Płace pielęgniarek – szpitale liczą ile zaoszczędzą na likwidacji stażowego.

2 min czytania
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek
Płace pielęgniarek – szpitale liczą ile zaoszczędzą na likwidacji stażowego.

Składowe wynagrodzenia pielęgniarek i położnych – szpital chce pozbawić pielęgniarki i położne dodatku stażowego

Sytuację w szpitalu omawiano na ostatnim posiedzeniu komisji Zdrowia i Spraw Społecznych Rady Powiatu. Wszystko za sprawą planu restrukturyzacyjnego szpitala, który zakłada między innymi pozbawienia pracowników dodatków stażowych.

Przewodnicząca Rady Nadzorczej szpitala zwróciła uwagę, że udział kosztów osobowych w całokształcie działalności spółki jest po prostu nie do udźwignięcia. Przychyliła się do propozycji zarządu, żeby zmienić regulamin wynagradzania. Stajemy przed bardzo prostą alternatywą albo przetrzymamy albo nie. – Przewodnicząca Rady dodała: „Będziecie musieli stanąć przed wyborem, z czego rezygnujemy. Jeżeli rezygnujemy z tych dodatkowych pieniędzy wynikających z regulaminu, to utrzymujemy pracę”.

Zakładowa organizacja OZZPiP o likwidacji dodatku za wysługę lat

Natomiast przewodniczący zakładowej organizacji Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych uważa, że dodatki rekompensują te czynności, które wykonują pracownicy bardziej doświadczeni w stosunku do tych osób, które przychodzą do pracy. Wynagrodzenie zasadnicze nie jest zróżnicowane. Pielęgniarki, ratownicy medyczni czy opiekunki mają zawsze to minimalne wynagrodzenie, które wynika z tabeli płac określonej przez ministerstwo.

Przewodniczący zakładowej organizacji OZZPiP tłumaczy, że to pracownik z kilkuletnim, czy nawet kilkudziesięcioletnim doświadczeniem, wdraża do zawodu nowych pracowników. I nagle ten element znika i pielęgniarka, która przyjdzie do szpitala po szkole, to będzie miała taką samą stawkę, co ta z 40-letnim stażem.

Prezes: na dodatki stażowe dla pielęgniarek szpitala nie stać

Prezes szpitala informuje:

Od lipca zasadnicza pensja pielęgniarki z tytułem magistra i specjalizacją wyniesie około 7.300 zł – brutto. Większość pielęgniarek w naszym szpitalu ma 20 procentowy dodatek stażowy, a to oznacza że będzie on na poziomie około 1.400 zł. Pensja brutto z dodatkiem stażowym dla tej grupy pielęgniarek – to przed podwyżką 8.325 zł – po podwyżce – bez stażowego – będzie wynosiła około 10.372 zł brutto.

W placówce jest 35 pielęgniarek z tytułem magistra ze specjalizacją.

prezes szpitala

Wyniku likwidacji stażowego w tej grupie zatrudnionych, roczne oszczędności wyniosą około 588 tys. zł – wylicza prezes szpitala.

Prezes dodaje, iż przepisy pozwalają mu na to, że w przypadku problemów z płynnością finansową (utratą ciągłości działania) dodatek stażowy może zlikwidować, pomimo negatywnej opinii związków zawodowych (przywołuje wyrok Sądu Najwyższego z maja 2018 roku).

źródło: jarocinska.pl

Minister o dodatkowych składnikach wynagrodzenia pielęgniarek

Maciej Miłkowski Podsekretarz Stanu w ministerstwie zdrowia:

W Polsce mamy dosyć dużo dodatkowych składników wynagrodzenia. Podstawowym elementem we wszystkich publicznych zakładach jest wynagrodzenie związane z doświadczeniem pracownika, czyli za każdy rok pracy jest 1% dodatkowego wynagrodzenia zasadniczego. Do 20% część podmiotów leczniczych wypłaca, czasami do 30%.

Dodatek dla pielęgniarek z długoletnim stażem zawodowym

W sprawie wynagrodzeń pielęgniarek wypowiedział się w dniu 25 maja 2022 roku poseł Marek Dyduch. Na posiedzeniu plenarnym sejmu postulował dodatek dla pielęgniarek, które będą pobierały emeryturę.

Poseł Marek Dyduch:

Panie Marszałku! Panie Ministrze! Mam takie pytanie. Zawód pielęgniarki jest bardzo trudny. W dzisiejszych czasach, gdy wszyscy chcą łatwo żyć, niewiele osób się tam garnie, a w dodatku mają niskie płace. Ale czy można byłoby w systemie doprowadzić do takiej sytuacji, że np. po 20 latach pracy jako pielęgniarka, w różnych aspektach, byłby dodatek do emerytury 500 zł czy 1 tys. zł?

źródło: sejm.gov.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.6 / 5. Ilość głosów: 132

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7448 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarka & kosmetyczka. Kontrowersje wokół stawki godzinowej.

2 min czytania
Stawka godzinowa pielęgniarek Niedawno opublikowaliśmy na facebookowym fanpage’u Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych post z komentarzem porównującym stawkę godzinową pracy pielęgniarek i…
AktualnościSklep Pielęgniarek i Położnych

Książka "Podstawy pielęgniarstwa chirurgicznego" dla pielęgniarek.

1 min czytania
Literatura dla pielęgniarek i położnych W książce “Podstawy pielęgniarstwa chirurgicznego” przedstawiono jednostki chorobowe, diagnostykę, metody operacyjnego leczenia, możliwości powikłań oraz działania pielęgnacyjne,…
AktualnościNowa siatka płac

Oszczędności na pielęgniarkach – dyrektor obciął pielęgniarkom wymiar czasu pracy.

4 min czytania
Przykład sposobu wprowadzania wzrostu wynagrodzeń zasadniczych dla pielęgniarek i położnych Poniżej publikujemy treść artykułu z dnia 6 sierpnia 2022 roku, autorstwa redaktor…
Komentarze
×
AktualnościPraktyka zawodowaSzkolenie pielęgniarek i położnych

Nowe umiejętności pielęgniarek. Jakiej grupy dotyczą?