Pielęgniarki wygrały w sądzie. Szpital musi wypłacić im 300 tys. złotych.

2 min czytania
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek
Pielęgniarki wygrały w sądzie. Szpital musi wypłacić im 300 tys. złotych.

TVP – Pielęgniarki wygrały w sądzie ze staszowskim szpitalem

Pielęgniarki ze Staszowa wygrały w sądzie ze swoim pracodawcą. Szpital musi zapłacić około 300 tysięcy złotych wyrównania. Dyrekcja lecznicy mówi wprost – jeżeli sąd apelacyjny podtrzyma wyrok, placówkę czeka finansowa katastrofa. To nie jest odosobniony przypadek. Jaka jest skala zjawiska?

– W pozwanym szpitalu doszło do naruszenia zasady równego traktowania, albowiem pielęgniarki wykonujące tę samą pracę, dostawały rożne wynagrodzenie

sędzia Sądu Pracy w Sandomierzu

Różnica sięgała blisko dwóch tysięcy złotych miesięcznie. A chodzi o szpital w Staszowie i spór pielęgniarek i położnych z pracodawcą.

– Wykształcenie jest rzeczą bardzo istotną, ale nie można powiedzieć, że pielęgniarki, które pracują 35 lat, mają braki w wykształceniu – podkreślała Beata Białosiewicz, przewodnicząc OZZPIP w szpitalu w Staszowie.

Ten wyrok dotyczył 22 pielęgniarek.  – Sąd uznał to powództwo, zasądzając świadczenia w wysokości 18-24 tysięcy złotych. Nadto sąd wydał rygor natychmiastowej wykonalności do wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia – poinformował sędzia Jan Klocek, rzecznik Sądu Okręgowego w Kielcach.

To oznacza, że dyrekcja szpitala musi wypłacić natychmiast około 300 tysięcy złotych. W sumie przed sądem o wyższe pensje walczy niemal 200 z 300 zatrudnionych w lecznicy sióstr. Jedne pozywają szpital o dyskryminację – drugie o nieuznawanie kwalifikacji.

 – Koleżanki nasze z grupy drugiej, które mają wykształcenie wyższe, czyli tytuł magistra i specjalizację, nie uzyskały żadnej podwyżki, żadnej regulacji płacowej. Zostały również przesunięte do grupy 6, czyli z najniższym wynagrodzeniem – zaznaczyła Beata Białosiewicz, przewodnicząc OZZPIP w szpitalu w Staszowie.

W tym przypadku sąd również przyznał rację pielęgniarkom i położnym. Pozwy obejmują okres od 1 lipca 2021 roku do 30 czerwca 2022. Dyrekcja lecznicy podkreśla, że szanuje wyrok – ale się z nim nie zgadza. Paweł Wojtasik czeka na pisemne uzasadnienie i już zapowiada apelację.

– Dla mnie sytuacja jest niezrozumiała i się z nią nie zgadzam. Jak można jednego dnia wydać wyroki, które się wzajemnie wykluczają

Paweł Wojtasik, dyrektor szpitala w Staszowie.

W pierwszym wyroku sąd uznał roszczenia kobiet, które domagały się tej samej płacy za taką samą pracę. Z kolei w drugim przypadku chodziło o uznanie wykształcenia sióstr. Gdy sąd apelacyjny podtrzyma te rozstrzygnięcia – czeka nas finansowa katastrofa – mówi dyrektor szpitala.

– Z tego co widzę, strategia działania dąży do tego, że od 1 lipca 2023 roku wszystkie pielęgniarki miałyby podstawę 8100 zł, czyli byłyby zakwalifikowane do 2. grupy zaszeregowania – dodaje dyrektor Paweł Wojtasik.

Podobna sytuacja jest niemal we wszystkich szpitalach w regionie świętokrzyskim. W sądach pracy jest już kilkaset pozwów… Dyrektorzy lecznic – w nieoficjalnych rozmowach z TVP3 Kielce – mówią wprost. Lawina pozwów to efekt wadliwej ustawy o płacy minimalnej w ochronie zdrowia. 

źródło: kielce.tvp.pl, 2 lipca 2023 r.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.4 / 5. Ilość głosów: 45

Bądź pierwszym, który oceni wpis

830 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPielęgniarki w liczbach.Szkolenia pielęgniarek i położnych

Liczba pielęgniarek anestezjologicznych z tytułem specjalisty.

1 min czytania
Pielęgniarki w liczbach Kilka dni temu, w artykule na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych pisaliśmy o liczbie pielęgniarek i położnych zatrudnionych w…
Aktualności

Prezent idealny dla pielęgniarek i położnych.

1 min czytania
Gadżety dla pielęgniarek i położnych Wybór odpowiedniego prezentu to zawsze trudne zadanie. Jeśli masz w rodzinie pielęgniarkę lub położną i szukasz dla…
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – pomysł związkowców - nagroda jubileuszowa po 45 latach pracy.

1 min czytania
Związek pielęgniarek ma pomysł na zatrzymanie emerytek w pracy Na profilu Facebooku jednej z organizacji zakładowych związku pielęgniarek zamieszczono poniższa informację: „W…
Komentarze
×
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychNormy zatrudnieniaNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Ile pielęgniarek zostanie zastąpionych opiekunami medycznymi?