Pielęgniarstwo a wyższe wykształcenie pedagogiczne.

1 min czytania
Aktualności

 

Zgodnie z Taryfikatorem kwalifikacyjnym, stanowiącym załącznik do rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 29 marca 1999 r. w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w publicznych zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. Nr 30, poz. 300) kierownik publicznego zakładu opieki zdrowotnej może zatrudnić na stanowisku pielęgniarki osobę, która posiada wykształcenie średnie medyczne i 1 rok pracy w zawodzie (pkt 43 taryfikatora), na stanowisku starszej pielęgniarki osobę, która posiada wykształcenie średnie medyczne i 5 lat pracy w zawodzie lub wyższe pielęgniarskie i 1 rok pracy w zawodzie (pkt 35 taryfikatora).

Ponadto rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 30 września 2002 r. w sprawie uzyskiwania tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia (Dz. U. Nr 173, poz. 1419) określa rodzaje zawodów, w których może być uzyskiwany tytuł specjalisty oraz wykaz dziedzin mających zastosowanie w ochronie zdrowia. Zgodnie z zapisami powyższego rozporządzenia zawód pedagoga znajduje zastosowanie w ochronie zdrowia, ale dotyczy to jedynie ubiegania się o stanowiska kierownicze w pionie pielęgniarskim, gdzie możliwe jest posiadanie wykształcenia wyższego, innego niż pielęgniarskie.

Jednocześnie należy podkreślić, iż za zarządzanie publicznym zakładem opieki zdrowotnej odpowiedzialność ponosi kierownik zakładu, który jest jednocześnie przełożonym wszystkich pracowników w nim zatrudnionych. Kierownik zakładu podejmuje decyzję o sprawach kadrowych i on odpowiada za zatrudnienie na danym stanowisku pracy osoby posiadającej wymagane przepisami kwalifikacje.

Obowiązujące przepisy prawne nie dają możliwości zatrudnienia na stanowisku pielęgniarki osoby z wykształceniem innym niż pielęgniarskie. W związku z powyższym nie można uznać wykształcenia wyższego z zakresu pedagogiki jako mającego zastosowanie przy udzielaniu świadczeń w działalności podstawowej w ochronie zdrowia. Natomiast wykształcenie wyższe może mieć zastosowanie na stanowiskach kierowniczych, wobec tego możliwe jest przystąpienie do konkursu na stanowisko pielęgniarki oddziałowej lub pielęgniarki naczelnej.

źródło informacji: strona internetowa MZ
Zobacz także:
Obowiązujace regulacje prawne:
Postępowanie konkursowe – na stanowisko naczelnej pielęgniarki, przełożonej pielęgniarek, pielęgniarki oddziałowej
 
Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7700 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarka zaobserwowała na kardiomonitorze liczne zakłócenia. To był początek tragedii.

2 min czytania
Dramat w jednym ze szpitali Portal igryfino.pl zamieścił w dniu 26 marca 2023 roku poniższą informację. Zdarzenie miało miejsce 23 marca 2023…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki na obozie harcerskim. Zobacz terminy i zakres obowiązków.

1 min czytania
Dodatkowa praca dla pielęgniarki Wkrótce wkroczymy w okres wakacyjny, a w związku z tym w wyszukiwarce ofert pracy coraz częściej możemy zauważyć…
Aktualności

Pielęgniarka zawsze będzie pielęgniarką.

1 min czytania
Pielęgniarki o swojej pracy Wiele pielęgniarek uważa, że pielęgniarstwo to powołanie i nie każdy odnajdzie się w tym zawodzie. Trzeba bardzo dużo…
Komentarze