Pielęgniarkom nie wolno korzystać z własnych ubrań i butów.

1 min czytania
AktualnościOdzież medycznaPraktyka zawodowa
Pielęgniarkom nie wolno korzystać z własnych ubrań i butów.

Związek pielęgniarek o odzieży i obuwiu ochronnym

OZZPiP Choroszcz na swoim profilu w mediach społecznościowych zamieścił w dniu 10 września 2023 roku poniższą informację.

Pracownik musi się zgodzić na piśmie na używanie własnej odzieży i obuwia roboczego.

Nie można mylić dwóch rodzajów odzieży roboczej i ochronnej.

W przeciwieństwie do stroju ochronnego materiał, z którego wykonano odzież roboczą nie musi posiadać odpowiedniego atestu lub certyfikatu. 

Odzież robocza, to odzież zabezpieczająca lub zastępująca odzież własną pracownika w warunkach, w których nie występują czynniki szkodliwe dla zdrowia, dostosowana do wykonywanej pracy. Do odzieży roboczej zaliczana jest tzw. odzież zawodowa, charakterystyczna dla konkretnych branż, np. ochrony zdrowia.

Używana w zakładzie pracy odzież robocza, tj. fartuchy oraz koszulki, która pełni funkcje reprezentacyjne, a także chroni odzież pracownika przed zniszczeniem i znacznym zabrudzeniem nie wymaga specjalnego oznakowania, gdyż taka odzież nie podlega obowiązkowej certyfikacji.

Biorąc pod uwagę specyfikę pracy w szpitalu nie budzi żadnych wątpliwości, że to pracodawca powinien wyposażyć pielęgniarki w odzież roboczą.

Pracownikowi NIE WOLNO korzystać z własnych ubrań i butów. Dzieje się tak w przypadku, gdy wykonywanie pracy powoduje intensywne brudzenie bądź skażenie odzieży i obuwia roboczego środkami chemicznymi lub promieniotwórczymi albo substancjami biologicznie zakaźnymi.

Pracownik może odmówić używania własnych ubrań i obuwia roboczego, jeśli pracodawca  sam nie jest w stanie zapewnić odpowiednich środków ochronnych na danym stanowisku pracy. To na pracodawcy ciąży obowiązek zapewnienia stosownych ubrań roboczych, a nie na pracowniku. Jeśli zatrudniony odmawia używania własnej odzieży roboczej, to pracodawca nie może z tego powodu go zwolnić lub nałożyć na niego żadnej kary porządkowej. Fakt spełniania norm BHP prywatnej odzieży pracownika nie jest w tym przypadku w ogóle brany pod uwagę.

Zachowano oryginalne brzmienie.

źródło: OZZPiP Choroszcz 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.5 / 5. Ilość głosów: 61

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8259 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychOrzecznictwo sądowe

Pacjent ocenił pracę pielęgniarek. Zarzuty przedstawił w sądzie.

2 min czytania
Pacjentka w sądzie: wzywane pielęgniarki nie przychodziły. Opiekował się mną mąż. W jednym z uzasadnień do wyroków sądów w 2023 roku, które…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Pielęgniarki - propozycja wynagrodzeń zasadniczych od 1 stycznia 2026 złożona przez resort zdrowia.

2 min czytania
Propozycja ministerstwa zdrowia w zakresie siatki płac personelu pielęgniarskiego od 1 stycznia 2026 roku… W kilku poprzednich artykułach redakcyjnych Ogólnopolski Portal Pielęgniarek…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychOrzecznictwo sądowe

Chory zarzucał pielęgniarce, że leżał w moczu. Co na to sąd?

1 min czytania
Pacjent zarzucał pielęgniarce, iż nie został przebrany, kiedy bezwiednie oddał mocz W jednym z uzasadnień do wyroków sądów w 2022 roku, które…
Komentarze