Pielęgniarki – zasady obowiązkowych szczepień.

2 min czytania
AktualnościSzczepienia pielęgniarekZakażone pielęgniarki
Pielęgniarki – zasady obowiązkowych szczepień.

Obowiązkowe szczepienia pielęgniarek i położnych

W dniu 22 grudnia minister zdrowia podpisał rozporządzenie w sprawie obowiązkowych szczepień pielęgniarek i położnych przeciwko COVID-19.

Natomiast sama zapowiedź wprowadzenia obowiązkowych szczepień dla pielęgniarek i położnych już wywoływała wiele kontrowersji. Sam fakt, że obowiązek ten ma dotyczyć grup zawodowych – pielęgniarek i położnych – które są obecnie zaszczepione trzema dawkami w 82 proc. budzi liczne dyskusje w środowisku pielęgniarskim.

Minister zdrowia wprowadzenie obowiązkowych szczepień argumentuje również apelem Rady Organizacji Pacjentów przy Rzeczniku Praw Pacjenta oraz stanowiskiem w tej sprawie izby pielęgniarek. Izba decyzję ministra uznała ze wszech miar uzasadnioną.

Więcej w powyższym aspekcie omawianego zagadnienia piszemy w poniższym artykule.

Jakie pielęgniarki i położne podlegają obowiązkowym szczepieniom?

W rozporządzeniu uregulowano, które osoby podlegają przedmiotowemu obowiązkowi.

Osoby wykonujące zawód medyczny w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. z 2021 r. poz. 711, 1773 i 2120) w podmiotach wykonujących działalność leczniczą
oraz osoby wykonujące czynności zawodowe w tych podmiotach, inne niż wykonywanie zawodu medycznego.

źródło: § 1. rozporządzenia z dnia 22 grudnia 2021 r.

Wniosek: Obowiązkowemu szczepieniu podlegają pielęgniarki i położne wykonujące praktykę zawodową w ramach wykonywania zawodu pielęgniarki lub położnej.

UWAGA! Także pielęgniarka lub położna niewykonująca w danym podmiocie leczniczym praktyki zawodowej jest zobowiązana do obowiązkowego szczepienia. Dlaczego? Bowiem w powyżej cytowanym fragmencie rozporządzenia zapisano, że obowiązkowemu szczepieniu przeciwko COVID-19 podlegaja także: osoby wykonujące czynności zawodowe w tych podmiotach, inne niż wykonywanie zawodu medycznego.

Kiedy pielęgniarka lub położna spełni wymóg obowiązkowego szczepienia?

To zagadnienie uregulowano w rozporządzeniu w następujący sposób:

Osoby, o których mowa (…), są obowiązane poddać się szczepieniu ochronnemu, którego efektem będzie otrzymanie unijnego cyfrowego zaświadczenia… w terminie nie późniejszym niż do dnia 1 marca 2022 r.

źródło: § 1. rozporządzenia z dnia 22 grudnia 2021 r.

Więcej szczegółowych informacji przynosi portal gov.pl/web/szczepimysie, który doprecyzowuje, że:

Jeśli wykonujesz zawód medyczny, jesteś farmaceutą, studentem medycyny lub pracownikiem podmiotów medycznych, do 1 marca 2022 r., musisz być w pełni zaszczepiony przeciw COVID-19.

źródło: gov.pl/web/szczepimysie – 28 grudnia 2021 r.

Portal informuje również, że „szczepienia możesz wykonać w schemacie – dwiema dawkami lub jedną dawką, zależnie od przyjętej szczepionki. Po przyjęciu pełnego cyklu szczepienia otrzymasz Unijny Certyfikat COVID (UCC).

Obowiązek szczepienia przeciw COVID-19 dotyczy również ozdrowieńców. Pamiętaj, że po 30 dniach od odbycia choroby możesz się zaszczepić. Certyfikat ozdrowieńca nie zwalnia cię z obowiązku przyjęcia szczepionki do 1 marca 2022 r.

W dniu jutrzejszym na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych informacja w zakresie: czy obowiązkowe szczepienia dla pielęgniarek są obowiązkowe.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.4 / 5. Ilość głosów: 64

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7395 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki, nie podpisujcie aneksów do umów.

2 min czytania
Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych apeluje Na stronie związku pielęgniarek w dniu 23 czerwca 2022 roku opublikowano poniższy komunikat. Podczas dzisiejszego…
AktualnościOferty pracy

Atrakcyjna praca dla pielęgniarki. 9,5-13 tys. PLN.

2 min czytania
Oferty pracy na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych Zainteresowane pielęgniarki zachęcamy do zapoznania się z przeglądami ofert pracy, które systematycznie prezentujemy na…
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Gazeta pielęgniarek - zobacz ostateczną treść ustawy o wynagrodzeniach.

1 min czytania
Ostateczny kształt ustawy o wynagrodzeniach w podmiotach leczniczych Sejm w dniu 23 czerwca 2022 roku odrzucił wszystkie poprawki senatu do ustawy o…
Komentarze
×
AktualnościZakażone pielęgniarki

Szczepienia pielęgniarek obowiązkowe. Decyzja ministra.