Pielęgniarki z licencjatem zdegradowane do niższej grupy.

3 min czytania
AktualnościGazeta Pielęgniarki i Położnej on-lineWynagrodzenia pielęgniarek
Pielęgniarki z licencjatem zdegradowane do niższej grupy.

Radosna twórczość ministra

Redaktor Paulina Gumowska z portalu Rynek Zdrowia przeprowadziła wywiad z wiceministrem zdrowia panem Piotrem Bromberem. Z materiału opublikowanego w dniu 9 kwietnia 2022
roku na Rynku Zdrowia, w majowym wydaniu Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych cytujemy fragment dotyczący wysokości wynagrodzeń zasadniczych pielęgniarek i położnych, które zostały przedstawione w projekcie nowelizacji ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Konkretniej, w załączniku do ustawy, który stanowi nową siatkę płac, jaka ma obowiązywać od 1 lipca 2022 roku.

Poniżej prezentujemy fragment przedmiotowej rozmowy.

Redaktor Paulina Gumowska:

Pielęgniarki z OZZPiP skarżą się, że proponowana ustawa “deprecjonuje kompetencje pielęgniarek i położnych, ich doświadczenie i wagę zawodu”. Jak na to odpowiada ministerstwo? Dlaczego głos pielęgniarek w tym zakresie nie jest brany pod uwagę?

Wiceminister Piotr Bromber:

Nie zgadzam się, że głos pielęgniarek nie jest brany pod uwagę. Właśnie, wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom, w projektowanej ustawie do grupy 6, która dotychczas obejmuje pracowników wykonujących zawód medyczny wymagający wyższego wykształcenia na poziomie studiów I stopnia, dołączą pielęgniarki i położne z wykształceniem średnim. Pozwoli to zrównać współczynniki pracy w grupie zawodowej pielęgniarek i położnych na poziomie 0,94. Tym samym wysokość najniższego wynagrodzenia zasadniczego pielęgniarki i położnej z wykształceniem średnim wzrośnie o 1550 zł, z kwoty 3772 zł na 5322 zł.

Dalszą część rozmowy przeczytasz w majowym wydaniu Gazety, w artykule na stronie 3.

źródło: rynekzdrowia.pl

Komentarz redakcyjny Portalu Pielęgniarek i Położnych

Trudno się rozeznać, o co chodzi wiceministrowi zdrowia w stwierdzeniu, że „do grupy 6, która dotychczas obejmuje pracowników wykonujących zawód medyczny wymagający wyższego wykształcenia na poziomie studiów I stopnia, dołączą pielęgniarki i położne z wykształceniem średnim”.

Jedno jest pewne, panie ministrze. Pielęgniarki i położne absolwentki LM oraz SM dotychczas oraz od 1 lipca 2022 roku mają być zaszeregowane do najniższej grupy dotyczącej pielęgniarek i położnych. Skoro tak jest, to nigdzie nie zostały przeniesione. Dlaczego wprowadza pan opinię publiczną oraz środowisko pielęgniarskie w błąd?

Prawda jest taka, że ministerstwo zdrowia prowadzi żonglerkę pomiędzy grupami pielęgniarek i położnych z wykształceniem wyższym. Do 1 lipca 2021 roku osoby te były zaszeregowane w grupie 9 wraz z pielęgniarkami z wykształceniem średnim. Od 1 lipca 2021 roku minister zdrowia pielęgniarki z wyższym wykształceniem przeniósł z grupy najniższej do grupy środkowej.

Dalszy ciąg komentarza redakcji dostępny w darmowym e-wydaniu majowej Gazety Pielęgniarek i Położnych.

Tematy majowego wydania Gazety Pielęgniarek

Poniżej sygnalizujemy pozostałe tematy bieżącego wydania Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych.

Pielęgniarki same dzielą się na lepsze i gorsze

W pierwszych zdaniach pisze Pani: “Przestańcie się pastwić nad wykształconym personelem pielęgniarskim”. Wobec powyższego należy ze smutkiem stwierdzić, że dla Pani pielęgniarka absolwentka LM jest niewykształconym personelem pielęgniarskim. Dlaczego dzieli Pani pielęgniarki na lepsze i gorsze?

Głos izby i związku w senackiej komisji

Pandemia, starzenie się społeczeństwa i kadr medycznych oraz wojna na Ukrainie sprawiają, że największym wyzwaniem dla naszego systemu ochrony zdrowia jest zapewnienie odpowiedniej liczby personelu medycznego.

Duma pielęgniarek absolwentek LM i SM

10 kwietnia 2022 r. opublikowaliśmy na fanpage’u Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych post z zapytaniem, jak pielęgniarki wspominają dawne czasy z okresu liceum medycznego. Post, jak zawsze cieszył się dużym zainteresowaniem. Pojawiło się bardzo dużo komentarzy, które prezentujemy.

Bardzo różna wartość tytułu specjalisty

Ministerstwo zdrowia przedstawiło projekt nowelizacji siatki płac w podmiotach leczniczych. Przeanalizowaliśmy, w jaki sposób minister zdrowia oraz związek wycenił tytuł specjalisty, który został uzyskany przez pielęgniarkę lub położną. Różnice w wycenie są zaskakujące.

Odzież medyczna dla pielęgniarek i położnych

Wśród wielu modeli odzieży medycznej dostępnej w Sklepie Pielęgniarek i Położnych są między innymi bluzy medyczne. Cieszą się one zdecydowanie bardzo dużą popularnością. Można je z łatwością łączyć z wieloma modelami spodni medycznych, czy spódniczek, tworząc przepiękne komplety medyczne.

Sprawdź także pozostałe tematy aktualnego wydania Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych, klikając w poniższy link.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 2.7 / 5. Ilość głosów: 16

Bądź pierwszym, który oceni wpis

562 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNormy zatrudnienia

Zamiast jednej pielęgniarki w szpitalu chcą dwóch opiekunów medycznych.

1 min czytania
Zmiana rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego -normy zatrudnienia pielęgniarek Polska Federacja Szpitali skierowała pismo do Ministerstwa Zdrowia z…
AktualnościPraktyka zawodowa

Pielęgniarki i opiekunowie medyczni mają te same problemy zdrowotne.

2 min czytania
Choroby zawodowe pielęgniarek i położnych Dolegliwości mięśniowo-szkieletowe to choroby, które bardzo często występują u pielęgniarek. Wiąże się to z zakresem obowiązków, które…
AktualnościOferty pracy

Szpital zatrudni pielęgniarki na oddziałach. Do 10,5 tys. PLN.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Centralny Szpital Kliniczny Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie zatrudni pielęgniarki/pielęgniarzy w klinikach/oddziałach/POZ. Forma pracy: Pełny etat…
Komentarze
×
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Wynagrodzenie godzinowe + dodatek funkcyjny 2 tys. PLN.