Pielęgniarki  z grupy 2 i 6 przy łóżku chorego robią to samo.  

2 min czytania
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płac
Pielęgniarki  z grupy 2 i 6 przy łóżku chorego robią to samo.  

Pielęgniarki protestują przeciwko projektowi ustawy, który do sejmu skierował związek pielęgniarek

Pod patronatem redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych trwa zbiórka podpisów pod petycją do pani przewodniczącej Krystyny Ptok. 

Kominy płacowe proponowane przez związek pielęgniarek w projekcie ustawy o wynagrodzeniu personelu pielęgniarskiego w podmiotach leczniczych, pomiędzy pielęgniarkami z grupy 6 a 2, od 1 lipca 2023 roku wyniosą około około 2100 PLN.  

Dlatego nie może być zgody na zapisy ustawy, którą skierował do sejmu OZZPiP. Na stanowczy sprzeciw zasługują kominy płacowe na samym  wynagrodzeniu zasadniczym proponowane przez związek od 1 lipca 2023 roku – ponad 1200 PLN. 

Dotychczas petycję podpisało ponad 2 250 osób. Podpisujący petycję często złożenie podpisu opatrują komentarzami. Poniżej publikujemy wybrane z nich. 

– Nie zgadzam się na różnice w wynagrodzeniach pielęgniarek posiadających te same kwalifikacje i kompetencje. Jedyne co różni pielęgniarkę z tytułem magistra od koleżanki, która go nie ma, to możliwość rozpoczęcia studiów doktoranckich. Przy łóżku pacjenta wykonujemy te same obowiązki i ponosimy taką samą odpowiedzialność.

– Jestem pielęgniarka po liceum medycznym. Staż 36 lat pracy zarabiam o 500 PLN więcej od opiekunki medycznej i 2000 mniej od młodszej koleżanki, którą wprowadzam w oddział i mamy ten sam zakres obowiązków.

– Nie zgadzam się z tak dużą różnicą uposażenia między pielęgniarkami wykonującymi te samą pracę. Jest to niezgodne z Kodeksem pracy, poniża pielęgniarki po LM i SM, powoduje niepotrzebne rozdźwięki w zespole, staż pracy i doświadczenie zostało zdyskredytowane. Przykro mi o tym pisać. Powinny być różnice w uposażeniu w związku z wykształceniem ale nie aż tak duże i trzeba docenić staż pracy.

– Nie zgadzam się z decyzjami osób, które deprecjonują doświadczenie i lata pracy w zawodzie. Twierdzą, że jedynym kryterium uznaniowym ma być rodzaj wykształcenia, nie zaś umiejętności i wiedza praktyczna.

Pielęgniarka: Dość upokorzenia! Wykonujemy tą samą pracę

Jak skutecznie podpisać petycję do przewodniczącej związku pielęgniarek? Po pierwsze zapoznać się z jej treścią. Petycja została zamieszczona w serwisie internetowym, który jest dedykowany dla zbierania podpisów obywateli pod petycjami – petycjeonline.com.

Petycję można podpisać tylko przez Internet. Dlatego procedura podpisania petycji wymaga skorzystania ze skrzynki mailowej

Warto podkreślić, że petycję można podpisać także anonimowo. Wtedy dane osoby podpisującej petycję nie będą dostępne w Internecie. Aby skorzystać z tej opcji należy przy adnotacji: „Pokaż mój podpis publicznie online” – zaznaczyć „NIE”. Podpis zostanie zaliczony. Natomiast na liście podpisów zostanie zamieszczona adnotacja: „Sygnatariusz zadecydował nie ujawniać swojego nazwiska w Internecie”. I jeszcze jedna uwaga. Petycję podpisać mogą nie tylko pielęgniarki i położne. Każdy obywatel.

Po kliknięciu PODPISZ na adres e-mali, który podaliśmy przy danych osobowych, przez serwis petycjeonline.com zostanie wysłana automatycznie wiadomość, zwierająca link. W celu zakończenia procedury podpisania petycji należy w ten link kliknąć. Brak kliknięcia w powyższy link spowoduje, że nasz podpis nie zostanie zaliczony. Utracony!

W jakim miejscu podpisać petycję? Petycję podpisujemy na portalu petycjeonline.com. Aby podpisać petycję należy kliknąć w poniższą grafikę i wtedy zostaniemy przeniesieni do treści petycji.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.1 / 5. Ilość głosów: 38

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7794 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOdzież medycznaSklep Pielęgniarek i Położnych

Bluzy medyczne dla pielęgniarek i położnych idealne na lato.

1 min czytania
Bluzy medyczne dla pielęgniarek Bluza medyczna BD4 z dzianiny, dostępna w Sklepie Pielęgniarek i Położnych, będzie idealnym wyborem do pracy dla pielęgniarek…
AktualnościMiesięcznik branżowy Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i PołożnychOrzecznictwo sądowe

Szpital skierował pielęgniarki z kardiologii do pracy na neurochirurgii.

2 min czytania
Narodowy Fundusz Zdrowia o organizacji pracy personelu pielęgniarskiego W majowym wydaniu Gazety Pielęgniarek i Położnych, na stronie 5 publikujemy uzasadnienie do wyroku…
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Ponad 3 tys. pielęgniarek zapisało się na ten kurs specjalistyczny.

5 min czytania
Kurs specjalistyczny dla pielęgniarek Według danych podawanych przez Centrum kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych w Warszawie kurs specjalistyczny, który jest przedmiotem poniższego…
Komentarze