Pielęgniarstwo w opiece długoterminowej. Pielęgniarki do resortu zdrowia: Opieka długoterminowa w DPS wymaga stałej obecności pielęgniarek.

1 min czytania
AktualnościPielęgniarka DPS
Pielęgniarstwo w opiece długoterminowej. Pielęgniarki do resortu zdrowia: Opieka długoterminowa w DPS wymaga stałej obecności pielęgniarek.

I N T E R P E L A C J A

w sprawie: poprawy dostępu do opieki pielęgniarskiej osób najciężej chorych i niepełnosprawnych mieszkających w domach pomocy społecznej dostosowując przepisy prawa zapewniające pielęgniarkom pracującym w domach pomocy społecznej warunki pracy, które będą uwzględniać specyfikę miejsca pracy.
Szanowny Panie  Ministrze,
Obecnie o objęciu opieką pielęgniarską długoterminową pacjenta przebywającego w domu pomocy społecznej jest ilość uzyskanych przez pacjenta punktów w skali Barthel.
W związku z tym, że większość pacjentów przebywających w DPS nieznacznie przekracza liczbę 40 punktów w skali Barthel,  nie można objąć ich długoterminową opieką pielęgniarską.
Obecnie  warunki świadczenia usług z zakresu opieki długoterminowej w środowisku domowym i w domu pomocy społecznej zostały zrównane.
Delegaci stoją na stanowisku, że stan ten wymaga natychmiastowej zmiany. Opieka długoterminowa nad pacjentami w domach pomocy społecznej wymaga stałego udziału personelu pielęgniarskiego.
Należy zatem dostosować obowiązujące przepisy prawa poprzez wyodrębnienie świadczeń w DPS jako odrębnego produktu określającego specyfikę tej opieki.  
Szanowny Panie Ministrze,
proszę o odpowiedź na pytanie czy Pana resort rozważa możliwość zmian zapisów prawa polegających na  wyodrębnieniu świadczeń w DPS jako odrębnego produktu określającego specyfikę tej opieki?
Z poważaniem,

Poseł na Sejm RP
Monika Wielichowska

.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7448 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płac

Oszczędności na pielęgniarkach – dyrektor obciął pielęgniarkom wymiar czasu pracy.

4 min czytania
Przykład sposobu wprowadzania wzrostu wynagrodzeń zasadniczych dla pielęgniarek i położnych Poniżej publikujemy treść artykułu z dnia 6 sierpnia 2022 roku, autorstwa redaktor…
AktualnościNowa siatka płac

Podwyżki dla pielęgniarek – jak w Neo-Nówce – najwyżka podwyżka obniżki.

1 min czytania
Pielęgniarki o podwyżkach Dzień dobry, Nie mogę wyjść z szoku… Podwyżki okazały się obniżką. Po zabraniu jednego dodatku w POZ. Zamiast podwyżki,…
AktualnościNowa siatka płac

Izba pielęgniarek – najbardziej niezadowolone są pielęgniarki z tej grupy.

2 min czytania
Kwalifikacje pielęgniarek a interpretacja siatki płac Poniżej publikujemy fragment wypowiedzi wiceprezesa naczelnej izby pip dla portalu prawo.pl, z dnia 11 sierpnia 2022…
Komentarze