Pielęgniarstwo w opiece długoterminowej. Pielęgniarki do resortu zdrowia: Opieka długoterminowa w DPS wymaga stałej obecności pielęgniarek.

1 min czytania
AktualnościPielęgniarka DPS
Pielęgniarstwo w opiece długoterminowej. Pielęgniarki do resortu zdrowia: Opieka długoterminowa w DPS wymaga stałej obecności pielęgniarek.

I N T E R P E L A C J A

w sprawie: poprawy dostępu do opieki pielęgniarskiej osób najciężej chorych i niepełnosprawnych mieszkających w domach pomocy społecznej dostosowując przepisy prawa zapewniające pielęgniarkom pracującym w domach pomocy społecznej warunki pracy, które będą uwzględniać specyfikę miejsca pracy.
Szanowny Panie  Ministrze,
Obecnie o objęciu opieką pielęgniarską długoterminową pacjenta przebywającego w domu pomocy społecznej jest ilość uzyskanych przez pacjenta punktów w skali Barthel.
W związku z tym, że większość pacjentów przebywających w DPS nieznacznie przekracza liczbę 40 punktów w skali Barthel,  nie można objąć ich długoterminową opieką pielęgniarską.
Obecnie  warunki świadczenia usług z zakresu opieki długoterminowej w środowisku domowym i w domu pomocy społecznej zostały zrównane.
Delegaci stoją na stanowisku, że stan ten wymaga natychmiastowej zmiany. Opieka długoterminowa nad pacjentami w domach pomocy społecznej wymaga stałego udziału personelu pielęgniarskiego.
Należy zatem dostosować obowiązujące przepisy prawa poprzez wyodrębnienie świadczeń w DPS jako odrębnego produktu określającego specyfikę tej opieki.  
Szanowny Panie Ministrze,
proszę o odpowiedź na pytanie czy Pana resort rozważa możliwość zmian zapisów prawa polegających na  wyodrębnieniu świadczeń w DPS jako odrębnego produktu określającego specyfikę tej opieki?
Z poważaniem,

Poseł na Sejm RP
Monika Wielichowska

.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8755 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki – Sąd stwierdził: niedopuszczalne było niezakręcenie kranika centralki i jego wymiana po dobie. Odszkodowanie – 150 tys. PLN.

5 min czytania
Praktyka pielęgniarek – biegły: płyn przesiękowy (wysiękowy?) na skórze w miejscu wkłucia, w bezpośredniej styczności z zewnętrzną powierzchnią cewnika naczyniowego był pożywką…
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki – sąd o skutkach otwartego wkłucia centralnego z kranikiem trójdrożnym. Chora straciła 200-300 ml krwi.

3 min czytania
Po niepożądanym zdarzeniu przez niewymieniony kranik trójdzielny pielęgniarki nadal podawały płyny, leki, mieszanki żywieniowe. Sąd Okręgowy w uzasadnieniu do wyroku zauważył: (…)…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarek. Wynagrodzenie: 8 800–11 000 zł brutto / mies.

1 min czytania
Pracodawca zapewnia o możliwości elastycznego czasu pracy pielęgniarki, pod warunkiem dopasowania grafików z pozostałym personelem pielęgniarskim. Niewielki podmiot, starający się dbać zarówno…
Komentarze