Pielęgniarki za dokształcanie dostały „nagrodę”.

2 min czytania
AktualnościOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek
Pielęgniarki za dokształcanie dostały „nagrodę”.

Lekarka o płacach pielęgniarek na posiedzeniu sejmiku województwa małopolskiego

Poniższa wypowiedź radnej – lekarza, to kolejny dowód na liczne wypowiedzi osób, które nie mają pojęcia o sytuacji w zakresie wynagrodzeń pielęgniarek i położnych. Infantylność wypowiedzi przeraża. „Przecież mogłyście siąść sobie, z rodziną pogadać, dla dzieci poświecić czas…”. To nie są argumenty, które przystoją debacie w sejmiku województwa. Czy Pani radna wie, że studia magisterskie na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo nie są doskonaleniem zawodowym w rozumieniu ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej? Doskonalenie zawodowe to kursy kwalifikacyjne, specjalistyczne i doskonalące. I oczywiście szkolenia specjalizacyjne. Czy Pani radna wie, ze do obecnej chwili, nie określono zakresu kompetencji zawodowych pielęgniarek z tytułem: magistra, licencjata oraz specjalisty?

Wobec powyższego, czy Pani radna wie, że pielęgniarki i położne z 3 grup w siatce płac wykonują te same czynności zawodowe. Mają ten sam zakres uprawnień. Czyli posiadają takie same kompetencje zawodowe.

Podsumowując – Pani radna optuje za dyskryminacją pielęgniarek innych niż z tytułem magistra oraz jednocześnie tytuł magistra. Jedno jest pewne, że Pani radna zdecydowanie powinna „siąść sobie, z rodziną pogadać, dla dzieci lub wnuków poświecić czas…”. Wypowiedź pani radnej jest zdecydowanie irytująca w sytuacji, kiedy jest Pani lekarzem i powinna Pani znać realia wykonywania praktyki zawodowej przez pielęgniarki i położne.

Pielęgniarki dostały „nagrodę”

Radna Małgorzata Radwan-Ballada:

Szanowni Państwo, w zasadzie wszystko, co chciałam powiedzieć, powiedział Pan Marszałek Kozak. Ja tylko chciałam zwrócić uwagę na jedną rzecz. Mianowicie, pytałam Panie – po co się Panie kształciły? Przecież mogłyście siąść sobie, z rodziną pogadać, dla dzieci poświecić czas… Oczywiście wypełniałyście to, co ustawa mówiła – ciągłe dokształcanie się i z tego całego dokształcania dostałyście Panie „nagrodę”. Jest to naprawdę nie do przyjęcia.

Ja przyjmuję w ten sposób Pań przyjście, że przyszłyście prosić o pomoc – „Pomóżcie nam w tym, żeby ta ustawa przestała istnieć. Ona jest niesprawiedliwa dla nas. Ona nas degraduje… każdy punkt degraduje.” Jak popatrzyłam na te dziesięć grup, proszę zwrócić uwagę, Pani Dyrektor, że… na pierwszym miejscu jest lekarz bez specjalizacji itd. i specjalizacja nagle u pielęgniarek nie jest ważna. Później lekarz ze specjalizacją itd. ciągle wyższe uposażenie (mówię przeciwko moim kolegą), ale tu nagle przy pielęgniarkach nie jest ważna specjalizacja, one spadają do pielęgniarek, które również bardzo ciężko pracują, ale do pielęgniarek po liceum tylko i mnie się wydaje, że Pani tylko po to przyszłyście, żeby nas prosić o pomoc, by ta ustawa została wycofana i tak uważam.

Mimo wszystko, chciałam Panu Marszałkowi podziękować, bo współpraca nasza odnośnie szpitali była bardzo dobra. Jeżeli chodzi o właśnie o sponsorowanie wszystkich przedsięwzięć szpitalnych. Jest ona ok, także może jestem wbrew moim kolegą, ale ja to doceniam, ja to widzę, bo jestem w Komisji Zdrowia. Dziękuję bardzo.

źródło: Sejmik Województwa Małopolskiego
30 stycznia 2023 r.

Zobacz także:

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.5 / 5. Ilość głosów: 27

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7695 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Zarobki pielęgniarek - czy siatka płac jest bezwzględnie obowiązująca?

4 min czytania
Poseł pyta ministra zdrowia o siatkę płac pielęgniarek i położnych Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie sposobu ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych…
Aktualności

5 najlepszych kremów do twarzy na trądzik – ranking 2023

6 min czytania
Krem do twarzy to kosmetyk, bez którego trudno wyobrazić sobie codzienną pielęgnację. Wybór tego rodzaju preparatu nie jest jednak łatwym zadaniem i…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Związek pielęgniarek – 2 tys. PLN różnicy jest kompromisem.

4 min czytania
Związek pielęgniarek wyjaśnia cel ustawy autorstwa OZZPiP w sprawie siatki płac pielęgniarek Na konferencji prasowej w dniu 21 marca 2023 roku zorganizowanej…
Komentarze
×
AktualnościPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Poseł - dziś pielęgniarki dowiadują się, że to na marne.