Pielęgniarstwo a wyższe wykształcenie pedagogiczne.

1 min czytania
Aktualności

 

Zgodnie z Taryfikatorem kwalifikacyjnym, stanowiącym załącznik do rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 29 marca 1999 r. w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w publicznych zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. Nr 30, poz. 300) kierownik publicznego zakładu opieki zdrowotnej może zatrudnić na stanowisku pielęgniarki osobę, która posiada wykształcenie średnie medyczne i 1 rok pracy w zawodzie (pkt 43 taryfikatora), na stanowisku starszej pielęgniarki osobę, która posiada wykształcenie średnie medyczne i 5 lat pracy w zawodzie lub wyższe pielęgniarskie i 1 rok pracy w zawodzie (pkt 35 taryfikatora).

Ponadto rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 30 września 2002 r. w sprawie uzyskiwania tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia (Dz. U. Nr 173, poz. 1419) określa rodzaje zawodów, w których może być uzyskiwany tytuł specjalisty oraz wykaz dziedzin mających zastosowanie w ochronie zdrowia. Zgodnie z zapisami powyższego rozporządzenia zawód pedagoga znajduje zastosowanie w ochronie zdrowia, ale dotyczy to jedynie ubiegania się o stanowiska kierownicze w pionie pielęgniarskim, gdzie możliwe jest posiadanie wykształcenia wyższego, innego niż pielęgniarskie.

Jednocześnie należy podkreślić, iż za zarządzanie publicznym zakładem opieki zdrowotnej odpowiedzialność ponosi kierownik zakładu, który jest jednocześnie przełożonym wszystkich pracowników w nim zatrudnionych. Kierownik zakładu podejmuje decyzję o sprawach kadrowych i on odpowiada za zatrudnienie na danym stanowisku pracy osoby posiadającej wymagane przepisami kwalifikacje.

Obowiązujące przepisy prawne nie dają możliwości zatrudnienia na stanowisku pielęgniarki osoby z wykształceniem innym niż pielęgniarskie. W związku z powyższym nie można uznać wykształcenia wyższego z zakresu pedagogiki jako mającego zastosowanie przy udzielaniu świadczeń w działalności podstawowej w ochronie zdrowia. Natomiast wykształcenie wyższe może mieć zastosowanie na stanowiskach kierowniczych, wobec tego możliwe jest przystąpienie do konkursu na stanowisko pielęgniarki oddziałowej lub pielęgniarki naczelnej.

źródło informacji: strona internetowa MZ
Zobacz także:
Obowiązujace regulacje prawne:
Postępowanie konkursowe – na stanowisko naczelnej pielęgniarki, przełożonej pielęgniarek, pielęgniarki oddziałowej
 
Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8177 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarka zaprowadziła pacjentkę do RTG. Sama wróciła na oddział. Chora straciła przytomność. Jak sąd ocenił postępowanie pielęgniarki?

7 min czytania
Sąd ocenił postępowanie pielęgniarki… Publikujemy wyrok sądu w sprawie, która mogła dotyczyć każdej z pielęgniarek lub położnej. Na końcu artykułu można odnieść…
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki - pacjentka w sądzie: wzywane pielęgniarki nie przychodziły.

4 min czytania
Sąd o prawa pacjenta do informacji o swoim stanie zdrowia, także w kontekście wykonywania praktyki zawodowej przez pielęgniarki… W jednym uzasadnień do…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. 10 tys. złotych netto.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Nowopowstająca prywatna klinika medyczna poszukuje do pracy pielęgniarki anestezjologicznej. Miejsce pracy : Częstochowa Wynagrodzenie: 10 000 netto /miesięcznie…
Komentarze