Pielęgniarki z grupy drugiej bez dodatku za nocki i święta.

2 min czytania
AktualnościDodatki pielęgniarekNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek
Pielęgniarki z grupy drugiej bez dodatku za nocki i święta.

Szpital oszczędza na wynagrodzeniach pielęgniarek

Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych cytuje za portalem dziennikwschodni.pl treść artykułu z dnia 19 października 2022 roku. Redaktor pani Agnieszka Antoń-Jucha w artykule pt. Szpital tnie koszty. Nie stać go na noce z najlepiej wykształconymi pielęgniarkami, porusza sprawę wprowadzonych przez dyrektora szpitala w Kraśniku zmian organizacyjnych. Zmiany te mają przynieść wymierne oszczędności na zmniejszeniu wynagrodzeń pielęgniarek.

Pielęgniarki z tytułem magistra i specjalizacją mają pracować tylko od poniedziałku do piątku. Na rannych zmianach

W poniedziałek miało miejsce spotkanie pielęgniarek oddziałowych z naczelną. Jego tematem były zmiany w grafiku. Od 1 listopada, na dyżury weekendowe i świąteczne nie będą już zapisywane pielęgniarki, które mają ukończone studia magisterskie ze specjalizacją. To ok. 30 proc. personelu pielęgniarskiego kraśnickiej lecznicy. Mają pracować tylko w ciągu dnia, wyłącznie od poniedziałku do piątku.

Na dziennych zmianach takie osoby są bardziej potrzebne. Wiedza i doświadczenie najlepiej wykształconych pań pielęgniarek z naszego szpitala powinna być lepiej wykorzystana niż na dyżurach weekendowych czy też świątecznych, na których zazwyczaj mniej się dzieje.

Michał Jedliński, dyrektor SP ZOZ w Kraśniku

Chodzi też o pieniądze, bo szpital znacznie więcej wydaje niż zarabia. W ciągu 8 miesięcy tego roku lecznica odnotowała już stratę w wysokości 12 mln zł. A od lipca – po zmianie zasad finansowania działalności leczniczej przez Narodowy Fundusz Zdrowia – kraśnicki szpital zadłuża się ok. 2,5 mln zł miesięcznie. Dyr. Jedliński na ostatniej sesji kraśnickiej Rady Powiatu przyznał, że „sytuacja jest krytyczna”.

Pielęgniarki z tytułem magistra, specjalisty, licencjata lub po studium medycznym, w odróżnieniu od pielęgniarek po studiach magisterskich ze specjalizacją, mają niższe wynagrodzenie zasadnicze. W związku z czym otrzymują mniej pieniędzy za dyżury nocne i świąteczne, bo wysokość dodatków jest uzależniona od podstawy.

Urszula Lenartowicz, przewodnicząca zakładowej organizacji OZZPiP

Dyrektor szpitala: zmniejszenie wynagrodzeń pielęgniarek to optymalizacja kosztów

Rzeczywiście, dodatki za pracę w soboty i niedziele i w inne dni świąteczne są dla szpitala mniej kosztowne przy mniej zarabiających pracownikach – potwierdza dyrektor Jedliński. I podkreśla: – To jest zmiana organizacyjna, ale również optymalizacja kosztów. Oczywiście wolałbym zwiększać przychody, ale nie zawsze jest to możliwe w tak dużym stopniu.

Zakładowa organizacja związku pielęgniarek: to dyskryminacja

To dyskryminacja – komentuje planowane zmiany Urszula Lenartowicz. – Przecież w regulaminie naszego zawodu jest zapisane, że mamy podnosić swoje kwalifikacje. Tymczasem to, co ma się stać, to zdegradowanie części pielęgniarek do niższego poziomu. Dlatego też chcę o tym wszystkim porozmawiać z panem starostą.

Dyrektor: to początek zmian, które nie ucieszą pielęgniarek

Dyrektor szpitala nie kryje, że to dopiero początek zmian, które na pewno nie ucieszą pracowników szpitala. Co jest planowane? Tego na razie Michał Jedliński nie zdradza.

O programie naprawczym, a jest on obecnie mocno modyfikowany, w związku ze zmianą sytuacji od 1 lipca, musi wypowiedzieć się najpierw zarząd powiatu. Musimy ten program zmienić, ponieważ w obecnej sytuacji nie byłby już skuteczny – przyznaje dyrektor SP ZOZ w Kraśniku. I zapewnia: – Zwolnień pracowników nie będzie.

Śródtytuły i linki pochodzą od redakcji pielegniarki.info.pl

źródło: dziennikwschodni.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.7 / 5. Ilość głosów: 18

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7794 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Na co mogą liczyć pielęgniarki od izb, przechodząc na emeryturę.

3 min czytania
Podziękowanie dla pielęgniarek emerytek W niedziele 28 maja 2023 r. na fanpage’u Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych zapytaliśmy użytkowników Portalu, czy pielęgniarki…
AktualnościMiesięcznik branżowy Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i PołożnychOrzecznictwo sądowe

Chory, mimo zakazu od pielęgniarki wstał z łóżka. Zażądał odszkodowania.

4 min czytania
Szpital musi zapewnić pacjentom bezpieczeństwo Na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych często poruszamy tematykę związaną z praktyką zawodową w kontekście orzecznictwa sądowego. Warto…
Aktualności

Przykład na pomiatanie pielęgniarkami.

11 min czytania
Oświadczenie złożone przez senator Alicję Chybicką w dniu 26 maja 2023 r. w sprawie dramatycznej sytuacji pielęgniarek. Oświadczenie skierowane do ministra zdrowia…
Komentarze
×
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Szpital podał zarobki pielęgniarek.