Pielęgniarki – wynagrodzenia zasadnicze, a średnia krajowa. Bieda z nędzą.

2 min czytania
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek
Pielęgniarki – wynagrodzenia zasadnicze, a średnia krajowa. Bieda z nędzą.

Jaki procent średniej krajowej stanowią wynagrodzenia zasadnicze pielęgniarek i położnych

Dzisiaj w artykule redakcyjnym Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych zajmiemy się kwestią wysokości wynagrodzeń zasadniczych pielęgniarek i położnych po nowelizacji ustawy o wynagrodzeniach w podmiotach leczniczych. Wysokości tych wynagrodzeń, względem średniej krajowej czyli tzw. średniego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw.

Główny Urząd Statystyczny  podał, że to wynagrodzenie w lipcu br. osiągnęło kwotę – 6779 PLN. I było o 15,6% wyższe niż w lipcu 2021 roku. 

Jest rzeczą haniebną, że w obliczu katastrofy kadrowej w pielęgniarstwie władze rządowe nie są wstanie zapewnić pielęgniarkom i położnym wynagrodzeń zasadniczych na poziomie co najmniej średniej krajowej. 

Obecne współczynniki pracy przypisane do naszej grupy zawodowej wynoszą: 0,94; 1.02; 1.29. 

Niestety tzw. „współczynnik pracy” nie ma nic wspólnego ze średnią krajową. 

Otóż, na potrzeby ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, wymyślono współczynniki pracy, które nie są mnożone przez średnią krajową, ale przez kwotę przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej „w roku poprzedzającym”. 

Podkreślamy, że  mowa powyżej o roku poprzedzającym. W roku 2021  kwota przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej wyniosła 5662,53 PLN. 

W takim razie widzimy, że kwota 5662 PLN jest ponad 1100 PLN niższa niż średnia krajowa za lipiec 2022 roku. 

Kiedy mnożymy współczynniki pracy przypisane pielęgniarkom i położnym przez średnią krajowa za 2021 roku, to wysokość wynagrodzenia zasadniczego, jest następująca:

grupa 2 – 7304 PLN

grupa 5 –  5775 PLN

grupa 6 –  5332 PLN

Natomiast powyższe kwoty nie stanowią – 0,94; 1.02; 1.29 obecnej średniej krajowej. Po przeliczeniu okazuje się, że obecna realna wysokość wynagrodzeń zasadniczych pielęgniarek i położnych wynosi odpowiednio:

Grupa 2 – 107% średniej krajowej  

Grupa 5 – 85% średniej krajowej  

Grupa 6 – 79% średniej krajowej  

Taki jest realny obraz wynagrodzeń zasadniczych pielęgniarek i położnych po tzw. historycznych podwyżkach zafundowanych przez PiS. 

Zobaczmy jaką wysokość wynagrodzenia zasadnicze pielęgniarek i  położnych osiągnęłyby gdyby współczynniki pracy mnożono przez obecną średnią krajową. 

grupa 2 – 8744 PLN

grupa 5 –  6914 PLN

grupa 6 –  6372 PLN

Wniosek: zdecydowana większość pielęgniarek i położnych nie osiągnie wysokości wynagrodzenia zasadniczego na poziomie średniej krajowej. W grupie 5 brakuje 16% a w grupie 6 – 21%  do poziomu średniej krajowej. Należy podkreślić, że grupa 2 stanowi najmniejszy odsetek aktywnych zawodowo pielęgniarek i położnych, a uzyskanie wynagrodzenia zasadniczego na poziomie 7304 PLN, jest uzależnione od widzimisię dyrektora podmiotu leczniczego. 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.8 / 5. Ilość głosów: 112

Bądź pierwszym, który oceni wpis

465 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPaństwowy egzamin pielęgniarek i położnych.Szkolenie pielęgniarek i położnych

Jak sobie radzą pielęgniarki - trwają egzaminy specjalizacyjne.

1 min czytania
Szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie pielęgniarstwa geriatrycznego Szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie pielęgniarstwa geriatrycznego ma na celu zdobycie przez pielęgniarkę specjalistycznej wiedzy z zakresu…
AktualnościPraktyka zawodowa

Uwaga pielęgniarki – Pierwszym, co sprawdza kontrola jest adrenalina.

2 min czytania
Praktyka zawodowa pielęgniarek i położnych W dniu dzisiejszym redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych porusza temat dotyczący jednego z aspektów praktyki zawodowej….
Aktualności

Pielęgniarki wspominają szkołę życia.

3 min czytania
Wspomnienia czasów Liceum Medycznego 1 września kojarzy nam się z rozpoczynającym się nowym rokiem szkolnym. Dzieci i młodzież zaczynają nową przygodę, a…
Komentarze