Pielęgniarkom nie wolno korzystać z własnych ubrań i butów.

1 min czytania
AktualnościOdzież medycznaPraktyka zawodowa
Pielęgniarkom nie wolno korzystać z własnych ubrań i butów.

Związek pielęgniarek o odzieży i obuwiu ochronnym

OZZPiP Choroszcz na swoim profilu w mediach społecznościowych zamieścił w dniu 10 września 2023 roku poniższą informację.

Pracownik musi się zgodzić na piśmie na używanie własnej odzieży i obuwia roboczego.

Nie można mylić dwóch rodzajów odzieży roboczej i ochronnej.

W przeciwieństwie do stroju ochronnego materiał, z którego wykonano odzież roboczą nie musi posiadać odpowiedniego atestu lub certyfikatu. 

Odzież robocza, to odzież zabezpieczająca lub zastępująca odzież własną pracownika w warunkach, w których nie występują czynniki szkodliwe dla zdrowia, dostosowana do wykonywanej pracy. Do odzieży roboczej zaliczana jest tzw. odzież zawodowa, charakterystyczna dla konkretnych branż, np. ochrony zdrowia.

Używana w zakładzie pracy odzież robocza, tj. fartuchy oraz koszulki, która pełni funkcje reprezentacyjne, a także chroni odzież pracownika przed zniszczeniem i znacznym zabrudzeniem nie wymaga specjalnego oznakowania, gdyż taka odzież nie podlega obowiązkowej certyfikacji.

Biorąc pod uwagę specyfikę pracy w szpitalu nie budzi żadnych wątpliwości, że to pracodawca powinien wyposażyć pielęgniarki w odzież roboczą.

Pracownikowi NIE WOLNO korzystać z własnych ubrań i butów. Dzieje się tak w przypadku, gdy wykonywanie pracy powoduje intensywne brudzenie bądź skażenie odzieży i obuwia roboczego środkami chemicznymi lub promieniotwórczymi albo substancjami biologicznie zakaźnymi.

Pracownik może odmówić używania własnych ubrań i obuwia roboczego, jeśli pracodawca  sam nie jest w stanie zapewnić odpowiednich środków ochronnych na danym stanowisku pracy. To na pracodawcy ciąży obowiązek zapewnienia stosownych ubrań roboczych, a nie na pracowniku. Jeśli zatrudniony odmawia używania własnej odzieży roboczej, to pracodawca nie może z tego powodu go zwolnić lub nałożyć na niego żadnej kary porządkowej. Fakt spełniania norm BHP prywatnej odzieży pracownika nie jest w tym przypadku w ogóle brany pod uwagę.

Zachowano oryginalne brzmienie.

źródło: OZZPiP Choroszcz 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.5 / 5. Ilość głosów: 61

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7912 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Lekarz przeprosił pielęgniarki. Oświadczenie.

1 min czytania
Prezes zarządu prywatnego podmiotu leczniczego przeprasza pielęgniarki, które poczuły się urażone treścią i formą komunikatu W dniu wczorajszym redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Związek pielęgniarek za brakiem wyrównania zaległości finansowych wobec pielęgniarek.

4 min czytania
Przewodnicząca zakładowej organizacji pielęgniarek pisze na forum internetowym szpitala W artykule pt. Związek pielęgniarek podpisał porozumienie, przedstawiliśmy informację w zakresie zawartego porozumienia…
AktualnościPaństwowy egzamin pielęgniarek i położnych.Szkolenia pielęgniarek i położnych

Pielęgniarki- wyniki egzaminów specjalizacyjnych w 5 dziedzinach pielęgniarstwa.

2 min czytania
Sesja jesienna egzaminów pielęgniarek i położnych 19 września ruszyła jesienna sesja egzaminów państwowych pielęgniarek i położnych. Przed osobami przystępującymi do sprawdzianów wiedzy…
Komentarze