Pielęgniarki zaszeregowane z sekretarkami i rejestratorkami.

1 min czytania
AktualnościNowa siatka płac
Pielęgniarki zaszeregowane z sekretarkami i rejestratorkami.


Zaszeregowanie pielęgniarek w nowej siatce płac

Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie wysokości wynagrodzeń lekarzy, pielęgniarek i położnych

Szanowny Panie Ministrze!

Nie bez powodu lekarzy i pielęgniarki nazywa się bohaterami – są na pierwszej linii walki z pandemią, narażają swoje zdrowie i życie, aby pomagać ludziom i często pracują ponad siły, po kilkanaście godzin bez przerwy. W związku z tym należy im się godziwe wynagrodzenie, odzwierciedlające ich wysiłek. Tak się jednak nie stanie. W przedstawionym przez rząd projekcie zmiany sposobu wyliczania pensji podwyżka dla lekarzy specjalistów wyniesie 19 złotych brutto. Zmienił się dla nich również współczynnik pracy z 1,6 przeciętnego wynagrodzenia na 1,31, co oznacza, że stosunek ich wynagrodzenia do średniej pensji zostanie znacząco obniżony.

Warto zwrócić również uwagę na wynagrodzenie pielęgniarek i położnych. Są to często osoby z wyższym wykształceniem, stale podnoszące swoje kwalifikacje. W nowym projekcie zaszeregowane są one w grupie z sekretarkami i rejestratorkami, a ich minimalne wynagrodzenie wynosi niecałe 3800 zł brutto. W obliczu spadającej liczby pielęgniarek i faktu, że połowa absolwentów kierunków pielęgniarskich i położniczych nie podejmuje pracy w zawodzie, jest to bardzo niskie wynagrodzenie.

W związku z powyższym proszę o odpowiedź na następujące pytania:

1. Z jakiego powodu w trudnym czasie pandemii, gdy lekarze, pielęgniarki i położne mają wyjątkowo dużo pracy, proponuje się im symboliczne podwyżki rzędu kilkunastu złotych oraz obniża się im współczynnik pracy, co sprawia, że zarabiają oni mniej w stosunku do średniego wynagrodzenia?
2. Czy planowana jest zmiana projektu zmiany sposobu wyliczania pensji dla tych grup zawodowych, aby zagwarantować im godziwe wynagrodzenie?
3. Jak Pana resort odnosi się do postulatu Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, aby dla lekarzy specjalistów współczynnik pracy wynosił 3, a dla lekarzy w trakcie specjalizacji 2?

Więcej informacji: Zembalowe dla pielęgniarek także po 1 lipca 2021 r.

Mirosława Nykiel, Joanna Frydrych

Posłowie na sejm RP

16 kwietnia 2021 roku

Czytaj więcej w działach:

Nowa siatka płac

       • Dodatki dla pielęgniarek

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8992 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

9 tysięcy dla pielęgniarki. Dużo czy mało?

2 min czytania
Praca dla pielęgniarki – różne rodzaje umów W dniu wczorajszym redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych przedstawiła analizę ofert pracy zamieszczonych w…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarek – przegląd ogłoszeń.

2 min czytania
Praca dla pielęgniarek – wysokość wynagrodzeń w ofertach pracy Publikujemy przegląd ofert pracy dla pielęgniarek, zamieszczonych w Centralnej Bazie Ofert Pracy na…
AktualnościKomentarze pielęgniarek i położnych

Pielęgniarki o upuście na stacjach paliw.

5 min czytania
Upust cenowy dla pielęgniarek na stacjach paliw Ogólnopolski Portal Pielęgniarek i Położnych w sobotę 31 lipca 2021 roku, poinformował czytelników portalu o…
Komentarze