Pielęgniarki z grupy 9 odejdą z pracy…

2 min czytania
AktualnościNowa siatka płac
Pielęgniarki z grupy 9 odejdą z pracy…

Dyskryminowane pielęgniarki podejmą stanowcze działania

Pielęgniarki z gorlickiego szpitala szpitala napisały List Otwarty w sprawie nowej siatki płac dzielącej pielęgniarki na grupy oraz przypisującej im współczynniki pracy.

W Liście Otwartym czytamy między innymi:

Wejście w życie zmian ustawy z dnia 8 czerwca 2017 roku o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, wpłynęło na dotychczasowy sposób obliczania przez Szpital wynagrodzenia zasadniczego pielęgniarek i położnych. Szpital, błędnie interpretując nowe przepisy, dzieli pielęgniarki i położne na trzy grupy zawodowe, opierając się o kryterium wykształcenia. Osoby posiadające tytuł zawodowy licencjat lub magister bądź tytuł specjalisty, otrzymują od dnia 1 lipca 2021 r. wyższe wynagrodzenia zasadnicze niż pielęgniarki i położne bez wspomnianych tytułów, pomimo wykonywania takich samych obowiązków pracowniczych.

Fragment Listu Otwartego pielęgniarek

Pielęgniarki podkreślają, że ustawa o najniższych wynagrodzeniach w podmiotach leczniczych nie uprawnia szpitali do różnicowania wysokości wynagrodzenia zasadniczego pracowników, którzy wykonują pracę jednakowej wartości. W dalszym ciągu obowiązują regulacje Kodeksu pracy, a wśród nich art. 18 (3c), zgodnie z którym pracownicy mają prawo do jednakowego wynagrodzenia za jednakową pracę lub za pracę o jednakowej wartości.

Dyrektor szpitala przedstawił pielęgniarkom racjonalne stanowisko

Dyrektor szpitala w sposób bardzo racjonalny odniósł się do korespondencji pielęgniarek. Zauważył, że:

Tak duże zróżnicowanie zwłaszcza pomiędzy przedostatnią i ostatnią kategorią było zaskoczeniem nie tylko dla pielęgniarek ale także dla dyrektorów szpitali. Szerokim echem odbiło się również zrównanie wynagrodzenia zasadniczego pielęgniarek ze średnim wykształceniem z wynagrodzeniem sekretarek medycznych, gdzie charakter i obciążenie pracą jest zupełnie inne.

Dyrektor szpitala w Gorlicach

Szef jednostki podkreślił, że dyrektorzy szpitali zgadzają się z większością postulatów co do zbyt dużej różnicy minimalnej płacy zasadniczej pomiędzy ostatnią grupą a pozostałymi. Problem dla dyrektorów szpitali jest wyłącznie problemem finansowym. Gdyż skutki podwyżek wynikających z Ustawy są pokrywane przez NFZ wyłącznie do wysokości przewidzianych w tejże ustawy.

Natomiast Gazeta Krakowska w dniu 6 września 2021 roku informuję, że protest w środowisku pielęgniarskim w szpitalu w Gorlicach nie osłabł. Cytuje wypowiedź jednej z pielęgniarek:

My również będziemy w Warszawie – mówi Maria Bal, przedstawicielka związku pielęgniarek – Chcemy bardzo silnie wyartykułować nasz protest głównie związany w tej chwili z krzywdzącymi wiele z nas zmianami w systemie wynagrodzeń. Jeśli nie doczekamy się szybkich zmian, to niestety nasz protest się zradykalizuje. Nie wykluczamy nawet, że te z nas które są w najgorszej sytuacji, bo mają tylko średnie wykształcenie, złożą wypowiedzenia – dodaje.

Warto dodać, że organ założycielski szpitala w Gorlicach stoi na stanowisku, że tylko zmiany systemowe mogą rozwiązać sytuację konfliktową w szpitalu.

Wniosek o dymisję pani K. Ptok oraz zarządu krajowego związku pielęgniarek

Gdzie i w jaki sposób podpisać petycję?

Petycja została zamieszczona na profesjonalnym portalu petycjeonline.com

Petycję można podpisać także jako osoba anonimowa. Wtedy dane osobowe nie będą dostępne publicznie. Aby skorzystać z tej opcji należy zaznaczyć NIE przy zapytaniu: Pokaż mój podpis publicznie online. Następnie należy kliknąć PODPISZ

UWAGA! Po podpisaniu petycji na skrzynkę mailową z adresu petycjeonline.com zostanie przesłany link. Należy kliknąć  w ten link, potwierdzając podpisanie petycji. GOTOWE.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie banner-PETYCJA-min.jpg
Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.4 / 5. Ilość głosów: 181

Bądź pierwszym, który oceni wpis

70 artykułów

O autorze

Sekretarz redakcji, redaktor, specjalista ds. marketingu, reklamy i promocji. Koordynator wydawnictwa Ogólnopolskiej Gazety oraz Portalu Pielęgniarek i Położnych. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Senat: Pielęgniarka zarabia 10 tys.

3 min czytania
O wynagrodzeniach pielęgniarek w senacie Posiedzenie senatu w dniu 25 listopada 2021 roku. Senator Krzysztof Mróz: (…) Pani senator Beata Małecka-Libera w…
AktualnościNowa siatka płac

Protest pielęgniarek z licencjatem.

3 min czytania
Minister zdrowia poinformował na konferencji prasowej w dniu 5 listopada 2021 roku, że w wyniku porozumienia zawartego na forum Zespołu Trójstronnego, że…
Aktualności

Co musisz wiedzieć, chcąc zacząć pracę w służbie zdrowia?

3 min czytania
Empatia, troskliwość i chęć niesienia pomocy to jedne z najważniejszych cech wielu osób, które chcą zacząć pracę w branży medycznej. Lekarz rodzinny,…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płac

Portal pielęgniarek ad vocem związek pielęgniarek.