Pielęgniarki – wyrównać płace wszystkich pielęgniarek do 7 300 PLN – nakazała Państwowa Inspekcja Pracy.

2 min czytania
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale
Pielęgniarki – wyrównać płace wszystkich pielęgniarek do 7 300 PLN – nakazała Państwowa Inspekcja Pracy.

Jedni dyrektorzy mieli wyobraźnię, inni narobili sobie kłopotów w zakresie wynagrodzeń pielęgniarek

Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych na bieżąco przekazuje informacje w zakresie realiów wprowadzania nowej siatki płac pracowników podmiotów leczniczych.

Wszystkie przewidywania w zakresie sposobu podziału środków finansowych na podwyżki płac pielęgniarek i położnych w poszczególnych podmiotach leczniczych mają swoje odzwierciedlenie w obecnej sytuacji.

Najpierw większość szpitali bezkrytycznie przyznawano pielęgniarkom i położnym wynagrodzenia zasadnicze w wysokości zapisanej w załączniku ustawy o najniższych wynagrodzeniach w podmiotach leczniczych.

Część szpitali nie przyznała stosowanych podwyżek zgodnie z ustawą. Ich dyrektorzy zawczasu zauważyli, że ustawodawca wsadził ich na przysłowiową minę. Należy zadać sobie pytanie: czy dyrektorom pozostałych szpitali zabrakło wyobraźni? Na jakim poziomie jest obsługa prawna tych podmiotów. Jak jest rola zakładowych organizacji OZZPiP w dyskryminacji pielęgniarek i położnych LM i SM, skoro podpisały z dyrektorami porozumienia krzywdzące osoby z długoletnim stażem zawodowym. Przecież te porozumienia legitymizowały podział pielęgniarek i położnych na „lepsze i gorsze”.

W artykule pt. Pielęgniarki – zakładowe organizacje pielęgniarek nie mogą pudrować syfa, poruszyliśmy sprawę postępowania zakładowych działaczy zakładowych organizacji związku pielęgniarek.

Nie dziwimy się, że na dyrektorów szpitali padł blady strach po wyrokach sądów, które nakazały szpitalom wypłacenie skarżącym pielęgniarkom z grupy 6 odszkodowań oraz zaszeregowanie do grupy 2 siatki płac.

Więcej informacji w tym zagadnieniu użytkownicy portalu znajdą w dziale pt. Odszkodowania dla pielęgniarek z grupy 6.

Obiektywne ukazywanie zawiłości związanych z wdrażaniem przez szpitale zapisów siatki płac wiąże się z publikowaniem przez redakcję Ogólnoplskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych informacji o „drugiej strony medalu”. Chodzi o pielęgniarki, które nie zostały zaszeregowane do 2 grupy siatki płac a ich wykształcenie spełnia wymogi kwalifikacyjne zapisane w 2 grupie. Te pielęgniarki też weszły na drogę sądową.

Sprawy dotyczące powyższego zagadnienia poruszamy na portalu w dziale pt. Pielęgniarki z mgr pozywają szpitale.

Płace pielęgniarek w jednym ze szpitali skontrolowane przez Państwową Inspekcję Pracy

Teraz dyrektorzy, którzy dali pielęgniarkom podwyżki zgodnie z „duchem ustawy”, poczuli topór sprawiedliwości. Widząc jakie odszkodowania będą musieli wypłacić pielęgniarkom z grupy 6 za dwa lata nierównego traktowania w zatrudnieniu podejmuja działania zaradcze. Zastanawiają się co zrobić aby nie musieli płacić odszkodowań za kolejne miesiące. Oczywiście nie mają pieniędzy na wypłatę odszkodowań. Co więcej, cała odpowiedzialność za tą sytuację spada na ich barki. Przecież minister powtarzał w nieskończoność, że ustawa ustawą ale Kodeks pracy na pierwszym miejscu z zasadą: jednakowa praca za jednakową płacę.

Teraz jeden z dyrektorów szpitali w wypowiedzi dla mediów stwierdził:

„Inspekcja uznała, że powinniśmy wyrównać pielęgniarkom płace. Nie stać nas na to, aby wyrównać je w górę, więc pozostała jedna opcja. Nie mam innego wyjścia, jak przeprowadzić procedurę wypowiedzeń warunków płacy i zabezpieczyć szpital przed roszczeniami pracowników z tytułu nierównego traktowania”.

Ile życiowej prawdy jest w przysłowiu: Mądry Polak po szkodzie…

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.3 / 5. Ilość głosów: 80

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8113 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Poduszka ortopedyczna – jak wybrać tę najlepszą?

2 min czytania
Dobry sen jest fundamentem zdrowia i pozytywnego samopoczucia, a odpowiednio dobrana poduszka może odegrać kluczową rolę w zapewnieniu jakościowego wypoczynku. Poduszka ortopedyczna,…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Związek pielęgniarek wybrał jednak pudrowanie syfa.

2 min czytania
Pani przewodnicząca Krystyna Ptok o sytuacji związanej z projektem ustawy autorstwa związku pielęgniarek, obecnie procedowanym w sejmie… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMWynagrodzenia pielęgniarek

Wynagrodzenia pielęgniarek - pielęgniarki zgłosiły sprawę na policji.

1 min czytania
Pielęgniarki zgłosiły sprawę na policji w sprawie złośliwego zaszeregowania do grup w siatce płac W najnowszym numerze Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych…
Komentarze
×
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

MZ w 2017 r.: Pielęgniarki z tymi samymi obowiązkami, z jednakowym wynagrodzeniem.