Podwyżki dla pielęgniarek, a wojna na Ukrainie.

2 min czytania
AktualnościNowa siatka płacPielęgniarki z Ukrainy
Podwyżki dla pielęgniarek, a wojna na Ukrainie.

Pielęgniarka pisze do redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych

Dzień dobry, chciałabym zwrócić się do Państwa redakcji z pytaniem dotyczącym przeszeregowań po 1 lipca 2022 roku. Jestem pielęgniarką jednego ze szpitala wojewódzkiego i od dwóch dni krąży u nas informacja że ze względu na sytuację wojenną na Ukrainie i napływem uchodźców do naszego kraju, a co za tym idzie udzielaniem im świadczeń zdrowotnych, nie będzie finansowania tych przeszeregowań przez Fundusz tylko szpitale we własnym zakresie mają zorganizować środki na ten cel.

A jak znam życie żaden szpital nie powie że ma pieniędzy na podwyżki, a dla pielęgniarek to już na pewno. Niestety nigdzie nie znalazłam wiarygodnych informacji na ten temat. Patrząc na galopującą inflację, ceny paliw – ja np. do pracy dojeżdżam tak jak większość koleżanek to wszystkie czekamy na ten lipiec jak na zmiłowanie. Jeżeli moglibyście państwo zweryfikować tą informację i odpowiedzieć na nią to byłabym bardzo wdzięczna. Dziękuję i pozdrawiam.

Dane teleadresowe autorki do wiadomości redakcji

Komentarz redakcji pielęgniarki.info.pl

Bardzo dziękujemy za korespondencję. W pierwszej kolejności należy zauważyć, że wzrost wynagrodzenia zasadniczego pielęgniarek i położnych jest zapisany w ustawie od 2017 roku. Ustawa ta ma wpisany mechanizm podwyżek pielęgniarek i położnych. Mechanizm tej polega na powiązaniu współczynników pracy zapisanych w załączniku do ustawy w kwotą bazową. Kwota bazowa to wysokość średniego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku 2021.

Wobec powyższego podwyżki dla pielęgniarek i położnych od 1 lipca 2022 roku są gwarantowane przez ustawę. Nie przez jakiś Zespół Trójstronny ds. ochrony zdrowia, który jest gruntem dla pozorowanego dialogu ministra zdrowia z pielęgniarkami i położnymi.

Więcej szczegółów o powyższym mechanizmie i skutkach finansowych dla naszego środowiska zawodowego piszemy w aktualnym numerze Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych na stronie 3 w artykule pt. Znamy już dokładną wysokość podwyżek dla pielęgniarek i położnych od lipca 2022.

Zainteresowanych użytkowników portalu zapraszamy do e-wydania gazety, klikając w poniższą grafikę.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4 / 5. Ilość głosów: 86

Bądź pierwszym, który oceni wpis

628 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Podwyżki dla pielęgniarek – głos zabiera autorka dyskryminującej siatki płac.

3 min czytania
O wynagrodzeniach pielęgniarek wypowiada się autorka dyskryminującej siatki płac W kolejnym artykule redakcyjnym Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych rozkminiamy wypowiedzi pani posłanki…
AktualnościPraktyka zawodowa

Pielęgniarka: od dźwigania pacjentów "siadają stawy i kręgosłupy".

1 min czytania
Pielęgniarka o warunkach w jakich musi wykonywać zawód Siadają stawy, kręgosłupy, a pomocy dalej nie widzimy z żadnej strony. Pani Prezes na…
Aktualności

Pielęgniarka o pracy pielęgniarek: non stop jesteśmy na lekach przeciwbólowych.

1 min czytania
Pielęgniarka o skutkach podnoszenia pacjentów Pielęgniarka Wioletta: W odniesieniu do wszystkich wypowiedzi, które już padły, chciałam na przykładach oprzeć, jak wygląda nasza…
Komentarze
×
AktualnościPielęgniarki z Ukrainy

Jestem pielęgniarką. Wracam na Ukrainę.