Pielęgniarki – zakres obowiązków wykładnikiem wysokości wynagrodzenia.

3 min czytania
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMWynagrodzenia pielęgniarek
Pielęgniarki – zakres obowiązków wykładnikiem wysokości wynagrodzenia.

Zakres obowiązków powinien być wykładnikiem wysokości wynagrodzenia zasadniczego pielęgniarek

W orzecznictwie sądowym w sprawie prawa pracy dominuje wykładnia, według której podniesienie wynagrodzenia pracownikowi, który podwyższył swoje kwalifikacje zawodowe bez zmiany jego zakresu obowiązków i odpowiedzialności prowadzi do dyskryminacji płacowej. 

Taka jest oś uzasadnienia do wyroku sądu, które systematycznie publikujemy na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych. Takie stanowisko prezentowaliśmy na portalu od kilku lat. Niestety trudno było się przebić przez mentalny beton części środowiska zawodowego, który przez pryzmat – bo ja się uczyłam – odrzucał merytoryczne argumenty w przedmiotowym zagadnieniu. 

Redakcja portalu ma ogromną satysfakcję, że treść wyroków dotyczących odszkodowań dla pielęgniarek i położnych LM i SM w całości pokrywa się z prezentowanym przez redakcję portalu stanowiskiem, że mamy do czynienia z haniebną dyskryminacją płacową. Szczegółowe informacje w powyższym zagadnieniu czytelnicy portalu uzyskają w nowym dziale w aktualnościach pt. Odszkodowania dla pielęgniarek LM i SM.

Pielęgniarki o powiązaniu wysokości wynagrodzenia z zakresem obowiązków i odpowiedzialności zawodowej

Jeden z ostatnich artykułów pt. Sąd o skutkach podziału pielęgniarek na grupy, zawiera znamienny fragment uzasadnienia do wyroku sądu. Przytaczamy jego treść:

W związku z uzyskaniem specjalizacji pracodawca powierzył od dnia 1 lipca 2020 roku dwóm pielęgniarkom obowiązki specjalistek pielęgniarek. Nie zmienił przy tym ich zakresu czynności, obowiązków, odpowiedzialności i uprawnień.

Uzasadnienie wyroku Sądu Rejonowego

W jaki sposób odnoszą się do powyższej kwestii użytkownicy portalu pielęgniarek i położnych? Jakie widzą wyjście w tej sytuacji. Przytaczamy kilka wybranych komentarzy. 

  • Po prostu należy powierzyć magistrom większy zakres obowiązków.
  • Proponuję koordynatora dyżuru i już jest ok.
  • I po co, żeby utrudniał i dezorganizował pracę?
  • Zakres obowiązków to chory wymysł. Pielęgniarka po ,,starej,, szkole robiła wszystko bez żadnych dodatkowych kursów. A teraz co? Tlen podłączyć może tylko specjalistka czyli na dyżurze jej brak oznacza duszenie się pacjenta. Nie zrobię choremu EKG, bo nie mam kursu pomimo, że jest to łatwizna do wykonania a od interpretacji i leczenia jest lekarz. To co się teraz wyprawia w pielęgniarstwie to głupota.

Pielęgniarka: Nie byłyśmy gorsze od tych po studiach

  • Każda pielęgniarka może podać tlen i zrobić ekg, kiepski przykład.
  • I tu się mylisz kolego. Jedno z pytań na egzaminie specjalizacji chir. to właśnie o podanie tlenu, kto może i jedyna prawidłowa odpowiedź to specjalistka. Też mnie zaskoczyło.
  • Dokładnie proszę przeczytajcie wyrok sądu z linku powyżej. Argumentację i odnoszące się do tego prawa między innymi o równym traktowaniu.
  • Czy pielęgniarki po LM i SM źle opiekowały się chorymi? One po szkole umiały wszystko. Oprócz zabiegów była też pielęgnacja chorego, karmienie. A teraz po studiach co. Tylko zabiegi i papierkowa robota. W szpitalach są potrzebne pielęgniarki, które oprócz zabiegów będą do opieki i do rozmowy z chorymi. Teraz pacjentów traktuje się jak przedmiot, a dobre słowo znaczy czasami więcej.
  • Ma pani rację, wszystkiego nie umiałyśmy. Douczałyśmy się ciągle w trakcie pracy, kursy itp. Ja pracowałam na każdym nowym sprzęcie po przejściu szkolenia. Nie byłyśmy gorsze od tych po studiach. Zmienia się sprzęt i urządzenia, ale opieka nad chorym zawsze była taka sama.
  • Jestem dziś po zajęciach i widzę że np. na OIT opieka nad pacjentem wentylowanym bardzo się zmieniła. Żeby mieć lepsze pojęcie o chorobach moich pacjentów skończyłam speckę. Nauki było sporo ale egzamin za to mniej stresujący. Nie żałuję. I właśnie za tą naukę jak w innych zawodach należy się dodatek finansowy. Przykre tylko że nie wlicza się kursów specjalistycznych półrocznych. Dawniej miałam 80 PLN za kurs obecnie to odebrano. Bynajmniej w naszym szpitalu.

Zachowano oryginalne brzmienie komentarzy. 

źródło: pielegniarki.info.pl 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4 / 5. Ilość głosów: 102

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7709 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płac

Pielęgniarki – od 1 lipca sześć poziomów uprawnień zawodowych w siatce płac.

4 min czytania
Kwalifikacje zawodowe posiadane przez daną pielęgniarkę czynnikiem determinującym wysokość wynagrodzenia W dzisiejszym artykule redakcyjnym Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych poinformujemy użytkowników pielegniarki.info.pl…
AktualnościNowa siatka płacPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Sąd w sprawie pielęgniarek przesłuchuje świadków.

4 min czytania
Pielęgniarki z kwalifikacjami zapisanymi w 2 grupie siatki płac nie godzą się na niższe wynagrodzenie Poniżej publikujemy wywiad radiowy z panią Mileną…
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Wypłaty pielęgniarek po 1 lipca 2023 po PESELU czy widzimisię dyrektorów.

2 min czytania
Poseł o absurdalnym zróżnicowaniu wynagrodzeń pielęgniarek sięgającym kilku tys. PLN Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie ustawowej podwyżki wynagrodzeń personelu medycznego w…
Komentarze