Pierwsza dama napisała do pielęgniarek. A jej mąż podpisuje radosne ustawy.

2 min czytania
Aktualności
Pierwsza dama napisała do pielęgniarek. A jej mąż podpisuje radosne ustawy.

Pani Krystyna Ptok jako przewodnicząca związku pielęgniarek

29 listopada 2022

Do Uczestników i Organizatorów konferencji „Kwalifikacje pielęgniarek i położnych a bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów”

Szanowni Państwo,

Pielęgniarstwo jest jednym z filarów skutecznej medycyny. Współczesne badania naukowe pokazują, że o powodzeniu terapii decydują nie tylko leki i zabiegi medyczne, ale również kondycja psychiczna pacjentów, umocniona dzięki troskliwej opiece.

Rośnie także rola profilaktyki oraz promocji zdrowia. Misja pielęgniarki ma więc ogromne znaczenie. Tak jak nie można sobie wyobrazić medycyny bez lekarzy, tak medycyna nie mogłaby funkcjonować bez pielęgniarek i położnych. Należy o tym zawsze pamiętać.

Trzeba też zaznaczyć, że choć pielęgniarstwo jest zawodem sfeminizowanym, to przecież wykonują go także i mężczyźni. Również oni mają pokaźny wkład w rozwój opieki medycznej nad pacjentem.

Pielęgniarstwo to powołanie do służenia innym, to oddanie siebie drugiemu człowiekowi, który jest cierpiący, bezradny, pogrążony w bólu i smutku. Zawód ten wymaga zatem szczególnych predyspozycji i cech charakteru, dużego wyczucia i empatii, ponieważ bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów jest najważniejsze.

Z tego też powodu cieszę się, że Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych podnosi ten temat podczas dzisiejszego spotkania, które inicjuje szerszy projekt wsparcia kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych.

Wiedza i wysokie kwalifikacje są niezbędne, by dobrze pełnić tę prestiżową i ważną społecznie służbę, ponieważ zawód i praktyka pielęgniarska jest jedną z najbardziej wymagających profesji, która polega na zapewnieniu codziennej opieki nad pacjentami w szpitalach, przychodniach, ambulatoriach i innych placówkach opieki zdrowotnej w całym kraju.

Pozdrawiam wszystkich Państwa bardzo serdecznie i życzę, by dzisiejsza konferencja przyniosła pokładane w niej nadzieje i oczekiwania oraz skłoniła pielęgniarki, pielęgniarzy i położne do jeszcze wydajniejszego pogłębiania wiedzy, ponieważ najgłębszym sensem Państwa pracy jest pacjent i jego dobro.

Z wyrazami szacunku Agata Kornhauser–Duda

źródło: prezydent.pl

Komentarz redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych

Powyższe pismo to kolejne przesłanie do pielęgniarek, w którym padają słowa o misji, troskliwej opiece. Pielęgniarka ma „oddawać siebie drugiemu człowiekowi”.

Pierwsza dama podkreśla w powyższej korespondencji: cieszę się… A pielęgniarki cieszyć się nie mają z czego!

Lepiej by było, gdyby autorka listu zwróciła małżonkowi uwagę, że legitymizuje ustawy, które fatalnie wpływają na kondycję polskiego pielęgniarstwa. Ustawy, które wprowadzają chaos, dyskryminują, skłócają. Są pochwałą braku zdrowego rozsądku.

Pan prezydent podpisuje regulacje prawne, które nadają pielęgniarkom iluzoryczne przywileje. Tak było w przypadku szumnego urlopu szkoleniowego. Tak jest obecnie – w zakresie ustawowego wzrostu wynagrodzeń zasadniczych. Ustawa ta totalnie skłóciła pracowników podmiotów leczniczych. Natomiast pokłady radosnej urzędniczej twórczości autorów przedmiotowej ustawy są przedmiotem analizy w przebiegu procesów sądowych, których efektem są odszkodowania dla pracowników.

Jak żart brzmią słowa z powyższego tekstu: „skłoniła pielęgniarki, pielęgniarzy i położne do jeszcze wydajniejszego pogłębiania wiedzy”. Przecież osoby posiadające olbrzymią wiedzę zdobytą poprzez wieloletnie doświadczenie zawodowe stały się „gorszymi pielęgniarkami”.

A potrzeba niewiele. Traktować pielęgniarki jak profesjonalistów oraz dobrze wynagradzać…

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.3 / 5. Ilość głosów: 27

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7606 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Pielęgniarka Józefa Szczurek-Żelazko w poszukiwaniu świadomości o płacach pielęgniarek.

2 min czytania
Pielęgniarka Józefa Szczurek-Żelazko autorką skandalicznych zapisów siatki płac pielęgniarek i położnych Najpierw ta pani coś wymyśliła, potem autorytatywnie wprowadziła w życie. Była…
Aktualności

Pielęgniarki pracujące za granicą o 24-godzinnych dyżurach.

2 min czytania
Pielęgniarki o pracy dobowej za granicą Praca pielęgniarek w systemie 24-godzinnym ma swoich zwolenników oraz rzesze osób, które zwracają uwagę na bezpieczeństwo…
Aktualności

Wiedza pielęgniarek na temat lewokomorowej niewydolności serca.

1 min czytania
Badania ankietowe wśród pielęgniarek i położnych Do redakcji pielegniarki.info.pl bardzo często zgłaszają się studenci pielęgniarstwa i położnictwa z prośbą o publikację kwestionariuszy…
Komentarze
×
Aktualności

Pielęgniarka: kiedyś dostać się do LM to było wyróżnienie.