Pielęgniarki żyją krócej. Prawda czy fałsz?

3 min czytania
Aktualności
Pielęgniarki żyją krócej. Prawda czy fałsz?

Izba pip żąda sprostowania artykułu zamieszczonego na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych

Poniżej publikujemy przedmiotowe sprostowanie oraz komentarz redakcji pielegniarki.info.pl

Artykuł pt. „Dramat pielęgniarek – niebawem umrze ich 70 tysięcy” autorstwa Mariusza Mielcarka opublikowany w dniu 54 października 2021 r. na portalu pielęgniarki.info zawiera nieścisłe informacje i bezzasadnie sugeruje, jakoby raport z dnia 28 maja 2021 r. o aktualnej sytuacji kadrowej w zawodach pielęgniarki i położnej w Polsce opublikowany przez Naczelną Izbę Pielęgniarek i Położnych został przygotowany nierzetelnie i zawierał nieprawdziwe informacje.

Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych wskazuje, że dane zawarte w raporcie zostały przygotowane w oparciu o dane z rejestru PESEL oraz z Centralnego Rejestru Pielęgniarek i Położnych. Materiał nie zawiera również żadnych informacji dotyczących metodologii przygotowania raportu, pomimo, iż jest to informacja publicznie dostępna i zawarta w samym raporcie, a także na stronie internetowej Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych.

Dane o zgonach pielęgniarek i położnych NIPiP pozyskuje wprost z rejestru PESEL oraz Centralnego Rejestru Pielęgniarek i Położnych – jedynych w pełni wiarygodnych źródeł w tym zakresie. Informacje zawarte w tych rejestrach stanowią obiektywne i nie podlegające interpretacji źródło danych statystycznych.

NIPiP zweryfikowała średni wiek zgonu pielęgniarek i położnych, i jak wskazała w raporcie pt. “Katastrofa Kadrowa Pielęgniarek i Położnych”. “średnia ich wieku w chwili zgonu to tylko 61,5 roku”. NIPIP przedstawiła także liczbę zgonów w latach 2016 – 2020, gdzie wskazano liczbę blisko 5 tys. zgonów pielęgniarek i położnych. Dane te pochodzą z Rejestru PESEL i są weryfikowane poprzez numer PESEL osób zmarłych.

NIPiP wskazała również średni wiek zgonu ogólnej populacji kobiet, czego autor materiału nie potrafił lub nie chciał zweryfikować. Jak wskazują ostatnio opublikowane dane Głównego Urzędu Statystycznego, “Wiek środkowy kobiet zmarłych – a Median age of the deceaseda” wzrósł nawet do 82,5 roku. Dane te są publicznie dostępne w Roczniku Demograficznym za 2020 r. na stronie: https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/roczniki-statystyczne/roczniki-statystyczne/rocznikdemograficzny-2020,3,14.html

Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych
02-757 Warszawa, ul. Pory 78 lok. 10

14 października 2021 roku

Komentarz redaktora naczelnego wydawnictwa pielegniarki.info.pl

Uznaję za pewnik, że dnia „54 października” w roku 2021 nie było. Tak jak w latach poprzednich. Dlatego za oczywistą oczywistość przyjmuję, że mamy do czynienia z pomyłką drukarską, która nie ma wpływu na powagę przedmiotowego zagadnienia. Wobec powyższego odstąpię od żądania przesłania poprawnej treści sprostowania. Niech mój gest zostanie uznany przez koleżanki i kolegów z władz izby pip za gest dobrej woli.

Natomiast z nieukrywaną radością oraz ogromną satysfakcją publikuję treść powyższego sprostowania, którego zamieszczenia – w dniu 14 października 2021 roku – zażądały władze izby pip poprzez kancelarię prawną dla branży medycznej.

Moją radość oraz satysfakcję pomniejsza świadomość, że napisanie powyższego sprostowania przez kancelarię prawną zostanie opłacone ze składek członkowskich ściąganych przymusowo przez władze izby pip od pielęgniarek i położnych. Wobec powyższego, także ja osobiście pośrednio poniosę koszty faktury, którą wystawi izbie pip kancelaria prawna. To jest dopiero paradoks…

Muszę przyznać, że pisząc artykuł, który jest przedmiotem żądania sprostowania, nawet nie marzyłem, że władze izby pip odezwą się w kwestii bronienia sprawy, która jest nie do obrony.

Podejrzewałem, że izba poprawi raport poprzez usunięcie wniosku, który urąga zdrowemu rozsądkowi, i – będzie po sprawie. Zgodnie z powiedzeniem… ciszej nad tą trumną!

Apeluję do władz pip o niepowielanie w przestrzeni publicznej błędnego wniosku z przedmiotowego raportu, jakoby „statystyczna pielęgniarka, położna żyła krócej niż statystyczna Polka”, opartego na dwóch danych z raportu datowanego na 8 czerwca 2021 roku: średniej wieku w chwili zgonu pielęgniarki i położnej za lata 2016-20 oraz wieku środkowego kobiet zmarłych w Polsce.

Pragnę skromnie zauważyć, że średnia i środkowa, czyli mediana, to zupełnie nie to samo. Ponadto statystyka to ścisła wiedza, nabywana na odpowiednich kierunkach uniwersyteckich, a zestawienia statystyczne tworzone przez niefachowców mogą być nie tylko nieścisłe, ale wręcz mylące!

Władze izby być może będą uprawnione do wyciągnięcia wniosku dotyczącego porównania średniej wieku pielęgniarek na tle ogółu kobiet w Polsce po przedstawieniu stosownych danych. Takich danych izba w raporcie nie przedstawiła.

Przewodnicząca związku pielęgniarek ponownie w dniu 13 października 2021 roku dla oko.press powiedziała: Mogę np. opowiedzieć o postulacie urlopów zdrowotnych dla pracowników ochrony zdrowia. Średnia wieku życia pielęgniarek to 62 lata, czyli o 20 lat krócej niż żyje przeciętna kobieta w Polsce.

Niniejszym wzywam władze izby pip do sprostowania raportu, a przede wszystkim proszę o uszanowanie pamięci zmarłych pielęgniarek i położnych. Ich śmierć powinna być przedmiotem głębokiej refleksji, a nie taniej sensacji poprzez publiczne głoszenie przez związek i izbę pip tezy, że pielęgniarki i położne żyją krócej o 20 lat niż inne kobiety w Polsce.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.6 / 5. Ilość głosów: 24

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7535 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPraktyka zawodowa

Jestem pielęgniarką w wieku 67 lat. Do pracy chodzę na 80 godzin.

1 min czytania
Pielęgniarka o realiach wykonywania zawodu Przytaczamy jeden z komentarzy na pielegniarki.info.pl do artykułu pt. Ile pielęgniarek zmarło w 2022 roku? Zgadzam się,…
AktualnościPraktyka zawodowa

Pielęgniarki i położne o konsekwencjach nocnych dyżurów.

2 min czytania
Dyżury nocne pielęgniarek i położnych Zapytaliśmy na fanpage’u Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych na Facebooku, jak czują się pielęgniarki i położne, gdy…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Do 12 tys. PLN.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Prestiżowa Klinika Medycyny Estetycznej z siedzibą we Wrocławiu, w związku z dynamicznym rozwojem poszukuje do pracy pielęgniarek. umowa…
Komentarze
×
Aktualności

Nowości w Sklepie Pielęgniarek i Położnych.