Podstawy dla pielęgniarek – 7304, 6500, 6000. Tak zdecydował dyrektor.

2 min czytania
AktualnościNowa siatka płac
Podstawy dla pielęgniarek – 7304, 6500, 6000. Tak zdecydował dyrektor.

Jeden kraj, jedna ustawa, różne podwyżki dla pielęgniarek i położnych

Ustawa o wynagrodzeniach w podmiotach leczniczych na dobre zagościła w poszczególnych zakładach pracy. Jednym z aspektów, który zdecyduje o historyczności siatki płac, jest możliwość niezliczonych interpretacji. To taki swoisty trójkąt bermudzki stworzony przez ministra zdrowia.

Jak to możliwe, że NFZ przekazuje środki finansowe na wzrost wynagrodzeń pracowników, jest ustawa, a dyrektorzy w bardzo odmienny sposób ją interpretują?

Jedni już przedłożyli nowe aneksy do podpisu pielęgniarkom i położnym. Wysokość wynagrodzenia zasadniczego ustalając według wykształcenia posiadanego przez pracownika. Natomiast w ustawie zapisano, że wynagrodzenie zasadnicze w poszczególnych grupach zawodowych powinno być determinowane zajmowanym przez pielęgniarkę lub położną stanowiskiem pracy.

Czy powyższe postępowanie dyrektorów jest zgodne z prawem? Czy dyrektor ustalił wykaz stanowisk pracy, które są powiązane z wymogami kwalifikacyjnymi na zajmowanym przez pielęgniarkę stanowisku pracy. Czy dyrektor zróżnicował zakres kompetencji zawodowych osób, które zaszeregował do grupy 2, 5 lub 6? Czyli, czy zróżnicował zakresy obowiązków i uprawnień? Musi to zrobić, aby wypełnić zapisy Kodeksu pracy o jednakowej płacy za jednakową pracę. Jeśli tego nie zrobił to dyskryminowani pracownicy skierują sprawę do PiP lub złożą pozwy do Sądu Pracy.

Mapa wynagrodzeń pielęgniarek – gdzie dyrekcja i związki zawodowe złamały Kodeks pracy

Jest rzeczą kuriozalną a zarazem skandaliczną, że dzieje się to często za przyzwoleniem związków zawodowych, czyli zakładowych organizacji związkowych. Na mocy podpisanych porozumień podwyżkowych w zakładach pracy.

Tak na marginesie powinna powstać mapa podwyżkowa wynagrodzeń pielęgniarek i położnych, zwierająca informację w zakresie podmiotów leczniczych w których wspólnie – dyrekcja oraz związki zawodowe – doprowadziły do dyskryminacji płacowej.

Dyskryminacji płacowej polegającej na zróżnicowaniu wynagrodzenia zasadniczego o kwotę 2 tys. PLN za taką samą pracę. Na samej podstawie, nie wliczając pochodnych. Bez zróżnicowania zakresu obowiązków i uprawnień.

Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych ma szczególną satysfakcję, że powyższe oczywiste oczywistości zaczęły teraz docierać do kadry zarządzającej podmiotami leczniczymi. Lepiej późno niż wcale. Także liczne artykuły prasowe i doniesienia medialne zwracają uwagę na powyższy aspekt, podkreślając kontrowersyjność regulacji zawartych w siatce płac. Nasza redakcja o tym zagadnieniu pisze od 2017 roku…

Ustawa fatalna – szukanie jakiegoś rozwiązania dla pielęgniarek

Jednocześnie widać, że obecnie trwają gorączkowe poszukiwania jakiegoś rozwiązania, które zabezpieczy dyrektorów przed pozwami pracowników.

Za przykład w powyższej kwestii niech posłuży zaszeregowanie finansowe pielęgniarek i położnych, które wprowadził od 1 lipca 2022 roku jeden z dyrektorów. Wynagrodzenia zasadnicze zostały określone według poniższego podziału:

Grupa 2 – 7 304 PLN
Grupa 5 – 6 500 PLN
Grupa 6 – 6 000 PLN

Czy Sąd Pracy różnicuje, że jakiś dyrektor złamał prawo pracy, a inny złamał je trochę mniej? Jakie jest zdanie czytelników pielegniarki.inf.pl w powyższym zagadnieniu?

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4 / 5. Ilość głosów: 295

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7450 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Prawie 500 komentarzy pielęgniarek wywołała wypowiedź posła.

2 min czytania
Poseł o różnicach między pielęgniarkami Na fanpage’u Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych opublikowaliśmy wypowiedź posła Artura Łąckiego, który uważa, że podczas swojej…
Aktualności

Pielęgniarka i opiekun medyczny zdani na siebie. Jaka jest rzeczywistość?

1 min czytania
Ankiety na pielegniarki.info.pl Jakiś czas temu opublikowaliśmy na Portalu Pielęgniarek i Położnych artykuł z prośbą pielęgniarki o udział w badaniu, którego wyniki…
AktualnościPraktyka zawodowa

Pielęgniarka powinna czuć, że jeśli lepiej pracuje, to lepiej zarabia.

4 min czytania
O sprawach pielęgniarek dyskusja w radiowym studio Witam słuchaczy tej audycji, audycji „Jest sprawa” i dziś mamy dwa tematy w programie. Pierwszy…
Komentarze
×
Nowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Mapa podwyżkowa wynagrodzeń pielęgniarek i położnych.