Pielęgniarki wystąpiły do prawników Komisji Europejskiej z pytaniem, czy zgodnie z dyrektywą o czasie pracy mogą zmienić dotychczasowe zasady zatrudnienia. ZOBACZ KOMENTARZ REDAKCYJNY.

11 min czytania
Aktualności

Pielęgniarki z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych (OZZPiP) wystąpiły w zeszłym tygodniu do prawników Komisji Europejskiej z pytaniem, czy zgodnie z dyrektywą o czasie pracy mogą zmienić dotychczasowe zasady zatrudnienia. Jak dowiedział się DZIENNIK, w kontaktach z Brukselą pomaga im eurodeputowana Genowefa Grabowska (LiD).

Unijne przepisy mówią, że czas pracy lekarzy nie może przekraczać tygodniowo 48 godzin. Dyżury, nadgodziny oraz praca w święta i w nocy muszą być wynagradzane ekstra. Stawka za nadgodziny będzie od stycznia wynosiła nawet 200 procent dotychczasowej. Pielęgniarki są przekonane, że ekspertyza prawna będzie dla nich korzystna. Nie wyklucza tego również Marek Twardowski, wiceminister zdrowia. "Dyrektywa unijna mówi o usługach medycznych, w tym opiece szpitalnej. Stąd ta furtka dla pielęgniarek" – mówi DZIENNIKOWI.

Do tej pory polskie siostry pracowały w tzw. systemie równoważnym. Ich 8-godzinny dyżur bez względu na to, czy zaczynał się rano, po południu, wieczorem, czy w święta, traktowany był jak praca na pierwszą zmianę i wynagradzany według jednej stawki. To zupełnie inaczej niż w przypadku lekarzy. Teraz siostry chcą to zmienić i domagają się więcej pieniędzy. Za każde 8 godzin przepracowane w nocy czy dzień świąteczny wynagrodzenie ma być takie jak w przypadku lekarzy, sporo wyższe. "Lekarze pracują na etacie tylko na jedną zmianę. My na okrągło: świątek, piątek, niedziela. To nie w porządku. Pracujemy równie ciężko jak oni!" – mówi Longina Kamczmarska, wiceprzewodnicząca zarządu głównego OZZPiP.

Ich postulaty popiera Jolanta Szczypińska, posłanka PiS i była pielęgniarka. "Lekarze doczekali się korzystnej dla siebie ustawy, pielęgniarki – nie. Absolutnie trzeba to zmienić. Czas pracy dla lekarzy i pielęgniarek musi być taki sam. Pielęgniarki wykonują równie odpowiedzialną pracę, nierzadko zastępują lekarzy" – podkreśla. Co na to lekarze?

"To absurd! To my leczymy ludzi. Spoczywa na nas większa odpowiedzialność zawodowa i ryzyko" – denerwuje się dr Andrzej Włodarczyk, wiceprezes Naczelnej Izby Lekarskiej, i zapowiada, że zrównanie czasu pracy i wyceny dyżurów lekarzy i pielęgniarek nie wchodzi w rachubę. "Lekarze nie pracują jak pielęgniarki na zmiany, bo wymaga tego interes pacjentów. Muszą obserwować chorych i dostosowywać do ich stanu leczenie. Pielęgniarki wykonują tylko polecenia" – przypomina Włodarczyk.

Ewa Gwiazowicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia, gasi pożar: "Dyrektorzy szpitali w miarę możliwości mają podwyższać pensje także białemu personelowi" – przypomina. Dyrektorzy mówią: dobrze, ale nic za darmo. Pensje wzrosną, jeśli pielęgniarki przejmą za lekarzy np. część obowiązków administracyjnych.

źródło informacji: http://www.dziennik.pl

 

Komentarz redakcyjny Portalu Pielęgniarek i Położnych

W dniu 13 grudnia, po przeczytaniu powyższego artykułu postanowiłem skontaktować się wymienioną z imienia i nazwiska panią europoseł Genowefą Grabowską. Szczerze mówiąc z treści artykułu niewiele wynika dla osoby która choć w znikomym stopniu śledzi  sprawę "czasu lekarzy" w kontekście daty 1 stycznia 2008 roku. Jak podane informacje mają się do naszej grupy zawodowej? Wiadomo pwszechnie, że Dyrektywa 2003/88/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 4 listopada 2003 r. dotycząca niektórych aspektów organizacji czasu pracy ma zastosowanie do wszystkich sektorów działalności, zarówno publicznego, jak i prywatnego. Nie jest to wobec tego regulacja odnosząca sie do pracowników np. ochrony zdrowia czy jednej grupy zawodowej np. lekarzy. Dyrektywa określa, że maksymalny tygodniowy wymiar czasu pracy to – przeciętny wymiar czasu pracy w okresie siedmiodniowym, łącznie z pracą w godzinach nadliczbowych, nie przekraczający 48 godzin. Ponadto dyrektywa reguluje, że każdy pracownik jest uprawniony do minimalnego dobowego odpoczynku w wymiarze 11 nieprzerwanych godzin, w okresie 24-godzinnym oraz jest uprawniony w okresie siedmiodniowym do minimalnego nieprzerwanego okresu odpoczynku w wymiarze 24 godzin, łącznie z dziennym czasem przerwy w pracy w ilości 11 godzin.

Podkreślam jeszcze raz, że Dyrektywa 2003/88/WE nie jest regulacją odnosząca sie do pracowników np. ochrony zdrowia czy jednej grupy zawodowej np. lekarzy.
Wobec powyższego można byłoby przypuszczać po lekturze artykułu, że mamy oto taką sytuację kiedy np. pielęgniarki pytają ONZ czy regulacje dotyczące praw człowieka obejmują również pielęgniarki?

Targany tymi wątpliwościami postanowiłem skontaktować się z pania europoseł. Poprzez jej biuro w Katowicach skontaktowałem się z jej asystentką. Nie miała ona informacji o artykule ani o sprawie. Wobec powyższego przesłałem jej link z artykułem. Po jego lekturze pani asystentka, postanowiła, że przefaksuje artykuł do Strasburga, gdzie pani poseł uczestniczła w posiedzeniu Parlamentu Europejskiego. Wyraziła również pogląd, że pani poseł skontaktuje się ze mną w razie możliwości. Ku mojemu zdziwieniu pani poseł zadzwoniła po jakieś godzinie. Po pierwsze  wyraziła pogląd, że nie jest zadowolona z wydzwięku artykułu, gdyż nie jest zwolennikiem napuszczania jednej grupy zawodowej na drugą korporację zawodową. Po drugie, rozmowy w sprawie opisanej w artykule mają bardzo wstepny etap i jest za wcześnie na szczególowe, a zwłaszcza przekazywanie poprzez media informacje. Na moje pytanie o co właściwie chodzi w całej sprawie powiedziała, że badana jest taka okoliczność: czy jest dopuszczalne, aby jedna grupa działająca w opiece szpitalnej (lekarze – praca w systemie dyżurów medycznych) była rozliczana z czasu pracy w inny sposób niż inna grupa zawodowa (pielegniarki i położne – praca zmianowa). Podkreśliła, że Dyrektywa nie zabrania wprost takich praktyk, ale należy ten problem dogłębnie przanalizować. Poinformowała, że w najbliższy poniedziałek ma spotkanie w tej sprawie z przewodniczącą OZZPiP panią Dorotą Gardias, na którym zostanie uzgodniony sposób działania w powyższej sprawie.

Bardzo pani europoseł dziękuję za rozmowę i za szybką reakcję.

Sprawa jest godna dalszych analiz. Moim zdaniem chociażby tzw. "dyżury pielęgniarek i położnych pod telefonem", które nie są wliczane do czasu pracy są ewidentnym łamaniem zapisów Dyrektywy.

Sprawa druga w artykule to wypowiedź Andrzeja Włodarczyka. Jego słowa "To absurd! To my leczymy ludzi. Spoczywa na nas większa odpowiedzialność zawodowa i ryzyko" – denerwuje się dr Andrzej Włodarczyk, wiceprezes Naczelnej Izby Lekarskiej, i zapowiada, że zrównanie czasu pracy i wyceny dyżurów lekarzy i pielęgniarek nie wchodzi w rachubę. "Lekarze nie pracują jak pielęgniarki na zmiany, bo wymaga tego interes pacjentów. Muszą obserwować chorych i dostosowywać do ich stanu leczenie. Pielęgniarki wykonują tylko polecenia", można skomentować, że gościowi coś sie pomyliło, gdyby nie fakt, że   osoba o takich poglądach została w dniu 11 grudnia powołana na stanowisko ……. wiceministra zdrowia. I to już jest tragedia!!!

Mariusz Mielcarek

Zobacz także:

Czas pracu pracowników UE określa  Dyrektywa 2003/88/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 4 listopada 2003 r. dotycząca niektórych aspektów organizacji czasu pracy.

Obowiązujące od 1 stycznia 2008 roku przepisy o czasie pracy w ochronie zdrowia 

———————————————————————————————————- 

Poniżej przebieg dyskusji na stronie internetowej http://www.esculap.pl/

Nadawca: mgr pielęgniarstwa
Data: 2007-12-13 18:01

Panie Włodarczyk jeżeli nasza praca jest taka lekka to my chętnie się zamienimy… Też byśmy chętnie pospały na dyżurach nocnych…

Nadawca: Monika-mgr pielęgniarstwa
Data: 2007-12-13 17:47

Poieram w 100% komentarz nadawcy "Wyższy personel medyczny" Tylko dodam Panie Włodarczyk, lekarz ma swoje obowiązki (leczy), pielęgniarka swoje (pielęgnuje), fizjoterapeuta swoje (rehabilituje). Pielęgniarka to odrębny zawód medyczny a nie służąca lekarza. Jedną z czynności jest wykonanie zleceń lekarskich a nie poleceń lekarza ale przede wszystkim naszym obowiązkiem jest pielęgnacja pacjenta. Nie wiem czy Pan słyszał o współpracacy w zespole interpersonalnym. Pora się dokształcić…

Nadawca: Wyższy personel medyczny
Data: 2007-12-13 17:03

Lekarz ma swój zawód , pielegniarka swój , czasy siostrzyczek i głupich pielegniarek – nazywanych szumnie srednim personelem medycznym juz odchodzą do lamusa. Ja mówię zawsze mądralińskim lekarzom , że oni mają wyższe wykształcenie magisterskie< patrz Ustawa o szkolnictwie Wyższym > i ja mam takie samo .Dlatego z szacunkiem proszę bez tykania i poniewierania.A Pan Panie Włodarczyk osmiedszył się na całą Polskę swoja prymitywna wypowiedzią

Nadawca: Mdłości
Data: 2007-12-13 16:59

Szczypińska już dawno zdradziła swój stan zawodowy. Pamiętam jej buńczuczne i wręcz obraźliwe wypowiedzi pod adresem pielęgniarek z miasteczka namiotowego pod URM w tym roku. Los ją przerzucił do opozycji i już innym tonem szczeka.

Nadawca: mateusz
Data: 2007-12-13 16:58

Acha, a pani Szczypińska niech wraca pielęgnowac Jareczka bo juz miala swoja szanse na zrobienie czegos dla kolezanek pielegniarek, chyba pamietacie co wygadywala podczas protestow "bialego miasteczka" az mi niedobrze robi jak jej slucham nawet Metoclopramid nie pomaga.

Nadawca: mateusz
Data: 2007-12-13 16:58

Acha, a pani Szczypińska niech wraca pielęgnowac Jareczka bo juz miala swoja szanse na zrobienie czegos dla kolezanek pielegniarek, chyba pamietacie co wygadywala podczas protestow "bialego miasteczka" az mi niedobrze robi jak jej slucham nawet Metoclopramid nie pomaga.

Nadawca: mateusz
Data: 2007-12-13 16:47

Ja dopiero jestem na etapie studiów pielęgniarskich i boleje nad tym że, w naszym kraju solidarność zawodowa „białego personelu” nie jest wyższa. A nasi śmieszni rządzący cały czas czerpią z tego zyski, z tego że tak łatwo skonfliktować nasze środowisko. Wystarczy ze jakiś „bubek” podający się za doktora nabruździ pielęgniarkom a już wszystkie chciałyby by utopić wszystkich lekarzy i lekarki w łyżce wody. W druga stronę tez nie działa to lepiej. Uważam że nie tyle środowisku ale i pacjentom na lepsze by wyszło gdyby wreszcie przestać się licytować: „ja robie to, to i to” bo ta druga strona zawsze może powiedzieć „a ja to, to , to i jeszcze tamto”. Pocieszają mnie jednak słowa solidarności lekarzy i lekarek w postach pod artykułem, myślę ze tylko dzięki takiej solidarnej postawie, można wywalczyć poprawę warunków pracy. Na koniec apeluje koleżanki i koledzy nie dajmy się zmanipulować rządzącym bo im to na rękę.

Nadawca: Artur Sołtysiak, pielęgniarz, Londyn UK
Data: 2007-12-13 16:02

Włodarczyk – kto to jest? Budowlaniec? Nie masz człowieku zupełnie pojęcia o pracy pielęgniarek i ich miejscu w nowoczesnej ochronie zdrowia. Najpierw uzupełnij swą edukację a potem otwieraj buzię.

Nadawca: Edi
Data: 2007-12-13 15:39

Nie odkrywamy niczego nowego. Skonczy sie jak w Skandynawii gdzie pielegniarki przejmuja znaczna czesc obowiazkow glownie tych ktorych lekarz nie musi wykonywac. Wlodarczyk chlapnal jezykiem calkiem bez sensu. To w naszym lekarzy interesie jest wsparcie pielegniarek w ich dazeniu do ludzkich warunkow pracy i zarobkow. Sa rzeczywistymi partnerami lekarza. Szkoda ze dopiero da sie to zauwazyc po wyjezdzie za granice. Nie martwcie sie "siostry" (zostanie wam to do konca swiata). Ani politycy ani wlodarczykowie nie maja innego wyjscia tylko wreszcie was docenic. Tak bedzie.

Nadawca: Rooni
Data: 2007-12-13 14:12

"To absurd! To my leczymy ludzi. Spoczywa na nas większa odpowiedzialność zawodowa i ryzyko" – denerwuje się dr Andrzej Włodarczyk, wiceprezes Naczelnej Izby Lekarskiej, i zapowiada, że zrównanie czasu pracy i wyceny dyżurów lekarzy i pielęgniarek nie wchodzi w rachubę. "Lekarze nie pracują jak pielęgniarki na zmiany, bo wymaga tego interes pacjentów. Muszą obserwować chorych i dostosowywać do ich stanu leczenie. Pielęgniarki wykonują tylko polecenia" – przypomina Włodarczyk. Oczywiście, że lekarze leczą chorych, ale z własnego długoletniego doświadczenia pracy na oddziale chirurgii naczyniowej i ogólnej stwierdzam, że to właśnie PIELĘGNIARKI wnikliwie obserwują pacjentów, dzięki czemu ratują im życie!!!! NB.Nadal niestety jest to tajemnica poliszynela. Miłego dnia.

Nadawca: lekarka
Data: 2007-12-13 13:02

Niestety, ja też często jestem oburzona wypowiedziami niektórych lekarzy na temat pielęgniarek. One naprawdę ciężko pracują za marne grosze. A my powinniśmy popierać! ich dążenia do wyższej płacy. Oczywiście wśród pielęgniarek są i głupie i leniwe. Ale wśród lekarzy też!! Jak w całym społeczeństwie. A jeśli chodzi o obowiązki administracyjne to w różnych szpitalach jest to różnie ustawione.

Nadawca: ana.
Data: 2007-12-13 12:21

jesli przejme jeszcze jakieś obowiazki administracyjne lekarza to bede musiała sie za niego podpisywać na liscie obecności – bo reszte i tak już robimy! a jeśli będe wykonywac TYLKO POLECENIA to tylko najsilniejsi pacjenci beda miec szanse przeżyć… bo podczas mojego 12 godzinnego dyżuru praktycznie lekarza nie ma na oddziale przez 60% czasu.. a na studiach coś mi mówili o zespole interdyscyplinarnym… bajka jakaś???

Nadawca: sven
Data: 2007-12-13 12:00

…Tu Pan Doktor Włodarczyk to troche przesadził, no i nie zna uregulowań prawnych dotyczących pracy pielęgniarek… …a do autora tekstu: siostry to tylko w niektórych zakładach przy klasztorach jeszcze pracują, większość pielęgniarek nie ma nic wspólnego z "siostrami", prosze nie używac w medycznych tekstach anachronizmów…

Nadawca: _anonim_
Data: 2007-12-13 11:44

pANIE WLODARCZYK CO TO ZA BREDNIE jak swiat swiatem to pielegniarka obserwuje pacjenta i zglasza nieprawidlowosci ja pracuje 20 lat na chirurgii gdyby nie my to polowa pacjentow by nie zyla.Brak mi slow na panskie stwierdzenia ,jest Pan hipokryta tak lagodnie moge Pana okreslic

Nadawca: Dorota
Data: 2007-12-13 11:41

to po prostu…… brak mi słów nawet nie wiem jakimi słowami tego tam doktorka Włodarczyka z Bożej łaski nazwać a może wielce szanowny pan raczył by do publicznej wiadomości podać ile za tą męczącą pracę pieniążków bierze (bo ja za cały miesiąc 1550 + wysługa lat brutto) albo czemu na nocnych dyżurach na łaskawe przybycie lekarza pacjent musi tak długo czekać a potem oglądać jego potargane kudły i pomarszczoną od poduszki twarz! nie mówiąc o fantastycznym humorku!!! och biedaki zapracowane

Nadawca: EGOSIA
Data: 2007-12-13 10:53

LENIWE DOKTORY NIECH SIE WSTYDZA I TAK TERAZ PIELEGNIARKI ROBIA CAŁA ADMINISTRACJE A ONI CHCIELIBY ZARABIAĆ 20 000 I TYLKO STAWIAĆ PIECZATKI. BARDZO OPIEKUJA SIE PACJENTAMI RAZ NA DZIEŃ W CZASIE OBCHODU TAK Z 10 MIN NA PACJENYA.

Nadawca: lilka
Data: 2007-12-13 09:48

A ja myślę, kochane pielęgniarki, że trzebaby naprawde tylko wykonywać polecenia lekarzy-i ani jednego ruchu więcej. W nocy budzić Pana doktora bo pacjent dzwoni i trzeba do niego podejść, bo my tylko możemy wykonywać polecenia- żadnych samodzielnych decyzji.Ciekawe jakie administracyjne obowiązki mamy przejąć? wpis do karty zleceń, historii choroby czy wykonanie wypisu?A może zamienimy się dokumentacją? Po co nasza skoro to tylko polecenia lekarzy to sa u nich udokumentowane. Ach, wyższość lekarza!!! I nie mówcie, że trzeba się było uczyć- mam wykształcenie wyższe i studia [podyplomowe. NIe traktuję jednak współpracowników z góry.A pensje- powinny być wysokie- ale czy 5x wieksze od pielęgniarskich?

Nadawca: anonim
Data: 2007-12-13 09:32

jaka obługa panuje w tych chorym kraju. obowiązków administracyjnych pielęgniarki mają już za dużo. co do wypowiedzi p włodarczyka – to on chyba nie bardzo wie co mówi, bo zapomina że zawód pieęgniarki jest wolnym zawodem, a polecenia to może on wykonuje!

Nadawca: +_anonim_
Data: 2007-12-13 08:01

A swoją drogą to tak właściwie administrację też "odwalają"

Nadawca: _anonim_
Data: 2007-12-13 07:51

Czyż dr Włodarczyk nie zna obowiązków pielęgniarki( Ustawa o Zawodach Pielęgniarki i Położnej) i nie wie, że to właśnie pielęgniarki obserwują chorego w czasie dyżurów, a ponadto, że zawód pielęgniarki jest zawodem samodzielnym i pielęgniarki nie tylko wykonują polecenia lekarza. Pomysł przejmowania obowiązków jest wręcz oburzający

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 1

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7794 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOdzież medycznaSklep Pielęgniarek i Położnych

Bluzy medyczne dla pielęgniarek i położnych idealne na lato.

1 min czytania
Bluzy medyczne dla pielęgniarek Bluza medyczna BD4 z dzianiny, dostępna w Sklepie Pielęgniarek i Położnych, będzie idealnym wyborem do pracy dla pielęgniarek…
AktualnościMiesięcznik branżowy Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i PołożnychOrzecznictwo sądowe

Szpital skierował pielęgniarki z kardiologii do pracy na neurochirurgii.

2 min czytania
Narodowy Fundusz Zdrowia o organizacji pracy personelu pielęgniarskiego W majowym wydaniu Gazety Pielęgniarek i Położnych, na stronie 5 publikujemy uzasadnienie do wyroku…
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Ponad 3 tys. pielęgniarek zapisało się na ten kurs specjalistyczny.

5 min czytania
Kurs specjalistyczny dla pielęgniarek Według danych podawanych przez Centrum kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych w Warszawie kurs specjalistyczny, który jest przedmiotem poniższego…
Komentarze