Płace pielęgniarek: pracodawcy mogą je równać w górę lub w dół.

2 min czytania
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale
Płace pielęgniarek: pracodawcy mogą je równać w górę lub w dół.

Naprawa siatki płac pielęgniarek poprzez równanie w górę czy w dół

W coraz w większej liczbie podmiotów leczniczych dochodzi do gigantycznych sporów w zakresie wynagrodzeń pielęgniarek i położnych. A to dopiero wierzchołek góry lodowej – sprawy, której by nie było gdyby Zespół Trójstronny ds. ochrony zdrowia wykazał się odrobiną wyobraźni.

Źródłem zarzewia konfliktów jest siatka płac, stanowiąca załącznik do ustawy o wynagrodzeniach zasadniczych w podmiotach leczniczych. W tym załączniku, pielęgniarki i położne z tytułem magistra oraz jednocześnie z tytułem specjalisty zaszeregowano do grupy 2. Ta grupa ma mieć najniższe wynagrodzenie zasadnicze nie mniejsze niż 7 300 PLN.

Pielęgniarki i położne z 2 grupy żądają wypełnienia zapisów ustawy. Nie wyobrażają sobie aby do 30 czerwca 2022 roku były zatrudnione przez pracodawców, na stanowiskach pracy, na których jest wymagane posiadanie kwalifikacji zawodowych: tytułu magistra i jednocześnie specjalisty. A następnie zdegradowane przez pracodawców do grupy 5 lub 6, którzy teraz twierdzą że nie ma w podmiotach leczniczych stanowisk, na których są wymagane kwalifikacje osób z 2 grupie siatki płac.

Więcej w powyższej sprawie piszemy na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych w dziale pt. Pielęgniarki mgr skarżą szpitale.

Pracodawcy są między młotem a kowadłem. Jedne pielęgniarki żądają realizacji zapisów ustawy. Drugie równego traktowania w zatrudnieniu

W zakresie realizacji zapisów ustawy względem pielęgniarek z kwalifikacjami z grupy 2 mamy obecnie dwa warianty.

Pierwszy to taki, że pracodawcy zrealizowali podwyżki dla tej grupy pielęgniarek i położnych w ten sposób, że osoby z kwalifikacjami zapisanymi w grupie 2 siatki płac zaszeregowali do grupy 2 i przypisali im wynagrodzenie zasadnicze w kwocie 7 300 PLN.

Tacy pracodawcy oczywiście spotkają się w sądzie z pielęgniarkami i położnymi z grupy 6 i 5 siatki płac. Osoby zszeregowane do grupy 5 i 6 skarżą bowiem szpitale o nierówne traktowanie w zatrudnieniu. Sytuację takich pielęgniarek opisujemy na portalu w dziale pt. Odszkodowania pielęgniarek LM i SM.

W drugim wariancie pracodawcy najpierw przyznali pielęgniarkom z kwalifikacjami z grupy 2 wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 7 300 PLN a następnie wypowiadają im warunki pracy i zaszeregowuja je do grupy 5 lub 6. Takie postępowanie pracodawców spotyka się z ostra reakcją pielęgniarek.

Taki przebieg realizacji ustawy podwyżkowej redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych przewidziała i opisała w artykule z 2 sierpnia 2022 roku pt. Pielęgniarki – dwa warianty podwyżkowe – tak czy siak Sąd Pracy.

Pracodawcy wypowiadają pielęgniarkom zaszeregowanym do grupy 2 warunki wynagrodzenia

I tak w powyższy sposób minister zdrowia wraz Zespołem Trójstronnym ds. ochrony zdrowia wsadzili pracodawców na minę.

Część pracodawców teraz wypowiada warunki płacy tym pielęgniarkom, które sami zaszeregowali do grupy 2. Ich postępowanie nie wynika z braku sympatii do pielęgniarek z grupy 2, tylko z powodu nie dawania pielęgniarkom, które zaszeregowali do grupy 5 lub 6 argumentów o nierównym traktowaniu w zatrudnieniu. Po prostu nie chcą się z nimi spotykać na salach sądowych.

Pracodawcy po prostu przekalkulowali, że bardziej „opłaca im się” zadrzeć z osobami z grupy 2 niż płacić odszkodowania pielęgniarkom z grupy 6 i 5.

Dlatego oczywista jest odpowiedź na pytanie: czy pracodawcy będą równać „w górę czy w dół” wynagrodzenia względem zapisów ustawy o wynagrodzeniach zasadniczych w podmiotach leczniczych.

Zdecydowanie w dół…

Kolejny artykuł w opisywanej sprawie wkrótce.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.8 / 5. Ilość głosów: 26

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8257 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPraca w Norwegii

Praca w Polsce i w Norwegii: różnice, wyzwania i korzyści - wywiad z pielęgniarką.

4 min czytania
Poniższy wywiad został zrealizowany przez Open Europe – firmę, która rekrutuje, szkoli i pomaga zdobywać dobrze płatną pracę dla polskich pielęgniarek i…
Aktualności

Obuwie medyczne dla pielęgniarek: na co zwrócić uwagę przy zakupie?

2 min czytania
Jeśli jesteś pielęgniarką, z pewnością wiesz, jak wielogodzinne dyżury potrafią dać się we znaki kręgosłupowi i nogom. Aby zapewnić sobie komfort nawet…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Pielęgniarki: wzór pozwu o odszkodowanie.

2 min czytania
Pielęgniarka pozywająca pracodawcę o odszkodowanie za nierówne traktowanie w zatrudnieniu w pozwie musi uwzględnić jeszcze jedną ważną sprawę… W związku z licznymi…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płac

Pielęgniarz: Dyrektor powinien fruwać jak gołębica.