punkcie. To jest bardzo ważny temat i będziemy nad tym w niedalekiej przyszłości debatować. Może zabrzmi to troszkę sarkastycznie, może trochę złośliwie, ale pragnę za to podziękować, bo na pewno będzie to miało wpływ na kształcenie kadry medycznej w Polsce. Dziękuję bardzo.

źródło: senat.gov.pl

Wybrał: Mariusz Mielcarek 


Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8148 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – petycja w sprawie dodatku stażowego i nagrody jubileuszowej.

2 min czytania
Sprawa dodatku stażowego i nagród jubileuszowych dla pielęgniarek i położnych… Do sejmowej komisji ds. petycji wpłynęła petycja w zakresie określenia, że do…
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Pielęgniarki - władze izby pielęgniarek miały posiedzenia w Collegium Humanum.

1 min czytania
Współpraca izby pielęgniarek z Collegium Humanum… W dwóch artykułach redakcyjnych Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych informowaliśmy czytelników o współpracy władz izby pielęgniarek…
Aktualności

Zarządzanie w ochronie zdrowia – rozwijaj się na studiach podyplomowych

2 min czytania
Chcesz w przyszłości zająć się zarządzaniem jednostką leczniczą albo podmiotem działającym w sektorze ochrony zdrowia? Jako pielęgniarka masz już cenne doświadczenie w…
Komentarze