Pielęgniarko. Nie waż się "zlecać opiekunowi medycznemu realizacji świadczeń zdrowotnych". Nie masz do tego prawa!

1 min czytania
AktualnościCo może pielęgniarka i położna samodzielnie wykonać bez zlecenia lekarskiego?
Pielęgniarko. Nie waż się "zlecać opiekunowi medycznemu realizacji świadczeń zdrowotnych". Nie masz do tego prawa!

      

 

W projekcie rozporządzeniu ministra zdrowia w sprawie rodzaju i zakresu świadczeń zapobiegawczych, diagnostycznych,  leczniczych i rehabilitacyjnych udzielanych przez pielęgniarkę albo położną samodzielnie bez zlecenia lekarskiego, zapisano:

"§ 2. Pielęgniarka jest uprawniona do wykonywania samodzielnie bez zlecenia lekarskiego:

5)    pielęgniarka może zlecić opiekunowi medycznemu realizację świadczeń zdrowotnych wchodzących w zakres usług opiekuńczo-pielęgnacyjnych, zgodnych z zakresem jego kompetencji."

W uzasadnieniu do projektu podkreślono:

"Ponadto w projektowanym rozporządzeniu wprowadzono regulację w zakresie możliwości zlecania przez pielęgniarkę opiekunowi medycznemu realizacji świadczeń wchodzących w zakres usług opiekuńczo-pielęgnacyjnych zgodnie z zakresem jego kompetencji." 

Ostatecznie powyższa regulacja nie znalzała się w podpisanym w dniu 28 lutego rozporządzeniu ministra zdrowia w sprawie rodzaju i zakresu świadczeń zapobiegawczych, diagnostycznych,  leczniczych i rehabilitacyjnych udzielanych przez pielęgniarkę albo położną samodzielnie bez zlecenia lekarskiego.

Dlaczego?

Odpowiedź znajdujemy w opinii przedstawionej poniżej do przedmiotowego projektu rozporządzenia, którą przedstawiło Rządowe Centrum Legislacji. 

Mariusz Mielcarek 

 

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 1

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8755 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki – Sąd stwierdził: niedopuszczalne było niezakręcenie kranika centralki i jego wymiana po dobie. Odszkodowanie – 150 tys. PLN.

5 min czytania
Praktyka pielęgniarek – biegły: płyn przesiękowy (wysiękowy?) na skórze w miejscu wkłucia, w bezpośredniej styczności z zewnętrzną powierzchnią cewnika naczyniowego był pożywką…
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki – sąd o skutkach otwartego wkłucia centralnego z kranikiem trójdrożnym. Chora straciła 200-300 ml krwi.

3 min czytania
Po niepożądanym zdarzeniu przez niewymieniony kranik trójdzielny pielęgniarki nadal podawały płyny, leki, mieszanki żywieniowe. Sąd Okręgowy w uzasadnieniu do wyroku zauważył: (…)…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarek. Wynagrodzenie: 8 800–11 000 zł brutto / mies.

1 min czytania
Pracodawca zapewnia o możliwości elastycznego czasu pracy pielęgniarki, pod warunkiem dopasowania grafików z pozostałym personelem pielęgniarskim. Niewielki podmiot, starający się dbać zarówno…
Komentarze