Pielęgniarko nie waż się zlecać… – artykuł z marcowego wydania ogólnopolskiego miesięcznika branżowego pielęgniarek i położnych pielegniarki.info.pl – nakład 30 tysięcy egzemplarzy.

1 min czytania
Aktualności

       

 

Pielęgniarko! Nie waż się „zlecać opiekunowi medycznemu realizacji świadczeń zdrowotnych”. Nie masz do tego prawa!

W projekcie rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie rodzaju i zakresu świadczeń zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych udzielanych przez pielęgniarkę albo położną samodzielnie bez zlecenia lekarskiego zapisano:

„§ 2. Pielęgniarka jest uprawniona do wykonywania samodzielnie bez zlecenia lekarskiego:

(…)

5) pielęgniarka może zlecić opiekunowi medycznemu realizację świadczeń zdrowotnych wchodzących w zakres usług opiekuńczo-pielęgnacyjnych, zgodnych z zakresem jego kompetencji” W uzasadnieniu do projektu podkreślono: „Ponadto w projektowanym rozporządzeniu wprowadzono regulację w zakresie możliwości zlecania przez pielęgniarkę opiekunowi medycznemu realizacji świadczeń wchodzących w zakres usług opiekuńczo-pielęgnacyjnych zgodnie z zakresem jego kompetencji”. Ostatecznie powyższa regulacja nie znalazła się w podpisanym w dniu 28 lutego 2017 roku Rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie rodzaju i zakresu świadczeń zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych udzielanych przez pielęgniarkę albo położną samodzielnie bez zlecenia lekarskiego.

Dlaczego?

Odpowiedź znajdujemy w przedstawionej poniżej opinii do projektu przedmiotowego rozporządzenia, którą podało Rządowe Centrum Legislacji. ”Przepis § 2 pkt 5 projektu rozporządzenia, wprowadzający możliwość zlecenia przez pielęgniarkę opiekunowi medycznemu realizacji świadczeń zdrowotnych wchodzących w zakres usług opiekuńczo-pielęgnacyjnych, zgodnych z zakresem jego kompetencji, nasuwa wątpliwości co do zgodności z upoważnieniem ustawowym. Zgodnie z art. 6 pkt 1 Ustawy z dnia 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej (Dz.U. z 2014 r. poz. 1435, z późn. zm.) minister właściwy do spraw zdrowia określa rodzaj i zakres świadczeń zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych, które mogą być udzielane samodzielnie bez zlecenia lekarskiego przez pielęgniarkę i położną. Wskazana wyżej kompetencja pielęgniarek nie mieści się w zakresie wymienionym w powyższym upoważnieniu. Niezależnie od powyższego należy także zauważyć, że przyznanie pielęgniarkom uprawnienia do zlecenia osobom wykonującym inne zawody medyczne realizacji świadczeń zdrowotnych wymagałoby najpierw stosownego rozstrzygnięcia ustawodawcy”.

(mm)

 

Czytaj więcej artykułów z Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych

 

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8991 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościKomentarze pielęgniarek i położnych

Pielęgniarki o upuście na stacjach paliw.

5 min czytania
Upust cenowy dla pielęgniarek na stacjach paliw Ogólnopolski Portal Pielęgniarek i Położnych w sobotę 31 lipca 2021 roku, poinformował czytelników portalu o…
Aktualności

Izba pielęgniarek – tańsze zabiegi pielęgnacyjne.

1 min czytania
Izba pielęgniarek współpracuje ze studiem kosmetycznym Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Elblągu, informuje na swojej stronie internetowej, o podjęciu współpracy ze…
Aktualności

Niższe ceny paliw dla pielęgniarek.

2 min czytania
Izba pielęgniarek współpracuje z firmą LOTOS Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Elblągu, odpowiadając na ofertę firmy LOTOS włączyła się do programu…
Komentarze