Pielęgniarki z Rosji w szpitalu w Gorzowie.

2 min czytania
Aktualności

fot. Agnieszka Wiśniewska /WSzW w Gorzowie Wlkp./


PIELĘGNIARKI Z ROSJI

W SZPITALU W GORZOWIE

Zobacz także: Pielęgniarski live #9 – Pielęgniarka na konwencji PiS

W czwartek (4 lipca 2019 r.) w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w  Gorzowie Wlkp. Sp. z o.o. gościła kilkunastoosobowa grupa pielęgniarek z 7 ośrodków onkologicznych w Rosji. To panie pracujące w szpitalach w Sankt Petersburgu, Wołgogradzie, Czelabińsku, Moskwie, Samarze, Niżnym Nowogrodzie i Jekaterynburgu. Przyglądały się naszym rozwiązaniom związanym z przygotowywaniem leków cytostatycznych i cytotoksycznych wykorzystywanych w leczeniu chorób onkologicznych. Pielęgniarki były zainteresowane techniką przygotowywania samych leków i środkom bezpieczeństwa stosowanym w  Pracowni Leku Cytostatycznego. 

– W Rosji przygotowaniem leków cytostatycznych i cytotoksycznych zajmują się nie tak jak w Polsce farmaceuci, ale specjalnie przeszkolone pielęgniarki. Dla naszych placówek medycznych to zamierzchła przeszłość, w Rosji – ciągle standard. Chcą to zmienić, ale najpierw sprawdzają jak to wygląda we wzorcowych placówkach, takich jak ta w Gorzowie  – mówi Dariusz Łukaszyński – przedstawiciel firmy BBRAUN, na zaproszenie której pielęgniarki przyjechały do Gorzowa.

Goście byli pod ogromnym wrażeniem wyposażenia i warunków w jakich pracują farmaceuci w gorzowskim szpitalu. 

– Ubrania przypominające skafander kosmiczny i nasze loże laminarne mogą działać na wyobraźnię. Tu chodzi o zachowanie bezpieczeństwa zarówno dla Pacjentów jak i osób przygotowujących leki dla pacjentów leczonych chemioterapeutykami. Nasza pracownia została wyposażona w najwyższej klasy nowoczesne urządzenia, a proces przygotowania leków został zaprojektowany zgodnie z zasadami GMP (czyli Praktyki Dobrego Wytwarzania) tak, aby zachować odpowiednie, aseptyczne warunki pracy z tego typu lekami. Posiada też nowoczesne stanowiska do przygotowywania leków cytostatycznych z systemem filtracyjnym wyposażone w systemy komputerowe, które pozwalają na precyzyjne dawkowanie leków stosowanych w chemioterapii onkologicznej – wyjaśniała gościom Jadwiga Hołowacz – kierownik szpitalnej apteki. 

Pielęgniarki onkologiczne z Rosji zobaczyły nie tylko pomieszczenia Apteki i Pracowni Leku Cytostatycznego ale też Oddział Onkologii z Pododdziałem Radioterapii Onkologicznej oraz  tę część oddziału, w której pacjentom podawana jest chemia terapeutyczna w trybie dziennym. 

Zobacz więcej zdjęć 

źródło: szpital.gorzow.pl


 

Zobacz także:

 


Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8775 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki na obozie letnim. Wynagrodzenie tygodniowe.

1 min czytania
Praca dla pielęgniarki na obozie letnim. Można zabrać na obóz własne dzieci. Stowarzyszenie Koło Przyjaciół Korczakowa zatrudni pielęgniarkę/pielęgniarza na letnim obozie dla…
Aktualności

Pielęgniarka: Ostatnie lata pokazują, jak izby nas traktują - „swoje chlebodawczynie".

1 min czytania
Pielęgniarka – Nie wiem, kiedy się zbuntujemy. Chyba już czas. Temat płac w izbie pielęgniarskiej wywołał kontrowersje. Szczegółowe informacje w przedmiotowej sprawie podaliśmy…
AktualnościPielęgniarki Liceum Medyczne

Mundurki, praktyki, pierwsze dyżury: wspomnienia absolwentów z LM i SM.

1 min czytania
E-book „Jesteśmy dumni – Wspomnienia Absolwentów Liceum i Studium Medycznego” Zapraszamy w niezwykłą podróż do przeszłości. Niedawno został opublikowany pierwszy e-book ze…
Komentarze