Pielęgniarko i położno! NIE NARZEKAJ! Wiedz, że ministerstwo zdrowia poświeca dla Ciebie czas i pieniądze. Lata i miliony!

2 min czytania
AktualnościProjekt zmian w wykazie specjalizacji i kursów
Pielęgniarko i położno! NIE NARZEKAJ! Wiedz, że ministerstwo zdrowia poświeca dla Ciebie czas i pieniądze. Lata i miliony!

.

W ustawie o zawodach pielęgniarki i położnej z 2011 roku zapisano, że Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych w Warszawie do dnia 23 sierpnia 2013 roku ogłosi na swojej stronie internetowej nowe, pod względem treści nauczania i umiejętności, programy które będą podstawą do prowadzenia kształcenia w ramach specjalizacji, kursów kwalifikacyjnych oraz specjalistycznych dla pielęgniarek i położnych.

Cały proces opracowania nowych programów obejmie:

  1. skompletowanie i powołanie zespołów programowych przez Dyrektora Centrum,
  2. prowadzenie merytorycznych prac programowych,
  3. przygotowanie i przedłożenie projektu programu do recenzji,
  4. ustosunkowanie się do uwag recenzentów i naniesienie zmian w programie,
  5. korekta redakcyjna programów,
  6. przedłożenie programów do zatwierdzenia przez Ministra Zdrowia,
  7. przygotowanie i zamieszczenie programów na stronie internetowej Centrum.

Jaki jest obecnie stan prac w powyższym zagadnieniu?

Nie mam szczegółowej wiedzy w tym zakresie. Natomiast pewne wnioski można wysnuć po fakcie, że grupa posłów PSL skierowała w dniu 13 marca br. projekt ustawy, która przedłuża o kolejne dwa lata czas opracowania nowych programów nauczania w zakresie kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych.

Powyższe fakty tylko potwierdzają, że posłowie oraz urzędnicy ministerstwa zdrowia ze szczególną troską podchodzą do spraw naszego środowiska zawodowego, która wynika ze świadomości jaką rangą cieszy się w Polsce zawód pielęgniarki i położnej. I dlatego okres dwóch lat wydłużają do czterech. Warto podkreślić, że w uzasadnieniu do projektu ustawy zapisano ’Liczba programów, ich poziom oraz stopień szczegółowości, konieczność dostosowania ich treści do aktualnych warunków w ochronie zdrowia, wymagają określonego czasu pracy wielu ekspertów i koordynacji tych zadań. W związku z powyższym zasadnym jest wydłużenie, okresu przejściowego na opracowanie programów kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych’ do sierpnia 2015 roku.

Tylko złośliwiec mógłby w tej sytuacji pytać: to po co w ustawie z 2011 roku zapisano, że nowe programy powstaną do sierpnia 2013 roku? Przez grzeczność wyjaśnię: bowiem nie przekazano na ten cel w 2012 roku …. środków finansowych. Szczerze mówiąc nie było co opracowywać bo do dnia dzisiejszego ministerstwo zdrowia (przez prawie dwa lata) pracuje nad rozporządzeniem w sprawie nowego wykazu kursów i specjalizacji, które będzie mogła odbyć pielęgniarka i położna.

Cieszy fakt, że ministerstwo zdrowia oprócz czasu, ma nie szczędzić teraz środków finansowych na nowe programy – milionów złotych!

Bowiem na opracowanie programów specjalizacji ma zostać wydatkowane 1 000 000 złotych, na programy kursów kwalifikacyjnych kolejne 900 000 zł, natomiast kursów specjalistycznych 750 000 zł. Czyli ponad 2 640 000 zł. Na 'wynagrodzenia autorów i recenzentów oraz pozostałe koszty’.

Kolejne 300 000 zł zostanie wydane na ’opracowanie nowych zadań egzaminacyjnych’.

Razem wszystkie powyższe wydatki mają wynieść ponad TRZY MILIONY ZŁOTYCH!

Zobacz projekt ustawy

Mariusz Mielcarek

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7795 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - jaka wysokość nagrody pieniężnej z izby pielęgniarskiej?

2 min czytania
Pomoc socjalna z izby pielęgniarek i położnych Uchwała NR 88/VIII/2023 Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Kielcach z dnia 24 maja 2023…
AktualnościOdzież medycznaSklep Pielęgniarek i Położnych

Bluzy medyczne dla pielęgniarek i położnych idealne na lato.

1 min czytania
Bluzy medyczne dla pielęgniarek Bluza medyczna BD4 z dzianiny, dostępna w Sklepie Pielęgniarek i Położnych, będzie idealnym wyborem do pracy dla pielęgniarek…
AktualnościMiesięcznik branżowy Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i PołożnychOrzecznictwo sądowe

Szpital skierował pielęgniarki z kardiologii do pracy na neurochirurgii.

2 min czytania
Narodowy Fundusz Zdrowia o organizacji pracy personelu pielęgniarskiego W majowym wydaniu Gazety Pielęgniarek i Położnych, na stronie 5 publikujemy uzasadnienie do wyroku…
Komentarze