PILNE – dodatek zembali pielęgniarek trzeba rozliczyć.

4 min czytania
AktualnościDodatki pielęgniarek
PILNE – dodatek zembali pielęgniarek trzeba rozliczyć.


Nowa siatka płac a dodatek zembali dla pielęgniarek

Sprawa dodatku zembali dla pielęgniarek i położnych to dobry temat na powieść. Zwroty akcji, zmiany interpretacji w sposobie jego wypłacania, dowolność w tym zakresie dyrektorów podmiotów leczniczych, sprawy sądowe…

W związku z likwidacją dodatku z dniem 1 lipca 2021 roku podmioty lecznicze muszą rozliczyć się z "nadwyżek", które nie zostały wypłacone pielęgniarkom i położnym. Skąd biorą się nadwyżki. Krótko to wyjaśnię. NFZ przekazuje na 1 pielęgniarkę około 2 400 zł miesięcznie w ramach tzw. dodatku zembali. Pracodawca musiał podnieść wynagrodzenie zasadnicze o 1 200 zł. Pozostała część kwoty była przeznaczona na pochodne od tych 1 200 zł. Także na składki ZUS.

W powyższej materii były możliwe następujące warianty…

1. Pielęgniarka do wynagrodzenia zasadniczego miała włączone 1 200 zł. W jej przypadku nie było pochodnych. Nie miała wysługi lat, dyżurów nocnych i świątecznych. Wobec powyższego pracodawca powinien jej wypłacać tzw. dodatek wyrównawczy. Dlaczego? Bowiem jej wynagrodzenie powinno wzrosnąć nie mniej niż 1 600 zł. Wobec powyższego dodatek wyrównawczy wynosi około 3 50 zł.

2. 2 400 zł NFZ przekazuje ryczałtowo na jedną pielęgniarkę. Teraz w przypadku konkretnej pielęgniarki dodatki za pochodne z danego miesiąca były zmienne. W każdym miesiącu wynosiły inne kwoty. Spowodowane to było liczbą przepracowanych godzin w nocy oraz święta i dni wolne od pracy. 

3. Zwolnienia lekarskie pielęgniarek i położnych powodowały, że zasiłek chorobowy wypłacał ZUS. A dodatek za osoby przebywające na zwolnieniach lekarskich nadal NFZ przekazywał ryczałtowo – 2 400 zł. 

4. Pielęgniarki kontraktowe też otrzymywały od NFZ dodatek zembali za pośrednictwem zarządzających podmiotem leczniczym. Jego wysokość zależała od ustaleń pielęgniarek z dyrekcją. Natomiast NFZ przelewał co miesiąc kwotę 2 400 zł na pielęgniarkę kontraktową. Jest oczywiste, że liczba kontraktowych godzin wypracowanych przez pielęgniarki była zmienna co miesiąc. W tym obszarze powstawały także nadwyżki.

5. Powyższe uwarunkowania spowodowały, że niektóre podmioty lecznicze podnosiły wynagrodzenie zasadnicze o 1 200 zł, a inne o 1 500 zł. To dowód, że do sposobu podziału zembalowego podchodzono w bardzo różny sposób. 

Z nadwyżkami z danego miesiąca postępowanie podmiotów leczniczych powinno być następujące: podział nadwyżki na wszystkie pielęgniarki i położne w tym samym miesiącu co powstały nadwyżki.

Jak postępowały podmioty lecznicze? Pieniądze z zembalowego zapewne były łakomym kąskiem dla finansów podmiotów leczniczych. Ich przetrzymywanie na kontach pracodawcy było bardzo korzystne. Wiele sporów w kwestii sposobu wypłaty dodatku kończyło się sądzie. Myślę, że będzie to jeszcze trwało bardzo długo. 

Na potwierdzenie powyższych wywodów cytuję za stroną internetową jednego ze szpitali, w dniu 21 maja 2021 roku.

Oficjalne porozumienie Szpitala z pielęgniarkami i położnymi

18.05.2021 roku Szpital Powiatowy podpisał porozumienie z Międzyzakładową Organizacją Związkową Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych. Pozwoliło to na oficjalne zakończenie sporu zbiorowego, rozpoczętego we wrześniu ubiegłego roku w zakresie rozliczeń środków otrzymanych z Narodowego Funduszu Zdrowia na podwyżki wynagrodzeń pielęgniarek i położnych w 2020 i 2021 roku.

Strony porozumienia ustaliły, iż środki pozostałe do rozliczenia z przychodów otrzymanych z Narodowego Funduszu Zdrowia na podwyżki pielęgniarek i położnych w roku 2020 zostaną przekazane pracownikom w formie jednorazowego dodatku w wysokości 2688 zł brutto na osobę. Prawo do wspomnianego świadczenia przysługuje pielęgniarkom i położnym pozostającym w stosunku pracy ze Szpitalem Powiatowym w okresie 1.01 – 31.12.2020 roku, w wysokości 224 zł brutto za każdy przepracowany miesiąc. W związku z powyższym zasada ta dotyczy także osób, które obecnie już nie pracują, ale były pracownikami Szpitala w roku 2020.

W celu rozliczenia środków otrzymanych przez Szpital w okresie 1.01-31.12.2021 roku placówka zobowiązała się do wypłaty pielęgniarkom i położnym podwyżki wynagrodzenia zasadniczego w wysokości 270 zł dla każdej osoby począwszy od 1.05.2021 roku. Kwota 270 zł wynagrodzenia zasadniczego spowoduje wzrost całkowitego wynagrodzenia w wysokości ponad 400 zł dla każdej osoby. Dodatkowo zdecydowano, iż za okres od 1.01-30.04.2021 pielęgniarki otrzymają kwotę 270 zł za każdy przepracowany pełny miesiąc, co w praktyce przekłada się na 1080 zł jednorazowego dodatku za ten okres.

Koniec cytatu…

Z powyższego wynika, że warto się zainteresować w jaki sposób Wasz podmiot leczniczy zamierza rozliczyć się z pielęgniarkami i położnymi w kwestii dodatku zembalowego. Ogromna rola w tym względzie, spoczywa na zakładowych organizacjach związku pielęgniarek.

O dodatku zembali w kontekście nowej siatki płac napiszę wkrótce.

Czytaj więcej w działach:

Nowa siatka płac

       • Dodatki dla pielęgniarek

Czytaj także: Pielęgniarka/Pielęgniarz – zmiany w wypłacie dodatków COVID-19.

Mariusz Mielcarek, pielegniarki.info.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4 / 5. Ilość głosów: 15

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8297 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla dwóch pielęgniarek. Do 110 zł brutto/godz.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Ośrodek Medical Concierge Centrum Medyczne prowadzi badania kliniczne II i III fazy. Aktualnie ośrodek poszukuje do pracy dwóch…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - wynagrodzenie zasadnicze od 1 stycznia 2026 r.

1 min czytania
Propozycja Ministerstwa Zdrowia w sprawie wynagrodzeń zasadniczych personelu pielęgniarskiego od 1 stycznia 2026 roku W artykule zamieszczonym w lipcowym wydaniu Ogólnopolskiej Gazety…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - zmiany w wynagrodzeniach w 2025 i 2026 roku.

2 min czytania
Bierność koalicji rządowej w sprawie nierównego traktowania pielęgniarek z grupy 5 i 6 Nowa koalicja rządowa nie zrobiła nic do tej pory…
Komentarze