Pielęgniarko i Położno – pamietaj! Od BEZPŁATNYCH szkoleń musisz odprowadzić …. podatek.

1 min czytania
Aktualności

 

Władze izby pip zwróciły się do ministra finansów z wnioskiem o zwolnienie z obciążenia podatkiem dochodowym od osób fizycznych, pielęgniarek i położnych korzystających z BEZPŁATNYCH szkoleń podyplomowych.

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, organizator bezpłatnych szkoleń musi wystawić uczestnikowi przedmiotowego szkolenia informację o wysokości uzyskanych przychodów (tzw. PIT-8C). Według powyższej ustawy bezpłatne szkolenie dla podatnika jest przychodem, który podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

W PIT-8C wpisuje się dochody z giełdy, z zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego, z tytułu kwot wypłaconych po śmierci członka OFE, alimentów, stypendiów, dotacji, dopłat, subwencji, nagród, kar umownych innych nieodpłatnych świadczeń.

W ustawie zapisano także w jaki sposób ustalać wartość pieniężną bezpłatnych szkoleń.

Dlatego ministerstwo finansów stoi na stanowisku, że  tego rodzaju świadczenie jak BEZPŁATNE szkolenia "należy wykazać w zeznaniu podatkowym i opodatkować według skali podatkowej".

Wobec powyższego, moim zdaniem organizatorzy "bezpłatnych szkoleń" powinni przy rekrutacji podawać ich wartość pieniężną, aby było możliwe określenie wysokości podatku dochodowego.

Zobacz komentarze na Facebooku

Mariusz Mielcarek

 

Pismo ministerstwa finansów

.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8755 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Specjalne rabaty dla pielęgniarek i położnych.

1 min czytania
Profesjonalna i stylowa odzież medyczna dla pielęgniarek i położnych Praca medyków to nieustanne wyzwania i ogromne zaangażowanie, a więc warto zadbać o…
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki – Sąd stwierdził: niedopuszczalne było niezakręcenie kranika centralki i jego wymiana po dobie. Odszkodowanie – 150 tys. PLN.

5 min czytania
Praktyka pielęgniarek – biegły: płyn przesiękowy (wysiękowy?) na skórze w miejscu wkłucia, w bezpośredniej styczności z zewnętrzną powierzchnią cewnika naczyniowego był pożywką…
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki – sąd o skutkach otwartego wkłucia centralnego z kranikiem trójdrożnym. Chora straciła 200-300 ml krwi.

3 min czytania
Po niepożądanym zdarzeniu przez niewymieniony kranik trójdzielny pielęgniarki nadal podawały płyny, leki, mieszanki żywieniowe. Sąd Okręgowy w uzasadnieniu do wyroku zauważył: (…)…
Komentarze