Pielęgniarz, magister pielęgniarstwa zadaje przewodniczącej OZZPiP szesnaście pytań dotyczących – "niszczenia zawodu pielęgniarki w Polsce poprzez działania OZZPiP". Prezentuje również projekt (własnego autorstwa) tabeli wynagradzania pielęgniarek i położnych.

7 min czytania
Aktualności

 

.

Paweł                                                                Kraków, dnia 05.07.2010

Stawowczyk                                                           

mgr pielęgniarstwa

specjalista organizacji i zarządzania

 


                                    Pani

                                                    Dorota Gardias

                                                                  Przewodnicząca OZZPiP

                                                                   Biuro Zarządu Krajowego

                                                               ul. Podwale 11 lok. 311

                                           Warszawa


Dotyczy: niszczenia zawodu pielęgniarki w Polsce poprzez działania OZZPiP.

.

Na wstępie zaznaczam, że nie dotyczy to wszystkich działaczy związku, ale niestety w zdecydowanej większości.

Ponadto pragnę poinformować, że nie jestem członkiem żadnego związku i żadnej partii politycznej, ale jestem za to świadomym i aktywnym przedstawicielem grupy zawodowej pielęgniarek oraz członkiem Komisji Etyki MOIPiP, a nader wszystko zależy mi nie tylko na sytuacji zawodu i poszczególnych Koleżanek i Kolegów tu i teraz , ale również na przyszłości. Ona niestety rysuje się tragicznie, a u podstaw tej sytuacji znajdują się działania związkowców, które rzutują na całe środowisko.

Dlatego też zwracam się z prośbą o odpowiedź na następujące pytania:

1. Dlaczego Państwo podejmujecie decyzje w imieniu wszystkich pielęgniarek (np. porozumienie z dnia 30 czerwca 2010 r.)?

2. Czy Państwo konsultowaliście w środowisku powyższe treści porozumienia przed ich podpisaniem? (jeżeli tak, to np. z jaką Izbą? Jeśli zaś nie było takich konsultacji to w oparciu o jaki akt prawny państwo decydujecie za wszystkich? Przypominam, że była już taka partia PZPR).

3. Dlaczego do dnia dzisiejszego nie otrzymałem odpowiedzi na moje Maile? (blisko dwa lata temu wysłałem, a w rozmowie z jednym ze związkowców usłyszałem, że nie jestem członkiem to nie musi mi związek odpowiadać. Nic bardziej mylnego bo nie stawiałem pytań z kręgu księgowości, a tabeli proponowanych dodatków za wykształcenie). Rozumując tym tokiem myślenia to na jakiej podstawie związek podjął decyzję za mnie co do kwestii wynagrodzenia?

4. Dlaczego jedynym krokiem na moje pytanie było usuniecie ów tabelki?

5. Dlaczego OZZPiP kreuje kompromitujące pielęgniarki i nie skuteczne formy strajku – uderzanie butelkami plastikowymi ?
 

6. Dlaczego OZZPiP pozwala na ośmieszające działania kierownictwa związku w poszczególnych szpitalach czy regionach przy żądaniach płacowych? (żądanie 1000 zł podwyżki, a następnie zgoda na jednorazowe 1000 zł!, to lekceważenie własnej osoby i odbieranie prestiżu dla zawodu w oczach społeczeństwa. Zwykłe samo upokarzanie się).

7. Dlaczego OZZPiP nie wdraża wśród strajkujących pielęgniarek form na wzór lekarzy? (w tym należy akurat lekarzy naśladować: zwolnienia L4, zwolnienia grupowe zdeponowane u pielęgniarki przełożonej lub naczelnej, odejście od łóżek ale nie po wykonaniu wszystkich czynności – to ośmieszanie się. Proszę tu nie mówić o przyrzeczeniu F.N. bo na to nie dostanie się zmniejszenia wysokości opłat w gazowni albo rabatu na zakupy dnia codziennego albo na rzeczy dla dzieci do szkoły, a ponadto skoro lek. ma przysięgę Hipokratesa i odchodzi od łóżka to wszystko jest o.k., a pielęgniarka to wszystko musi zrobić bo lek. nie może za nią jak strajkuje tylko na odwrót to już tak , co gorsza to Państwo takie działania popieracie – szok!).

8. Dlaczego OZZPiP akceptuje zachowania większości działaczy (różnych związków pielęg.) blokujących rozwój zawodowy pielęgniarek poprzez nie wyrażanie zgody na podwyżki za uzyskanie tytułu mgr? (mam tu na myśli osoby uzupełniające wykształcenie czyli SUM).

9. Dlaczego OZZPiP zezwalając na w/w praktyki przyczynia się do odstraszania potencjalnych kandydatów do tego zawodu? (komentarze osób młodych są jednoznaczne, własne koleżanki – nie to są po prostu sabotażystki, gotują taki los to po co wchodzić w tak chore środowisko).

10. Dlaczego OZZPiP dopuszcza do zachowań jak „pies ogrodnika”? (dopóki Pani przewodnicząca lub jej zastępczyni – danego związku nie skończy studiów licencjackich to inne koleżanki nie dostaną podwyżki bo one uważają, że jest to tyle co studium, a oczywiście mówimy o koleżankach już pracujących. Taki sam los spotyka koleżanki po mgr)

11. Dlaczego OZZPiP nie zajął stanowiska w sprawie rozporządzenia MZ z dnia 18.06.2010 w sprawie centrum urazowego, paragraf 4 pkt. 1 – brak pielęgniarki? (czy tylko sprawy zabezpieczające działaczy związku są priorytetowe?!).

12. Dlaczego OZZPiP na swojej stronie nie popiera pielęgniarek, które już pracując podejmują trud ukończenia studiów licencjackich i mgr?

13. Dlaczego OZZPiP pozwalają na zachowania działaczy (różnych związków pielęgniarskich), którzy szantażują dyrekcję szpitala, która chcę podnosić wynagrodzenie za kończenie studiów mgr, wejściem w spór zbiorowy? (to są zazwyczaj grupki w ilości do 10% całej grupy zawodowej w placówce, ale to one „pociągną” podwyżki dla innych, a przede wszystkim są motywatorami dla pozostałych koleżanek).

14. Czyżby OZZPiP popierał postawę zgodnie z powiedzeniem „mierny, bierny ale wierny”?

15. Dlaczego OZZPiP przyzwala na dyskryminacyjne praktyki prowadzone przez swoich działaczy?

16. Dlaczego OZZPiP nie podpisał podwyżek w oparciu o tabele, np. tak wyglądającą? (w załączeniu)

 

Kończąc raz jeszcze chcę zaznaczyć, że moje pismo ma charakter reformatorski, powstrzymujący działania negatywne dla zawodu, podniesienie prestiżu zawodu w społeczeństwie, uświadomienie społeczeństwu, że tak jak w innych krajach Europy tak w Polsce pielęgniarka jest profesjonalistą i nie trzeba tylko szukać lekarza ( nieraz jego wiedza jest nikła, np. kwestie pielęgnowania), ale nie mogą jej przeszkadzać związki zawodowe bo inaczej dalej będzie słychać: „siostro”, „siostro basen”, „siostro”, gdzie jest lekarz bo nie wiem jak z tą raną postępować”.


CZY TAKI OBRAZ CHCE KREOWAĆ OZZPiP?

CZY OZZPiP NADAL TKWI W PIELEGNIARSTWIE TRADYCYJNYM?

CZY OZZPiP PROMUJE POSTAWĘ SŁUŻEBNĄ PIELĘGNIARKI W STOSUNKU DO LEKARZA? (przypominam, że tak zapisała F. N., ale to był rok 1860)

CZY OZZPiP JEST PRZECIWNIKIEM BADAŃ NAUKOWYCH W PIELĘGNIARSTWIE?

Moje dalsze działania będą zmierzały do uświadomienia członkom związku (każdego skupiającego pielęgniarki), że jeżeli płacą składki to muszą żądać szczegółowych informacji i to zawsze na piśmie, a jeżeli są dyskryminowani ze względu na wykształcenie to należy rezygnować z członkostwa. Chyba, że działania związku ulegną zdecydowanej zmianie na korzyść. Proszę o odpowiedź w terminie ustawowym.

                                                    Z poważaniem

                                                                          Paweł Stawowczyk

 

 

TABELA PROPONOWANEGO WYNAGRODZENIA i DODATKÓW WŁĄCZANYCH DO PODSTAWY UPOSAŻENIA ZASADNICZEGO.

(oprac. własne Paweł Stawowczyk)

Pielęgniarka i jej staż pracy. Wynagrodzenie zasadnicze netto.

——————————————————————————————-

wchodząca do zawodu 2.500 zł + pochodne

wchodząca do zawodu 3.000 zł + bez pochodnych

——————————————————————————————-

do 5 lat 3.000 zł + pochodne

do 5 lat 3.500 zł + bez pochodnych

——————————————————————————————-

od 5 do 15 lat 3.500 zł + pochodne

od 5 do 15 lat 4.000 zł + bez pochodnych

——————————————————————————————

od 15 do 25 lat 4.000 zł + pochodne

od 15 do 25 lat 4.500 zł + bez pochodnych

——————————————————————————————-

od 25 do 35 lat 4.500 zł + pochodne

od 25 do 35 lat 5.000 zł + bez pochodnych

——————————————————————————————-

od 35 lat wzwyż 5.000 zł + pochodne

od 35 lat wzwyż 5.500 zł + bez pochodnych

——————————————————————————————-

Do tego dochodzą dodatki za wykształcenie włączane do podstawy uposażenia i tak:

(dla osób już pracujących)

  • za kurs kwalifikacyjny – 100 zł
  • za licencjat – 200 zł
  • za mgr – 300 zł
  • za dr – 500 zł

/dla osób wchodzący w zawód: już mają licencjat i/lub mgr /

  • za kurs kwalifikacyjny – 100 zł

  • za dr – 500 zł

     

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8255 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Pielęgniarki – wezwanie przedsądowe uwzględniające dodatek stażowy.

2 min czytania
Odszkodowanie za nierówne traktowanie w zatrudnieniu pielęgniarek z grupy 6 od 1 lipca 2021 do 30 czerwca 2024 uwzględniające stratę finansową na…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Umowa o pracę: 9-10 tys. brutto. Kontrakt: 11,5-13 tys. netto.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Szybko rozwijająca się, nowoczesna Przychodnią POZ położona w centrum Ochoty poszukuje do pracy dwóch pielęgniarek – Pielęgniarka POZ…
Aktualności

In vitro ratunkiem dla osób dotkniętych niepłodnością, chorobami onkologicznymi i genetycznymi - podsumowanie konferencji #invitroToMY

5 min czytania
In vitro ratunkiem dla osób dotkniętych niepłodnością, chorobami onkologicznymi i genetycznymi 4 czerwca br., odbyła się konferencja społeczno – medyczna InvitroToMY, która…
Komentarze