Pielęgniarki wyręczają lekarzy.

1 min czytania
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa
Pielęgniarki wyręczają lekarzy.

Sąd Najwyższy ocenił sytuację, w której pielęgniarka wyręczyła w obowiązkach zawodowych lekarza…

Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych na kanwie wyroku Sądu Najwyższego z 2023 roku porusza problematykę dotyczącą wyręczania przez pielęgniarki w obowiązkach zawodowych lekarzy. W artykule z dnia 2 lipca 2024 roku pt. Pielęgniarka pod nieobecność lekarza wystawiła skierowanie. Sprawa trafiła do Sądu Najwyższego, przedstawiono sytuację, która stała się podstawą do zwolnienia zarówno lekarza i pielęgniarki. Poniższej kolejny fragment wyroku Sądu Najwyższego w zakresie oceny postępowania pielęgniarki.

Pod artykułem zapraszamy do oddania głosu w sondzie pt. „Jak oceniasz wyręczanie w obowiązkach zawodowych lekarzy przez personel pielęgniarski”?

(…) Sąd Okręgowy zaaprobował logowanie się pielęgniarki do systemu informatycznego szpitala w obecności lekarza, za jego zgodą, podczas wypełniania dokumentów systemowych, natomiast uznał za niedopuszczalne zalogowanie się przez pielęgniarkę loginem i hasłem lekarza do systemu informatycznego i wystawienie podczas jego nieobecności, bez nadzoru i konsultacji, skierowania na badanie RTG.

W związku z tym stwierdził, że zasadne było umożliwienie pielęgniarce (dla przyspieszenia procesu obsługi pacjentów) dokonywanie (po zalogowaniu się przez samego lekarza) stosownych zapisów i wystawiania dokumentów pod jego nadzorem i na jego zlecenie. (…)

Krytycznie natomiast należałoby ocenić udostępnienie tychże danych pielęgniarce, w sposób umożliwiający jej samodzielne dokonywanie czynności na koncie lekarza.

(…) Lekarz wywodzi, że został zwolniony z pracy dlatego, że udostępnił pielęgniarce login i hasło do systemu. Przypomnieć zatem należy, że pracodawca postawił taki zarzut (udostępnienie hasła i loginu), ale również stwierdził, że uznał za niedopuszczalną sytuację, w której lekarz lekceważy swoje obowiązki i podejmuje działania sprzeczne z charakterem pracy i umożliwia diagnozowanie pacjentów osobie nieposiadającej wykształcenia lekarskiego.

(…) Pielęgniarka również otrzymała pismo rozwiązujące umowę o pracę w trybie art. 52 § 1 pkt 1 k.p. (…)

źródło: sn.pl

Jak oceniasz wyręczanie w obowiązkach zawodowych lekarzy przez personel pielęgniarski?

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.6 / 5. Ilość głosów: 13

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8295 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - wynagrodzenie zasadnicze od 1 stycznia 2025 r.

1 min czytania
Wynagrodzenia pielęgniarek – propozycja ministerstwa W poniższym artykule, który pochodzi z lipcowego wydania Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych zajmiemy się tematem związanym…
Aktualności

Pielęgniarki liczą czas do emerytury.

2 min czytania
Komentarze pielęgniarek Poniżej zamieszczamy kilka wybranych komentarzy zamieszczonych na profilu na Facebooku pod cytatem jednej z pielęgniarek. Pielęgniarka: Liczę już lata do…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Pracodawca podaje stawkę godzinową.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Grupa, która oferuje prawie 1500 miejsc w nowoczesnych Domach opieki dla seniorów i Klinikach rehabilitacyjnych, specjalizujących się w…
Komentarze
×
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychPraktyka zawodowa

Pielęgniarki - kwestia podawania pacjentom rozkruszonych leków.